"No Life 'Til Leather"
Awatar użytkownika
Nucleator
Moderator globalny
Posty: 1505
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: ŁDZ/Bełchatów

Cirith Ungol

#1

Post Nucleator » 2 lata temu

Obrazek

Obrazek

Cirith Ungol to obok Manilla Road zespół, który sam w sobie stanowi definicję i wykładnię heavy metalu.

Został on założony w 1972 roku w Venturze znajdującym się w Kalifornii. Panowie Greg Lindstrom, Robert Garven, Jerry Fogle and Pat Galligan grali na początku w zespole Titanic rocka w klimatach Grand Funk Railroad czy Mountain, jednak chcąc grać muzykę mocniejszą odeszli i założyli Cirith Ungol. Za nazwę posłużyła im nazwa pajęczej przełęczy z wykreowanego przez Tolkiena uniwersum Śródziemia.

Mija jednak aż 8 lat, nim pod egidą własnego wydawnictwa Liquid Flame Records ukazuje się debiutancki album grupy Frost and Fire, który dziś uważa się na kanon epickiego heavy metalu. Panowie nie bali się czerpać garściami z hard rocka czy doom metalu, zatrudnienie Tima Bakera na stanowisku wokalisty było strzałem w dziesiątkę, a kompozycje porywały i doskonale uzupełniały się z tekstami zaczerpniętymi zarówno ze świata fantasy, jak i tego rzeczywistego.

W 1984 roku wychodzi drugi album, King of the Dead, który okazał się mistrzostwem świata oraz prawdziwą kopalnią hitów jak tytułowy czy Finger of Scorn. Sami muzycy uważają go za najbardziej kompletne dzieło, twierdząc, że stało się tak dzięki ich kontroli nad każdym aspektem dotyczącym produkcji tego majstersztyku. Teksty już w całości dotyczyły motywów fantasy, bas cudownie został wysunięty do przodu, a kompozycje to czyste złoto. Zachwycające mnogością znakomitych motywów, umiejętnym budowaniem klimatu przez zmiany nastrojów i tempa i przechodzący samego siebie Baker za mikrofonem.

Cirith Ungol zostaje przygarnięty przez szanowany wtedy label Metal Blade, a duży udział w produkcji trzeciego albumu o tytule One Foot in Hell miał Brian Slagel. Ten wychodzi w 1986 i okazuje się być kolejnym znakomitym dokonaniem zespołu. Czuć w tym klimat poprzednich longplayów Cirith Ungol, ale członkowie zespołu postanowili trochę przyśpieszyć, dodając troszkę elementów speed metalu a la wczesny Exciter. Same kompozycje kopały siedzisko, choć były nieco mniej skomplikowane niż na drugiej płycie.

Ostatnie dotychczas wydane dzieło to Paradise Lost i zostaje wydane w 1991 roku. Panowie podpisali nieco wcześniej papiery z Restless, nie przeczuwając, w jakie gówno wdepnęli. Ponadto zaczęło dochodzić do tarć wewnętrznych w zespole, przed wydaniem Paradise Lost odchodzą Michael "Flint" Vujejia oraz Jerry Fogle. Album okazał się rozczarowaniem dla fanów i krytyków - materiał zawarty na płycie był niespójny i niektóre utwory jak The Troll zupełnie nie pasowały do Cirith Ungol, partie perkusji prostackie i banalne, zaś wokale Bakera nie porywały tak jak na poprzednich płytach.

Na dodatek położona została produkcja, którą zajął się Ron Goudie - ponoć członkowie zespołu bardzo kłócili się z nim o to, jak ma brzmieć ten album. Wytwórnia też wtrącała się do procesu nagrywania płyty - kazała np. każdemu muzykowi nagrywać swoje partie osobno do samego metronomu. Restless położyła też kwestię promocji albumu, gdyż w Europie był on niedostępny, a próby muzyków skontaktowania się z wytwórniami europejskimi kończyły się fiaskiem.

Jakby tego było mało, wkrótce po wydaniu czwartego longplaya wytwórnia rozwiązała umowę z muzykami, mimo iż podpisany wcześniej kontrakt opiewał na 3 płyty. To załamało muzyków, którzy rok po wydaniu Paradise Lost rozwiązują zespół.

Do świata żywych wracają w 2015 roku i od tamtej pory aktywnie koncertują. Niestety, nie wiadomo, czy muzycy zechcą coś jeszcze nagrać, ale pierwsze trzy płyty śmiało możecie dać na detoks tym, którzy twierdzą, że heavy metal to Nocny Kochanek i Enforcer.

Screaming in terror there you'll lie: In Cirith Ungol, Tower of Fire!
Dyskografia:
1979 - Cirith Ungol [demo]
1979 - The Orange Album [demo]
1981 - Frost and Fire
1984 - King of the Dead
1986 - One Foot in Hell
1991 - Paradise Lost
1996 - Live [single]
2001 - Servants of Chaos [kompilacja]
2017 - The Legacy [boxed set]
2018 - Witch's Game [single]
Skład:
Greg Lindstrom - Bass (1972-1980), Guitars, Keyboards (1980-1982, 2015-present) Falcon
Robert Garven - Drums (1972-1992, 2015-present)
Tim Baker - Vocals (1976-1992, 2015-present)
Jim Barraza - Guitars (1988-1992, 2015-present) ex-Prophecy
Jarvis Leatherby - Bass (2016-present) Night Demon, Jaguar (live), ex-Black Opal, ex-Jeff Hershey and the Heartbeats, ex-No Motiv
▼ Byli muzycy
Jerry Fogle (R.I.P. 1998) - Guitars (1972-1987)
Neal Beattie - Vocals (1975-1976)
Michael "Flint" Vujejia - Bass (1981-1987)
Vernon Green - Bass (1988-1992)
▼ Muzycy koncertowi
Armand Anthony - Guitars (2018-present) Night Demon, ex-Gygax
MA: https://www.metal-archives.com/bands/Cirith_Ungol/561
BC: https://cirithungol.bandcamp.com/music
Ryszard pisze:
9 mies. temu
Trochę za dużo wina, przystojny kolega w koszulce Dissection, At the Gates z dyktafonu... I zaraz pedałują się tekie satany w parku na ławce, za ręce się trzymają... Teczowy Black Metal hahahaha
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 10753
Rejestracja: 3 lata temu

#2

Post yog » rok temu

Legendarny Cirith Ungol nagrał swój pierwszy kawałek studyjny od 1991 roku. Utwór Witch's Game powstał na potrzeby filmu animowanego The Planet of Doom.

Posłuchać można poniżej:

https://cirithungolofficial.bandcamp.com/releases

Bdb.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor
Posty: 877
Rejestracja: 2 lata temu

#3

Post porwanie w satanistanie » rok temu

No kurde, to się nazywa powrót z klasą. Oby starczyło tej weny na jakiś większy materiał i będzie zajebiście.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 10753
Rejestracja: 3 lata temu

#4

Post yog » rok temu

Podobno kolesie z Night Demon, którzy grają też w Cirith Ungol twierdzili, że album jest w planach. Grali z tydzień temu w Polsce i wtedy ta deklaracja miała paść z ich ust.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
karp
Master Of Puppets
Posty: 184
Rejestracja: rok temu
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post karp » 3 mies. temu

Cirith Ungol podjęło współpracę z Continental Concerts & Management GmbH. Czyżby jakaś trasa w EU?
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 10753
Rejestracja: 3 lata temu

#6

Post yog » 3 mies. temu

Bardzo fajnie by było, gdyby udało im się u nas zagrać, chętnie bym zobaczył (jeśli nie na Mysticu ;)).
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Elementw
Posty: 24
Rejestracja: 7 mies. temu

#7

Post Elementw » 3 mies. temu

Wiadomo, Stolyca!;
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 10753
Rejestracja: 3 lata temu

#8

Post yog » miesiąc temu

Cirith Ungol wyda koncertówkę z festu Up the Hammers. Płytka I'm Alive wyjdzie 25 października 29 i została sfinansowana z sakiewki Metal Blade, zapewne nabrzmiałej dzięki skandalom z udziałem pewnych enigmatycznych mnichów.

Destroy their modern metal and bang your fucking head

Wróć do „Heavy / Speed / Power Metal”