Awatar użytkownika
Myrkraverk
Posty: 78
Rejestracja: 6 lata temu

Myling

#1

Myrkraverk 6 lata temu

(Wielka szkoda, że poznikały wszystkie stare wpisy. Trzeba nadrobić braki :-) Zacznę od Myling i skorzystam z mojego wpisu na innym forum, bo już nie pamiętam, co dokładnie znajdowało się w tym wątku.)

Obrazek
Myling to twór dla entuzjastów antykosmosu, magii chaosu, czarów-marów, thursatru, Dankwaþiudiskatruwōn i tym podobnych. Na Metal Archives ma "łatkę" Black/Folk Metal, ale zdecydowałam się wrzucić to na ten dział. Jeśli ktoś gustuje w muzyce Arckanum, Domgård, Ormgård, Svartir, Wulkanaz, to powinno mu się spodobać demo zespołu "Sotpuke", wydane w 2009 roku przez Scythe of Death Productions.

Kiedy będziecie słuchać Myling, to zwrócie uwagę na drugi utwór ᛘᛁᚦᚳᛅᛐᛐᛌᛒᛚᚽᛐ - w pierwszej połowie XX wieku szwedzki folklorysta Gösta Carlshult badał tradycje i zwyczaje ludowe Tiveden. Natknął się na wierszowany opis rytuału odbywającego przy skale Trollkyrka, czyli miejscu pogańskiego kultu, gdzie odbywały się przeważnie bloty. Chrześcijanie nie mogli się zbliżać do tego miejsca, a wszyscy nieszczęśnicy, którzy zbłądzili w tej okolicy i widzieli, co się tam wyprawia, przypłacali tę przyjemność swoim życiem. Tekst tej piosenki to właśnie ten wiersz. Tutaj tłumaczenie -> https://en.wikipedia.org/wiki/Trollkyrka

Bardzo niecierpliwie czekałam na pełniaka, miał się ukazać późną zimą jakoś 2 lata temu, nic się nie zadziało, cisza jak makiem zasiał. Teraz widzę, że podobno uda się go wydać w tym roku. W muzyce Myling urzekło mnie coś pradawnego i dzikiego, przeplatanie folku z blackiem, słyszę echa Isengard.

Tutaj demo:



Myling w szwedzkim folklorze to duch nieochrzczonego i zamordowanego przez swoją matkę/ fabrykantkę aniołków dziecka. Niemowlęta były często grzebane w tajemnicy i w nieznanych odludnych miejscach, ponieważ kobiety chciały ukryć niechciane narodziny, zabicie dziecka groziło śmiercią, czasami na jaw wychodziły związki przedmałżeńskie/romanse, które też były napiętnowane i karane. Czasem w lesie i na bagnach można usłyszeć płacz małego dziecka - wtedy należy nadać mu imię/ochrzcić je, znaleźć ciało i pochować w święconym miejscu.

Miłego słuchania ;-)

Skład:
Orm - Vocals, Drums, Keyboards Ormgård, ex-Wod, ex-Domgård, ex-Tyrant
Käärmeenkieli - Guitars, Bass (2014-present) Kiira
▼ Byli muzycy
Åskväder - Guitars, Bass Hetroertzen, ex-Hhahda
Manulf - Guitars (2013-2014) Sons of Fenris, Abgrundjaz
Dyskografia:
2009 - Sotpuke [demo]

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Myling/3540295140
BC: https://amorfatiproductions.bandcamp.com/music
ᚨᛚᚢ

Tagi:
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#2

yog 6 lata temu

Intrygujący opis to i się skusiłem na sprawdzenie. Przypuszczam, że jak ktoś lubi Isengard, Wongraven, leśne i pogańskie blacki o wiekach minionych to może mu to nagranie przypaść do gustu. Nie podoba mi się jedynie intro, które mnie wręcz nieco zniechęciło ;p
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6054
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#3

Wędrowycz 6 lata temu

Lubię, tak jak i inne projekty w których macza swoje palce Orm. Opis bardzo dobry i ciekawy, fajnie że ktoś nieco głębiej wniknął w tematykę w jakiej porusza się Myling. Ogółem uważam, że ten cały klimacik antykosmosu, magii chaosu, ale i mrocznego germańskiego pogaństwa jest mocno intrygujący, od kilku lat badam wiele z projektów/kapel poruszających się w tych obszarach, głównie ze Szwecji i w sporej większości muzycznie są one także co najmniej dobre.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
Myrkraverk
Posty: 78
Rejestracja: 6 lata temu

#4

Myrkraverk 6 lata temu

@yog Ja miałam inny problem z intro - nie mogłam nigdzie znaleźć do niego tekstu. Myślałam, że to jakaś inkantacja, czy inne cuda związane ze szwedzką magią ludową. Przed chwilą znowu podjęłam się poszukiwań i nagle olśnienie - to pewnie jest "wariacja" (delikatnie zmienione wersy) ochronnej/leczniczej inskrypcji runicznej z amuletu z Sigtuny.

Jedno z angielskich tłumaczeń (za Runic Amulets and Magic Objects, MacLeod, Mess):

Ogre of wound-fever, lord of the ogres! Flee now! (You) are found. Have for
yourself three pangs, wolf! Have for yourself nine needs, wolf! iii ice (runes).
These ice (runes) may grant that you be satisfied (?), wolf. Make good use of
the healing-charms!


(Jeśli przyjmiemy, że chodzi o thurs (ogre, giant), nie Tora)

Dla zainteresowanych - na blogu Vigdis więcej info o amulecie: http://vigdisaaa.blogspot.com/2012/12/a ... ny_22.html

Dodam jeszcze zdjęcie z mojego CD-ka z ciekawostką (mam nadzieję, że będzie czytelne)

Obrazek
ᚨᛚᚢ
Awatar użytkownika
Nucleator
Moderator globalny
Posty: 1726
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: LIPSK

#5

Nucleator 6 lata temu

To demo bardzo dobre jest - słychać zainkorporowane elementy blacku, a nie jak w niektórych zespołach, gdzie black od biedy jest tylko w wokalach. Czuć też dzicz i mistycyzm. Jeśli pełniak wyjdzie w tym roku, to chętnie obadam.
Ryszard pisze:
5 lata temu
Trochę za dużo wina, przystojny kolega w koszulce Dissection, At the Gates z dyktafonu... I zaraz pedałują się tekie satany w parku na ławce, za ręce się trzymają... Teczowy Black Metal hahahaha
Awatar użytkownika
Myrkraverk
Posty: 78
Rejestracja: 6 lata temu

#6

Myrkraverk 4 lata temu

No w końcu! Najpierw wyjdzie EPka, a później pełniak "Häxeri".

Obrazek
ᚨᛚᚢ
Awatar użytkownika
Myrkraverk
Posty: 78
Rejestracja: 6 lata temu

#7

Myrkraverk 4 lata temu

Mały przedsmak:


ᚨᛚᚢ
KarolKwiatk

#8

KarolKwiatk 4 lata temu

Myrkraverk pisze:
6 lata temu
@yog Ja miałam inny problem z intro - nie mogłam nigdzie znaleźć do niego tekstu. Myślałam, że to jakaś inkantacja, czy inne cuda związane ze szwedzką magią ludową. Przed chwilą znowu podjęłam się poszukiwań i nagle olśnienie - to pewnie jest "wariacja" (delikatnie zmienione wersy) ochronnej/leczniczej inskrypcji runicznej z amuletu z Sigtuny.

Jedno z angielskich tłumaczeń (za Runic Amulets and Magic Objects, MacLeod, Mess):

Ogre of wound-fever, lord of the ogres! Flee now! (You) are found. Have for
yourself three pangs, wolf! Have for yourself nine needs, wolf! iii ice (runes).
These ice (runes) may grant that you be satisfied (?), wolf. Make good use of
the healing-charms!


(Jeśli przyjmiemy, że chodzi o thurs (ogre, giant), nie Tora)

Dla zainteresowanych - na blogu Vigdis więcej info o amulecie: http://vigdisaaa.blogspot.com/2012/12/a ... ny_22.html

Dodam jeszcze zdjęcie z mojego CD-ka z ciekawostką (mam nadzieję, że będzie czytelne)

Obrazek



Dziękuję Przydatne informacje Byłem bardzo zainteresowany czytaniem!
Awatar użytkownika
Myrkraverk
Posty: 78
Rejestracja: 6 lata temu

#9

Myrkraverk 4 lata temu

@KarolKwiatk Dzięki za miłe słowo, niedługo będzie wydany nowy materiał i zrobię tu małą aktualizację. Więcej na razie zdradzić nie mogę, ale szykuje się ciekawe muzycznie i wizualnie dopracowane wydawnictwo.
ᚨᛚᚢ
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6054
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#10

Wędrowycz 2 lata temu

Wczoraj i dziś leciał nowy album "Häxeri" i choć nie zagłębiam się tak mocno jak @Myrkraverk (ale po cichu liczę, że trochę sprowokuję koleżankę do jakiejś analizy tego materiału) to śmiało mogę powiedzieć, że póki co dla mnie napewno trafi do topki tego roku.

Nie mamy tu niby nic nowego, bo folkowaty black metal w stylu Isengard, ale słychać także granie w podobie do tego jakie prezentują inne szwedzkie leśne herbatniki jak A. Petterson, Graav czy Shamaatae, więc i trochę Arckanum tu słychać czy Lönndom.

Zasadniczo jak ktoś lubi powyższe twory, to pełniak Myling mu podejdzie gładko. Pełno klimatowania, dużo lasu, sporo folkloru i czystych zaśpiewów.
Odium Humani Generis

Wróć do „Folk / Pagan / Viking”