Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Norden

Hajasz 2 lata temu

Obrazek

Obrazek

Norden to jeden z nielicznych zespołów, które grały tzw. viking metal w Polsce. Zespół powstał w 1993 roku i dopiero cztery lata później wydaje jedyne oficjalne demo Blood on the Sky - Blue of My Sword. Ten prawie 40 min materiał to black metal pełen fascynacji Bathory i wczesnego Enslaved.

Debiutancki album ukazuje się dzięki Zibiemu, który w swojej Seven Gates Of Hell wydaje 500 szt albumu Glory in Flames. Już nawet nie pamiętam tej płyty bo praktycznie po wydaniu słuch o Norden zaginął na wiele lat. Całkiem przypadkiem ostatnio natrafiłem na jak się okazało nową i dopiero drugą płytę Norden obecnie jednoosobowego zespołu. Z popiołów i krwi... ukazuje się 18 lat po debiucie a obecnie Norden to tylko Northflame.

Płyta wydana przez Werewolf Promotion w całości po polsku to sześć długich kawałków utrzymanych w stylu viking black metalu. Aby zamknąć klimat na koniec jest całkiem nieźle odegrany kawałek Bathory z ostatniej płyty. Wokalnie wszystko czytelne, nie ma tu tych wieśniackich zaśpiewek w stylu o,o,o tylko czysty śpiew wymieszany z mocniejszymi akcentami. Teksty trzymają się tematyki a czy są poważne czy nie to od tego jest forumowy rozbieracz i znawca tekstów pierwszej klasy kolega Tutti Frutti więc pewnie się wypowie i będzie wesoło. Mi ten Norden się podoba ale ja lubię jak jest fajnie więc mi przy Neasit dobrze whisky wchodzi więc i przy Norden mogę pomachać nagim mieczem.

Skład:
Northflame - Vocals, Guitars, Keyboards ex-Astral Forest, ex-Sonheillon, ex-Pagan Forest, ex-Łza Zeschniętej Róży (live), ex-Bathuel, ex-Diavolopera
▼ Byli muzycy
Twardy - Drums ex-Hefeystos, ex-Łza Zeschniętej Róży, ex-Bathuel, ex-Sonheillon
Młody - Drums Morowe, Night of the World, Pagan Forest, ex-Sonheillon, ex-Pleroms Gate, ex-Strandhogg, ex-Access Denied, ex-Decapitated, ex-Driller (live), ex-Melechesh (live)
Valefar - Guitars Wieczność (live), ex-Sonheillon, ex-Holocaust
Marcin Wysoczan - Guitars Darkmere, ex-Sonheillon
Bakis - Vocals Hunger, Pagan Forest, Goathorns, ex-Pure Pagan Craft
Surtr - Bass (1993-2000)
▼ Muzycy koncertowi
Horm - Drums ex-Lord of Evil, ex-Sacrilegium, ex-WAR 88, ex-Hefeystos, ex-Sonheillon
Aanduril - Guitars ex-Astral Forest, ex-Mandragora, ex-Sonheillon
Dyskografia:
1997 - Blood on the Sky - Blue of My Sword [demo]
2000 - Glory in Flames
2000 - Smocze łodzie [single]
2006 - Blood on the Sky... [kompilacja]
2014 - Walkirie [single]
2018 - Z popiołów i krwi...

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Norden/11433
BC: https://norden.bandcamp.com/music
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor

porwanie w satanistanie 2 lata temu

Nie znam debiutu, ale ta nowa bardzo przyzwoita. Są momenty, które nieco walą paździerzem, ale do tego się człowiek pewnie przyzwyczai, taka uroda gatunku, a całość brzmi zaskakująco dobrze. Takie polskie Bathory to ja rozumiem.

Wróć do „Folk / Pagan / Viking”