Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

Grymuary: Metal music studies. Studia nad kulturą metalową

#1

yog 4 lata temu

Krakowski Uniwersytet Pedagogiczny organizuje co roku taką konferencję pod tytułem Metal Studies. Studia nad kulturą metalową. W internetach można znaleźć pdfy z niektórymi z prowadzonych tam wywodów. Zdaje się, że mój szwagier coś tam gadał kiedyś. Niestety udział w niej nie jest darmowy, przez co osobiście to olewam. Gdyby ktoś był tematem zainteresowany, a tym bardziej tym, jak postrzegają metalową problematykę ludzie wykształceni, nie takie proste kuce jak my tutaj, to link do wydawnictwa z 2018 roku poniżej:

https://studiadecultura.up.krakow.pl/issue/view/343
Metal Music Studies narodziły się w 2008 roku. Niniejszy artykuł opisuje genezę powstania i historię rozwoju tego nurtu badań aż do dzisiaj, omawia najważniejsze publikacje i ośrodki naukowe stymulujące rozwój Metal Studies oraz charakteryzuje główne zagadnienia badawcze podejmowane w obrębie tego nurtu, podając przykłady publikacji dla każdego typu badań.
Lista tematów w powyższym pdfie:

"Metal Studies" – historia powstania i przegląd badań - Anna Baka, 6-18

Cechy osobowości a preferencja muzyki metalowej – wstępna metaanaliza dotychczasowych badań - Joanna Pluta, 19-33

Ciała dyscyplinowane czy podmioty transgresywne? Somatoestetyka fikcyjnych zespołów death- i blackmetalowych - Konrad Sierzputowski, 34-46

Przekaz zawarty w twórczości zespołu Aria (Ария) w kontekście badań nad współczesną kulturą rosyjską - Wiktor Werner, 47-61

Synchroniczne alter ego. Podwojenie i alternatywność w twórczości Neurosis i Tribes of Neurot - Andrzej Juszczyk, 62-71

The poet who failed his best play? Podmiot mówiący w utworach zespołu Nightwish wobec paradygmatu romantycznego - Anna Svetlova, 72-87

Metalowa suita wobec zmierzchu cywilizacji (Bathory "Twilight Of The Gods") - Bartosz Małczyński, 88-94

Głos prekursora heavymetalowego brzmienia. O autobiografii "Iron man. Moja podróż przez niebo i piekło z Black Sabbath" Tony’ego Iommiego - Jakub Kosek, 95-107

Od undergroundu do mainstreamu – rozwój polskiego black metalu w XXI wieku - Filip Polakowski, 108-116

Metal w cieniu kwitnącej wiśni. Specyfika i przemiany gatunku na gruncie japońskim - Agnieszka Kiejziewicz, 117-126

Odniesienia biblijne w twórczości polskich zespołów metalowych - Krzysztof Socha, 127-140

Djent – cyfrowa neomoderna metalu? - Andrzej Mądro, 141-155

Metal-morfozy. O języku dziennikarstwa metalowego w miesięczniku „Rock’N’Roll” w latach 1990–1991 - Tomasz Florczyk, 156-164

Wielowarstwowość pokładów muzyki hardrockowej/heavymetalowej w zasobach „Tylko Rocka” - Artur Mariusz Trudzik, 165-175

Sprawozdanie z III edycji konferencji naukowej zorganizowanej w rocznicę śmierci Tadeusza Kantora "Media w teatrze/teatr w mediach", Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, 7.12.2018 - Jakub Kosek, 176

Nie jestem pewien, co to ostatnie ma do rzeczy.



Jest i kontynuacja z 2019 roku o tytule Kultura metalowa w przestrzeni rytualnej i medialnej:

https://studiadecultura.up.krakow.pl/in ... e/view/413

Lista tematów w powyższym pdfie:

Koncepcja satanizmu w drugiej fali black metalu - Piotr Czarnecki, 6-23

„Chainsaw Gutsfuck” – estetyka chaosu w muzyce blackmetalowej - Alicja Sułkowska, 24-45

Tanatoekshibicjonizm medialny w perspektywie (metal) music studies. Rekonesans - Jakub Kosek, 46-56

Koncertowe sacrum i profanum – teatralizacja przestrzeni scenicznej na przykładzie zespołu Rammstein - Maciej Kubiak, 57-69

Koncerty zespołów metalowych jako teatr okrucieństwa - Łukasz Stec, 70-80

Zdrajcy metalu? – fenomen muzyczny i medialny zespołu Nocny Kochanek - Andrzej Mądro, 81-91

Masz mnie, wampirze. Inspiracje horrorem filmowym w wideoklipach heavymetalowych - Andrzej Ner, 92-105

Sieć wytrzyma wszystko. Trochę o niszach muzycznych i nadmiarze dźwiękowym w dystrybucji cyfrowej - Szymon Nożyński, 106-117

Ewolucja duchowa i lewatywa: Jungowskie tropy w twórczości zespołu Tool - Tomasz Gornat, 118-133

Heavymetalowy „Krzyk” a głębia podmiotu nowoczesnego - Mateusz Żyła, 134-142

Recenzja książki Bolesława Farona "Pokłosie", Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2017, ss. 414 - Bogusław Kołcz, 143-150

Sprawozdanie z międzynarodowego seminarium naukowego "Nordic Metal Music Seminar", Kitee, Finlandia - Anna Svetlova, 151-153

O muzyce metalowej, sztuce i okładkach… Z malarzem i grafikiem Arkadiuszem Zającem rozmawia Konrad Ludwicki - Konrad Ludwicki, 154-168
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

#2

Pan Efilnikufesin 4 lata temu

O ja pierdole!!!!!

Na pewno jutro poczytam o Neurosis.Moze na czyms jeszcze zawiesze oko.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5497
Rejestracja: 6 lata temu

#3

pit 4 lata temu

yog pisze:
4 lata temu
Gdyby ktoś był tematem zainteresowany, a tym bardziej tym, jak postrzegają metalową problematykę ludzie wykształceni, nie takie proste kuce jak my tutaj
Widziałem kilka przykładów opracowań od tzw. amerykańskich naukowców i chciałbym je odzobaczyć.
Na pewno jutro poczytam o Neurosis
Przeczytałem to i niczego nowego się nie dowiedziałem. Przeczytanie kilku wywiadów dużo lepiej naświetla co, jak i dlaczego?
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor
Posty: 1693
Rejestracja: 6 lata temu

#4

porwanie w satanistanie 4 lata temu

Wygląda ciekawie, ale szczerze mówiąc chętniej poczytałbym/posłuchał czegoś stricte o muzyce, tak od strony teorii i rozwoju różnych patentów, bo rozkminy okołokulturowe to mogę sobie sam robić, a tam jednak potrzebne jest fachowe rozeznanie...
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3980
Rejestracja: 7 lata temu

#5

Pioniere 4 lata temu

Ja przeczytałem kilka innych z listy i niewiele się dowiedziałem, a to, co było w nich istotne, nijak się nie rzutuje, na muzę, której lubię słuchać. Do dupy z takim studium.
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4182
Rejestracja: 7 lata temu

#6

DiabelskiDom 4 lata temu

Jak ktoś w rozprawie naukowej sadzi taki tekst jak na rynek weszły: glam, trash, black czy doom metal to wyłączam wszystkie pozostałe zakładki i wykładam roladę na takich profesorków ;)
Panzer Division Nightwish
deathwhore
Tormentor
Posty: 4451
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

#7

deathwhore 4 lata temu

Tam i kiedyś Wened opowiadał historię zespołu Majhem.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

#8

yog 4 lata temu

Obrazek
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6092
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#9

Wędrowycz 4 lata temu

Moim skromnym zdaniem jakiekolwiek prace naukowe/badawcze na temat metalu mijają się z celem, o ile nie są napisane przez fanatyków takich gatunków.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4642
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

#10

TITELITURY 4 lata temu

Takie coś, to już nauka zjadająca własny ogon. Tematy swoim nadęciem kojarzą mi się z wypierdami intelektualnymi ideologów Gender studies. Sam mógłbym sobie wymyślić taki temat, np. "Polisemantyczne narracje w twórczości Deathspell Omega", albo "Sadyczna transgresja Bataille'a w muzyce Cock and Ball Torture". Humanistyka dawno upadła i teraz jest zabawą dla wykształciuchów lubiących wzajemne lizanie się po chujach, a takie uczone konferencje tego dowodem. Można dostać jakieś śmieszne punkty i utrzymać stołek doktora jakiejś filozofii, albo socjologii, dziedzin już zupełnie martwych.
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

#11

yog 4 mies. temu

Forumowe psy ujadają, a naukowa karawana jedzie dalej!!!!! W kwietniu już 7 edycja.

Obrazek
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Sierra
Master Of Reality
Posty: 292
Rejestracja: rok temu
Lokalizacja: Stąd do wieczności

#12

Sierra 4 mies. temu

O, w moim Maczetowie. Fajnie, wybieram się.
cokolwiek, gdziekolwiek, kiedykolwiek

Wróć do „Dyskusje muzyczne”