GracSol9
Posty: 38
Rejestracja: 3 lata temu

top - współczesny death metal - na świecie (zespoły z xxi wieku)

GracSol9 3 lata temu

Był już podobny temat, ale jakiś czas temu... 2 czy 3 lata temu, ale warto odświeżyć.

Chodzi mi o zespoły które zadebiutowały w XXI wieku (wydały pierwszy LP czyli po prostu album, nie EP czy demo, już w XXI wieku). W tym wątku chodzi głównie o zespoły na Świecie. Dla Polski może będzie osobny wątek.

Ułożone mniej więcej jako wypadkowa czynników takich jak: 1. wpływ na scenę oraz inne zespoły. 2. oryginalność. 3. jakość/objętość dyskografii.

ŚWIAT - 10 zespołów (liczba może zostać zwiększona później do 20 czy nawet więcej) oraz wyróżnienia (honorable mentions) na dziś (2020/2021):

Obrazek
Portal - Sprawa oczywista. Portal to Portal, nikt się do nich nie zbliży zdaniem wielu, do ich ciężaru i klimatu. Może ewentualnie z wyjątkiem innych zespołów/projektów członków Portal. Wymienić tu można przy okazji: Impetuous Ritual czy Grave Upheaval. Zasłużenie na czele. Portal byli prekursorami czy nawet wynalazcami pewnych trendów death metalu i nie tylko, w obecnym stuleciu.

Obrazek
Mitochondrion - Bardzo wpływowe i oryginalne. Z pewnością dużo zastępów epigonów za sobą. Na pewno wyjątkowy band zdaniem nie jednego słuchacza. Dwie wielkie i inspirujące LP a trzecia w drodze (choć może już będą 3 wielkie, jak ktoś będzie czytał to w przyszłości). Zespół miał zapewne inspiracje z XX wieku, ale stworzył coś absolutnie swojego. Za to należy im się szacunek, jak zresztą każdemu z wymienionych mniej czy tam bardziej.

Obrazek
Ulcerate - Również wpływowa kapela a oryginalność duża co przyznawał np. Lemay z Gorguts czy wielu zagranicznych dziennikarzy. Jakość dyskografii to z pewnością czołówka death metalu XXI wieku. Mogli też przyczynić się do zrobienia pomostu między undergroundem z czymś bardziej przyswajalnym np. dzięki ostatniej LP. Przekonała ona (co wiem z otoczenia) wielu opornych słuchaczy do nich samych i innych bandów grających "połamaną, duszną i chaotyczną" muzyke w stylistyce Portal czy DsO.

Obrazek
Teitanblood - Mogło być wyżej to na pewno a i tak jest wysoko. Po za tym to też w jakiejś części War metal/Black metal a nie ze wskazaniem zdecydowanie częściej na Death jak wyżej wymienione. Teitanblood może być dla niektórych odpowiednikiem Deathspell Omega w DM. Jest również zdecydowanie bardzo wpływowym tworem, z którego dużo kapel bierze zapożyczenia czy wprost zżyna. Album Death czy debiut to już niemal ikony w moim i chyba nie tylko moim odczuciu.

Obrazek
Dead Congregation - Kolejne wpływowe granie ostatnich 20 lat. Mogłoby być ex-aequo z Ttb lub blisko niego. Nieco Death-doom w greckim stylu czy bestialsko/grobowcowe klimaty. Na pewno jeden z bandów dających wpierdol słuchaczowi. Są tu patenty Incantation, Immolation czy Morbid Angel a jednak udało im się stworzyć "coś swojego". Dyskografia robi swoje i nie ma prawdopodobnie słabych punktów. Jest to też muzyka stosunkowo łatwiej przyswajalna, pozbawiona bardzo brutalnej opresyjności itp.

Obrazek
Obliteration - Bardzo dobry i ciekawy zespół z Norwegii. Słychać stare klasyki z lat 90 np. Morbid Angel czy Autopsy. Mają jednak własny styl i zapewne dużo kapel zdążyła pozaporzyczać od nich różne patenty. Podobnie jak DC, jest to granie bardziej przyswajalne niż np. pierwsza trójka tu wymienionych. Zespół cały czas się rozwija. Będzie w stanie zapewne nie raz zaskoczyć w przyszłości.

Obrazek
Blood Incantation - Band z USA możliwe, że częściowo zainspirowany przez Timeghoul, The Chasm czy sceną florydzką, mimo to nagrali coś nowatorskiego na swój sposób. Są tu klimaty kosmiczne i tym podobne odjazdowe pejzaże. Jest to zdaniem wielu jeden z najlepszych jak nie najlepszy death metal ostatnich 5 lat czy więcej. Zespół którego warto śledzić bo gra pierwsze skrzypce.

Obrazek
Funebrarum - Kolejny amerykański zespół z dość unikatowym brzmieniem i mający sporo naśladowców. The Sleep of Morbid Dreams to już raczej klasyk czy tam ikona i to na pewno nie tylko jakaś prywatna opinia. Zespół warty bycia tu pośród innych. Klimaty grobowcowe i nie tylko to ich specjalność. Funebrarum z pewnością się liczy na współczesnej scenie death metalowej.

Obrazek
Mithras - Podejście brytyjskie do death metalu z ciągotami progresywnymi czy też eksperymentalnymi. Występują tu min. klimaty kosmiczne jak w Blood Incantation. Zespół na pewno mógł wpływać na innych. Jest w swój sposób oryginalny i takie płyty jak Worlds Beyond the Veil z 2003 czy ostatnie On Strange Loops zaznaczyły swoje piętno w death metalu ostatnich kilku/kilkunastu lat.

Obrazek
Abyssal - Zespół z UK. Bardzo interesujące, techniczne i mroczne granie. Prezentuje on swoją własną wizję metalu śmierci i wydaje płyty, które nierzadko są w podsumowaniach rocznych dotyczących death metalu. Mieszanka Death/Black/Doom Metal. Miejscami dość melodyjna i wpadająca w ucho słuchacza. Abyssal to czołówka dzisiejszej sceny brytyjskiej, nie ulega wątpliwości.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

HM (10): Cruciamentum, Origin, Wormed, StarGazer, Temple Nightside, Perdition Temple, Genocide Shrines, Grave Miasma, Zhrine, Tetragrammacide (wiem, że są tu też klasyfikowane jako bardziej black/war niż death, ale jednak mają coś z death)

Jak coś tu brakuję lub powinno być inaczej przetasowane.. to jestem jak najbardziej otwarty na propozycje, dyskusje itp. :D


Kontrowersją dla niektórych może być brak np. Tribulation i Necros Christos, ale w tej akurat liście ich raczej nie widzę na tle innych bardziej stricte death metal i cięższych obecnie po prostu, a NC poza tym nagrało niby tą ostatnią płytę i mogą się rozpaść (a było kryterium). Dość lubię ich i tak.

Z polskich można wymienić np. Stillborn czy Anima Damnata ale to chyba w osobnej liście lepiej ująć.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2021, 14:13 przez GracSol9, łącznie zmieniany 6 razy.
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 3 lata temu

Grają Metal.

Obrazek
GracSol9
Posty: 38
Rejestracja: 3 lata temu

GracSol9 3 lata temu

Ano grajo :twisted: i niech grają jak nadłużej!
Awatar użytkownika
Kozioł
Tormentor
Posty: 2046
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: Forteca trolli.

Kozioł 3 lata temu

V£&#?
Turris Babylonica e stercore facta est.
Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny
Posty: 1519
Rejestracja: 7 lata temu

pp3088 3 lata temu

Rozdałeś karty i podsumowałeś. Ciężko coś dodać. Może Disma? Trochę hałasu narobili, ale mają jedną płytkę.

Ewentualnie dodałbym do Honorable Mentions:

Obrazek - Death Karma, za pewną oryginalność, za wpływy to chyba nie. Świetna kapela.

Gigan

Obrazek - niby inspirowane Mithras ale poszli znacznie dalej w tym oryginalnym rozumieniu muzyki. Tytuł utworu najlepiej opisuje jakie dźwięki grają - "Plume of Ink Within a Vacuum"

Tomb Mold:

Obrazek - to urocze logo to nie jest Torsofuck, a Tomb Mold. Kanadyjczycy wdarli się do mainstreamu ze swoim lekko technicznym, zakręconym death metalem. Pogrobowcy Gorguts w pewnym sensie, ale czy tylko? Wydaje się że ich wpływ na młode kapele będzie jeszcze długo widoczny. Ponad 2 tys ocen na RYM wskazuje że słuchali tego nie tylko entuzjaści death metalu ale znacznie szersza widownia. Tak więc kapela w rzeczy samej dość istotna. Kandydat na TOP 10 jak utrzymają tempo.

Pissgrave:

Obrazek - może bardziej jako shocker, ale nie pamiętam by ktoś narobił w tym temacie tyle hałasu od czasu Cannibal Corpse. Jedne z najbardziej obrzydliwych okładek w historii i muzyka obleśna niczym tajemnicza video z darknetu. Robi robotę.

Ja osobiście bardzo lubię fińską scenę i tam wymieniłbym jako najważniejsze młode zespoły te kapele:

Krypts

Obrazek

Corpssessed

Obrazek

Wymieni ktoś Archspire?
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
GracSol9
Posty: 38
Rejestracja: 3 lata temu

GracSol9 3 lata temu

Większość jak nie wszystkie z wymienionych to załapie się na top 30 może a na top 50 na pewno. Gigan i Tomb Mold to zdecydowanie tak.. zapomniałem o nich. Mam w top 10 jednak Mithras i Abyssal, bo uważam iż warto docenić angielską scenę i bardziej na to zasługują dalej myślę na ten moment. Gigan byłby zapewne w top 15. A Tomb Mold też w top 15/20.

HM: Gigan, Tomb Mold, Pissgrave, Death Karma, Krypts, Corpssessed, Archspire, Disma
oraz moje HM kolejne: Spectral Voice, Pyrrhon, Undergang, Horrendous. Beyond Creation, Artificial Brain, Of Feather and Bone, Phrenelith, Slugdge, Bölzer
Awatar użytkownika
Kozioł
Tormentor
Posty: 2046
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: Forteca trolli.

Kozioł 3 lata temu

GracSol9 pisze:
3 lata temu
Większość jak nie wszystkie z wymienionych to załapie się na top 30 może a na top 50 na pewno. Gigan i Tomb Mold to zdecydowanie tak.. zapomniałem o nich. Mam w top 10 jednak Mithras i Abyssal, bo uwazam iż warto docenić angielską scenę i bardziej na to zasługują dalej myśle na ten moment. Gigan byłby zapewne w top 15. A Tomb Mold też w top 15/20.
To po co my (reszta) w ogóle mielibyśmy brać w niej udział??? :lol:

kilka propozycji:

INNUMERABLE FORMS
IMPETUOUS RITUAL
RESURGENCY
FUOCO FATUO
CHTHE’ILIST
CHAOS ECHOES
IMPERIAL TRIUMPHANT (dla mnie to dm)
ALTARAGE
APARATUS
NECROT
GRUESOME
THE OMINOUS CIRCLE
PYRRHON
DESECRESY
UNDERGANG
HORRENDOUS
WOMBBATH
COFFINS
ANATOMIA
DROWNED
PHRENELITH
QUESTION
Turris Babylonica e stercore facta est.
GracSol9
Posty: 38
Rejestracja: 3 lata temu

GracSol9 3 lata temu

To była i jest nadal tylko moja opinia, twórcy wątku, Jestem otwarty na dyskusję i wymianę zdań że np. Abyssal czy Mithras nie powinien być w Top 10...a zamiast niego coś tam.. bo jest ważniejszy itp. Chciałbym żeby ktoś przekonał mnie i innych do tego, np. jakimś uzasadnieniem krótkim. Na razie najbliżej z tego to chyba na moje oko Gigan i Tomb Mold ale i Wormed, Origin czy StarGazer no i Imperial Triumphant też w sumie ważny dziś...i mógłby być blisko ścisłej 10 czy 20.

Z tych co się nie powtarzały to dodaje:

HM: Imperial Triumphant, Innumerable Forms, Resurgency, Fuoco Fatuo, Chthe'ilist, Altarege, Apparatus, Necrot, Gruesome, The Ominous Circle, Desecresy, Wombbath, Coffins, Anatomia, Drowned, Chaos Echœs (choć nie dawno rozwiązne), Question,
+ wymienione przy Portal: Impetuous Ritual i Grave Upheaval
Ostatnio zmieniony 26 sty 2021, 14:18 przez GracSol9, łącznie zmieniany 1 raz.
deathwhore
Tormentor
Posty: 4487
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

deathwhore 3 lata temu

Funebrarum powstało i nagrało pierwsze materiały w zeszłym tysiącleciu.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
GracSol9
Posty: 38
Rejestracja: 3 lata temu

GracSol9 3 lata temu

Funebrarum powstało i nagrało pierwsze materiały w zeszłym tysiącleciu.
Tak ale, pierwsze wydawnictwo jest w XXi wieku (na MA sprawdziłem). Chodzi mi o debiut LP czyli długograja już w XXI wieku. Podobnie jest z Portal powstał w połowie lat 90.

Można też podyskutować o tym kto powinien być niżej na tej liście a kto wyżej np. Ulcerate wyżej a Obliteration niżej. W ogóle pierwsza 5 to raczej oczywistość, która musi zostać w TOP 10

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

EDIT:

Kolejna 10 - ŚWIAT (miejsca od 11 do 20), to coś takiego mogłoby być mniej więcej:

Obrazek
Gigan - Wpływowe progresywne granie przywołujące skojarzenia z Mithras. Gigan rozszerza podejście do tej estetyki. Zespół oryginalny z pewnością i mający zapewne wpływy na inne mniej czy też bardziej znane załogi.

Obrazek
Origin - Wpływowy zespół z USA grający brutal technical death Metal. Szczególnie ich pierwsze wydawnictwa były bardzo dobre przyjęte jak np. Antithesis. Zdecydowanie wart bycia pośród innych znaczących kapel.

Obrazek
Wormed - Następny wpływowy zespół z hiszpanii z gatunku: Brutal/Technical Death Metal, Ma na swoim koncie cenione albumy i utwory to na pewno.

Obrazek
StarGazer - Bardzo ciekawy i wpływowy zespół z Australii, klasyfikowany jako: Avant-garde Black/Death Metal. Nagrał tak cenione płyty jak np. The Scream That Tore the Sky z 2005 roku.

Obrazek
Tomb Mold - Jedna z nadziei współczesnej sceny obok Blood Incantation, kandydat do bycia jednym z lepszych zespołów death metalowych ostatnich kilku lat, zdecydowanie.

Obrazek
Imperial Triumphant - Oryginalny zespół z Nowego Jorku łączący często w sposób awangardowy: death metal, black metal z jazzem i nie tylko. Myślę, że wpływowy twór na współczesnej scenie.

Obrazek
Temple Nightside - Bardzo dobry i ceniony zespół z Australii grający metal śmierci. The Hecatomb czy Recondemnation to z pewnością dobre jak nie bardzo dobre albumy.

Obrazek
Undergang - Czołówka sceny duńskiej. Bardzo ciekawe dość techniczne granie. Posiada sporo ciekawych albumów na koncie jak i wysoko ocenione demo (Promo '09)

Obrazek
Horrendous - Kapela ta to czołówka we współczesnym amerykańskim death metalu/progressive death metalu.

Obrazek
Pyrrhon - Kolejny amerykański zespół, o którym zrobiło się głośniej. Dość oryginalne granie, nierzadko z łamańcami. Na koncie dobrze przyjęte albumy.
Awatar użytkownika
gervantusarz
Posty: 48
Rejestracja: 7 lata temu

gervantusarz 3 lata temu

KINGDOM ( Polska )
ECTOPLASMA ( Grecja )

Wróć do „Dyskusje muzyczne”