Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4124
Rejestracja: 7 lata temu

Porta Nigra

#1

DiabelskiDom 6 lata temu

Obrazek
Niemeccy dekadenci sceny black metalowej. Niby to nie do końca taki black metal-black metal ale w zasadzie sporo z tego nurtu w swojej muzyce przechowują więc i tutaj lądują. Awangarda, nostalgia, rezygnacja a wszystko to wywrzeszczane głównie drutem kolczastym (ale także czasem wyśpiewane i też czasem w języku albionu). Ogólnie pierwszy album jest dużo łagodniejszy pod kątem aranżacji i brzmienia, chociaż kompozycyjnie wydaje mi się, że bardziej złożony a drugi podkurwiony w stosunku do debiutu, ale też bardziej przebojowy. Tak czy inaczej jedno i drugie warto sprawdzić, bo to dość nieszablonowe a przy tym przystępne granie.

Skład:
O. - Drums, Vocals (2010-present) Membaris, ex-Apocryphal, ex-Chaos Invocation, ex-Obscure Infinity, ex-Nargaroth (live)
Gilles de Rais - Guitars, Bass, Songwriting, Lyrics (2010-present) ex-Membaris

Dyskografia:
2012 - Megalomaniac [single]
2012 - Fin de Siècle
2014 - Elemental Nightmares - VII [split]
2015 - Femme Fatale [single]
2015 - Kaiserschnitt

Albumy:



MA: https://www.metal-archives.com/bands/Po ... 3540351587
BC: https://portanigra.bandcamp.com/music
Panzer Division Nightwish

Tagi:
Awatar użytkownika
Pogan696
Tormentor
Posty: 685
Rejestracja: 7 lata temu

#2

Pogan696 6 lata temu

Zbadane mam tylko Kaiserschnitt. Nieszablonowa kapela i ciężko porównać z czymkolwiek. Niemiecki język w tekstach o dziwo wpasowuje się świetnie w ten transgeniczny i dekadencki klimat płyty. Ogólnie czuć "wczówkę". Femme Fatale i Mata Hari...mocne.
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4124
Rejestracja: 7 lata temu

#3

DiabelskiDom 5 lata temu

Ja sobie dzisiaj słuchałem pierwszej i drugiej płyty, bo jakoś tak mam, że jak puszczam jedną z nich, to od razu musi polecieć także druga. Czy raczej spokojna (choć niepozbawiona rockowego pazura!) Fin de siècle, czy dziksza od debiutu Kaiserschnitt. Jak tak sobie myślę, to bardziej wolę jednak drugi album - tam mamy od razu na wstępie pięść na ryj w postaci "Die Mensur" i "Femme Fatale" czy też zajebiście płynącą i tęskną końcówkę, czyli "Der letzte Ton".

Na pierwszym albumie ewidentnie mieli wyjebane na cały świat a na drugim wkurwili się, że każdy ma wyjebane na ich wyjebanie ;) Jednak na obu płytach jest taki trudny do uchwycenia pierwiastek teatralności, raczej tej groteskowej niż pięknej. No i żadnej żulerni i pijaństwa tutaj nie ma, tylko rozgoryczone sączenie drogiego wina w wannie, gdzie krew płynie z podciętych nadgarstków. Bardzo ciekawa muza, chociaż jak widzę prawie każdy ma [sic!] wyjebane ;)
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17447
Rejestracja: 7 lata temu

#4

yog 5 lata temu

Mnie Iza z 5 lat ściga, żebym posłuchał koniecznie i jakoś właśnie strasznie wyjebane mam w Porta Nigra dotąd. Jakieś takie przekonanie, że to może ambitna muza i czasu potrzeba mnie powstrzymywało długo przed sprawdzeniem (coś tam dziabnąłem wcześniej pewnie). Ostatecznie pamiętam, że się okazało wcale nie takie trudne w odbiorze, a raczej przyjemne. Taka była pierwsza płyta, a na drugiej ich trochę pojebało i więcej agresji, zresztą ten Wilko-Bismarck z okładki o tym przestrzega. I chyba ciut po obu umęczony, jakoś nie wróciłem dotąd.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
deathwhore
Tormentor
Posty: 4411
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

#5

deathwhore 5 lata temu

No mam debiut, pisałem chyba jeszcze na poprzednim forum, że niezłe i takie na swój sposób takie to eleganckie. Moja dziewczyna się ze mnie śmieje z tego powodu. Że to takie ciotowate.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6133
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#6

Vexatus 4 lata temu

yog pisze:
5 lata temu
na drugiej ich trochę pojebało i więcej agresji, zresztą ten Wilko-Bismarck z okładki o tym przestrzega.
No i bardzo dobrze, bo to dość ciekawa i całkiem niezła płyta, natomiast pierwsza jakoś nie za bardzo ma kopa. Co do okładki to przez nią dość długo nie sprawdzałem tej płyty, bo myślałem, że ten zespół to jakaś banda żartownisiów. :)
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6133
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#7

Vexatus 4 lata temu

Obrazek

Trzeci pełniak "Schöpfungswut" już w połowie stycznia 2020...
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17447
Rejestracja: 7 lata temu

#8

yog 4 lata temu

W Soulseller Records, jak pamiętam.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny
Posty: 1487
Rejestracja: 6 lata temu

#9

pp3088 4 lata temu

Wczoraj poleciał debiucik z powabną rączka na okładce i jestem ukontentowany. Nic specjalnie odkrywczego, ale dobry, porządny klimat potrafią zrobić. Faktycznie czuć echa dekadencji, momentami aż się prosi by dodali trochę saksofonu i wtedy byłby klimat z brutalnego filmu noir. A tak jest tylko dobrze albo nawet dobrze z plusem. Najlepszy utwór tytułowy.

Dwójka ma brzydką okładkę, a nówką fajną. Sprawdzę więc nówkę bo:
Ogólnie pierwszy album jest dużo łagodniejszy pod kątem aranżacji i brzmienia, chociaż kompozycyjnie wydaje mi się, że bardziej złożony a drugi podkurwiony w stosunku do debiutu, ale też bardziej przebojowy.
wyklucza to wszystkie elementy jakie mi się w debiucie podobały.
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17447
Rejestracja: 7 lata temu

#10

yog 4 lata temu

To ja tylko sprostuję swoje stwierdzenie, że:
yog pisze: na drugiej ich trochę pojebało i więcej agresji, zresztą ten Wilko-Bismarck z okładki o tym przestrzega.
Bo to nie Bismarck, a Kaiser Wilhelm II, który to jedną rączkę miał mniejszą od drugiej. Widać to zresztą po wąsie. Że to on, nie że miał jedną rączkę mniejszą.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17447
Rejestracja: 7 lata temu

#11

yog 4 lata temu

Premiera za tydzień, 17 stycznia, ale już odsłuchać można 3 z 6 kawałków z trzeciego albumu Porta Nigra zwącego się Schöpfungswut.

Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Pogan696
Tormentor
Posty: 685
Rejestracja: 7 lata temu

#12

Pogan696 3 lata temu

Schöpfungswut jest wyraźnie słabsze od pomysłowego i koncepcyjnego Kaiserschnitt. Niemcy zwrócili się do bardziej klasycznego grania i myślę, że trochę stracili na oryginalności. Na nówce pędzą na zbity ryj... po, co? Brzmienie jest mocne, ale bardzo generyczne. Na Kaiserschnitt waliło dekadencją i Prusami na kilometr.
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2890
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

#13

Szajtan 10 mies. temu

"G​ö​tterblut" to nowy singiel zapowiadający czwarty krążek. Album "Weltende" ukaże się 28 lipca nakładem Soulseller Records
I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2890
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

#14

Szajtan 8 mies. temu

Jeszcze przed wydaniem tego albumu internet oskarżył ich o kradzież okładki jakiemuś kanadyjskiemu zespołowi i gestykulację w stylu białej supremacji podczas sesji zdjęciowej. Fakty są takie, że "Weltende" to jedna z najciekawszych dzisiejszych premier i niewykluczone, że black metalowy album roku!
I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6133
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#15

Vexatus 8 mies. temu

Ale ukradli okładkę czy nie? ;) Sprawdzę sobie z pewnością w wolnej chwili....

Co do ich okładek to grafa z drugiego pełniaka wymiata. :)
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2890
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

#16

Szajtan 8 mies. temu

Vexatus pisze:
8 mies. temu
Ale ukradli okładkę czy nie?
Znajoma grafika z okładki Panzerfaust "The Suns of Perdition - Chapter II: Render unto Eden"
I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6133
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#17

Vexatus 8 mies. temu

Wszystko spoko, ale ten rysunek autorstwa K. Kollwitz jest w domenie publicznej... więc nie ukradli tylko wykorzystali tak samo jak Panzerfaust. :)
Awatar użytkownika
brzask
Tormentor
Posty: 1651
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: Kalisz

#18

brzask 8 mies. temu

Niby tak, ale trochę średnio to o nich świadczy bo Kanadyjczycy już 3 lata temu wydali swój album...i wypadałoby to sprawdzić tym bardziej że to też bm. Dali dupy
There's something growing in the trees_______Through time war prevails
I think it's a different me
__________________Thoughts fears cast aside
______________________________________Face the consequence alone
______________________________________With honour - valour - pride
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17447
Rejestracja: 7 lata temu

#19

yog 8 mies. temu

A kto zwraca uwagę, jaki obrazek zajebał jakiś trzecioligowy Panzerfaust, no sorry.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6133
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#20

Vexatus 8 mies. temu

Wystarczy wpisać w szukajkę "revolt kollwitz metallum" i już wiadomo, że grafa była wykorzystana. Leniuszki śmierdziuszki... :)
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17447
Rejestracja: 7 lata temu

#21

yog 8 mies. temu

Lol to już chyba dore nigdy nie zobaczymy na żadnej okładce. A nie, czekaj, zobaczymy jeszcze 363849473 razy.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2890
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

#22

Szajtan 8 mies. temu

Z Facebooka zespołu:
Ok, I will make it quick, as I am laying at the Mediterranean sea and plan to swim rather than doing this but I have to react to two things discussed in various forums and blogs:
1. The artwork „Uprising“ by Käthe Kollwitz is in the public domain and therefore free of use. It belongs to all of us. Its perfect as a piece of art for our album due to its historical relevance and the biography of its creator, who lived and worked very close to our hometown. Still, would we have known it was used before we would have worked on something else as a special and exclusive visual expression was always a core element of PORTA NIGRA. Shit happens, life goes on and I still very much like the artwork. It does not belong to a band from Canada and we never stole anything.
2. Now something truely amusing. Some people, especially in American blogs/forums, claim that the gesture of Andy in the bandpic is a symbol of US White Supremacy movement. Here is the thing: While shooting bandpics we had no idea how to „pose“ or come up with something interesting because standing in front of a camera is not our daily business. Andy spontaneously came up with the eye looking through his hand to highlight the psychedelic artwork in the background. Thats it. Neither he nor I have any idea what American White Supremacy activists are doing with their hands.
This is the first and last time I comment such insanity. Watch out for the album that drops Friday.
Tobias
I am Satan's generation and I don't give a fukk.
deathwhore
Tormentor
Posty: 4411
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

#23

deathwhore 8 mies. temu

Trochę szkoda, że się tłumaczą. Powinni napisać "ukradliśmy, hajlujemy, ruchamy wasze matki". To byłoby naprawdę zabawne.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian

Wróć do „Black Metal”