Deathhammer
Master Of Puppets
Posty: 126
Rejestracja: 6 lata temu
Kontakt:

Ehlder

#1

Deathhammer 4 lata temu

Obrazek
EHLDER to najnowszy projekt niejakiego Stefana Sandström, znanego też jako Graav, pana związanego przede wszystkim z hordami takimi jak Armagedda, LIK czy Lönndom. Tegoroczna płyta to absolutna perełka w kwestii leśnego grania. Zresztą, zapraszam do lektury recenzji, w której rozpisałem się szerzej na ten temat. Ścisła czołówka roku 2019.

"Tak, zadziwiająco spójny i przemyślany jest to album. Podoba mi się zwłaszcza, jak otwierający płytę "Stridskall" posiada wspólny mianownik z przedostatnim "Tagen" - to jedyne utwory, na których pojawiają się podniosłe, wygłaszane czystym głosem deklamacje(tak bardzo charakterystyczne dla sceny skandynawskiej), przypominające wyczyny Fenriza w Isengard. Tworzy to poczucie wręcz kompozycji klamrowej, czegoś, co ma wspólny początek i koniec. Owszem, na końcu wybrzmiewa jeszcze czysto perkusyjne, rytualne wręcz outro, ale stanowi ono nie więcej jak kropkę nad i. A wszystko, co jest pomiędzy nimi, to czyste złoto. Każdy utwór wyróżnia się na swój sposób. Niech będzie to wyważony, mistyczny momentami "Andlos", któremu nie brakuje jednak - nie bójmy się tego określenia - rockowego pazura. A co powiecie na thrashowe podkręcenie tempa w "Doden i en doende kropp", iście przypominające Voivod(albo - zostając w Europie - Aura Noir)? A może najbardziej wściekły i atakujący blackmetalową zaciekłością "Gammelmod"? Podejrzewam zresztą, że każdy znajdzie tutaj swojego faworyta. "Nordabetraktelse" to materiał naprawdę równy, a jednocześnie nie na tyle równy, żeby całość zlewała się w jednostajne mielenie."

EHLDER - Nordabetraktelse

Skład:
Villehard - Drums
Graavehlder - Everything Armagedda, LIK, ex-Lönndom, ex-Volkermord, Graavehlder, ex-Skuggon

Dyskografia:
2019 - Nordabetraktelse



MA: https://www.metal-archives.com/bands/Ehlder/3540458901
BC: https://ehlder.bandcamp.com/music
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#2

yog 4 lata temu

Bardzo ładnie doświadczony już w blackmetalowaniu Graav przygrywa na Nordabetraktelse, tak nawiązując do niegdysiejszej chwały (czy też niesławy) gatunku, jak i wzbogacając skandynawskie do szpiku riffy bardziej współczesnymi akcentami przywodzącymi na myśl scenę francuską (na początku płyty bardziej DSO, w Gammelmod raczej stare Peste Noire). Wszystko to osadzone jednak najbardziej w pogańskich i przede wszystkim, jak można odgadnąć po okładce - leśnych rewirach, na odludnych porośniętych sosnami zboczach, gdzie spotkać można też trolla imieniem Shamaatae.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6054
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#3

Wędrowycz 4 lata temu

Mnie natomiast spotkał zawód, bo oczywiście nowym projektem w którym macza któryś z członków nieodżałowanej Armageddy jarałem się z miejsca jak szczerbaty na suchary. Tym bardziej, że jak wiadomo nie od dziś ja leśny ludek, a Graav po raz kolejny w takie klimaty przycelował. Okładka zwiastowała coś smakowitego i pachnącego mocno ściółką. Natomiast jak przyszło co do czego i zmierzyłem się z zawartością muzyczną "Nordabetraktelse" okazało się, że oczekiwania niestety przerosły samą muzykę. Nie to, że jest jakoś źle czy coś, tylko, że nie uważam przy pierwszym zetknięciu, żeby było tu coś na tyle ciekawego, żeby chciało się wracać. Czytałem już trochę pochwalnych opinii i albo trafiłem na kiepski moment na obcowanie z tego typu dźwiękami, albo faktycznie do mnie ten materiał po prostu nie trafił.

PS: Nie miałbym nic przeciwko, gdyby było słychać echa twórczości leśnego trolla Shamaatae na tym albumie ;)
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#4

yog 4 lata temu

Przecież słychać najbardziej właśnie Arckanum tam :P
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6054
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#5

Wędrowycz 4 lata temu

Dziwne, w ogóle tego nie odczułem, a wręcz jak już z czymś mi się to muzycznie skojarzyło to była to Stilla czyli projekt/kapela, w której macza palce A. z Armageddy. Tam też, na 3 pierwszych pełniakach czułem, że niby spoko, niby ok, ale jednak ani jeden mnie nie porwał, a wręcz momentami przynudzały (wyjątkiem jest ostatni pełniak, który już przypasował moim gustom).
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#6

yog 3 lata temu

Wywiad z Graavehlderem aka Gravem aka Stefanem w Bardo o Ehlder i pewnie też powrocie Armageddy (nie wiem, nie czytałem jeszcze):

http://www.bardomethodology.com/article ... interview/
Destroy their modern metal and bang your fucking head

Wróć do „Black Metal”