Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 3716
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: Opole

Nåstrond

Hajasz 3 lata temu

Obrazek

Obrazek

Nåstrond to jeden z najlepszych szwedzkich zespołów black metal o ile nie najlepszy. Stawiam go na równi z Arckanum choć muzycznie to dwa różne światy.

Od początku w niezmienionym składzie duet ów został założony w 1993 roku. Wkrótce wydają dwie taśmy demo bardzo dobrze przyjęte w podziemiu i ultra kultową EP'kę Digerdöden. Papierki na album podpisują z wtedy dobrze kojarzoną Napalm Records, która wypuszcza totalnie masakrującą płytę Toteslaut.

Album ten to esencja black metalu z okrutnym chropowatym brzmieniem, kraczącymi wokalami i świetnymi pasażami klawiszów, które tworzą niepokojące tło. Dodatkowo kontrowersyjne wypowiedzi muzyków w wywiadach powodują, że wokół zespołu robi się hałas. Rok później wychodzi drugi album, który tylko ugruntowuje pozycję zespołu na scenie. Muzycznie ciągle szokująco (połączenie perkusji i automatu perkusyjnego), szorstkie brzmienie i ortodoksyjny black metal. Jedyna nowość w stosunku do debiutu to całość zaśpiewana po angielsku z jednym wyjątkiem.

Duet milknie na osiem lat by w 2004 roku samemu wydać swój najbardziej szokujący album Celebration of the Four trwający ponad godzinę opus zamknięty w pięciu kawałkach można swobodnie nazwać szwedzką wersją Cultes Des Ghoules. W kolejnych latach ukazuje się tylko parę splitów i kompilacja. Po kolejnych czterech latach jakie upłynęły od wydania ostatniej płyty ukazuje się ostatni album Muspellz Synir, który jest powrotem do brzmienia i kompozycji z początkowego okresu istnienia.

W 2016 roku Nåstrond w kolaboracji z Acherontas wydaje album rytuał, który przeraża i poraża dźwiękami, które zawiera. Dzieło doskonałe i już kultowe.
Wkrótce po wydaniu tej płyty zespół zakończył działalność.

Skład:
Arganas - Drums, Percussion, Tapes (1993-2016) Beneath Slumber, ex-Cabal
Karl NE (aka Draugr) - Vocals, Guitars, Keyboards, Tapes (1993-2016) Shibalba



Dyskografia:
1993 - The Black Winter [demo]
1994 - From a Black Funeral Coffin [demo]
1995 - Digerdöden [EP]
1995 - Toteslaut
1996 - Age of Fire
2003 - From a Black Funeral Coffin [kompilacja]
2004 - Celebration of the Four
2004 - Conquering the Ages [kompilacja]
2005 - Times of Mist / Vargtid [split]
2007 - Nåstrond / Myrkr [split]
2008 - Muspellz synir
2016 - Chthonic Libations [kolaboracja z Acherontas]




MA: https://www.metal-archives.com/bands/N%C3%A5strond/7218
BC: https://metalhit.bandcamp.com/music
BC: https://zazensounds.bandcamp.com/music
GRINDCORE FOR LIFE

Wróć do „Black Metal”