Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny

Negative Plane

DiabelskiDom 4 lata temu

Obrazek
Amerykański religijny Black Metal. Aktywny od 2001 roku, na koncie posiadający dwa duże albumy z których debiutancki "Et in Saecula Saeculorum" z 2006 rozdaje karty jak trzeba. Kolejny, wydany 5 lat później "Stained Glass Revelations" wypadł sporo słabiej od debiutu. Duet na koncie ma też krótki split z Rotting Christ z 2012.

Poniżej do posłuchania debiut - długie, chwytliwe kompozycje z momentami wręcz heavymetalowymi wiosłami, otoczone świecami i spływające inkantacjami do odwróconej Matki Boskiej. [druga płyta też poniżej - dop. yog]

Dyskografia:
2002 - Surreality [demo]
2004 - Promotional Cassette [demo]
2006 - Et in Saecula Saeculorum
2011 - Stained Glass Revelations
2012 - Rotting Christ / Negative Plane [split]

Obrazek
Skład:
D.G. - Bass Agrath, Ominous Resurrection, Lucifugo
Nameless Void - Guitars, Vocals (lead) (2001-present) Occultation, ex-After Death, ex-Lunar Reign
Bestial Devotion - Drums, Vocals (backing) (2002-present) Funereal Presence
▼ Byli muzycy
J.G. - Bass
Elixium - Drums ex-Lunar Reign, ex-Wolfen Reich
▼ Muzycy koncertowi
Lord Thammuz - Bass Agrath

Salpsan - Drums (2015) Horns & Hooves, Impure, Spite, Unspeakable, ex-Occultation (live)
MA: https://www.metal-archives.com/bands/Ne ... Plane/3222
BC: https://invictusproductions666.bandcamp.com/music
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 3 lata temu

Warto nadmienić, że kolo z Negative Plane, Edward Miller robił keyboardy na cultesdesghoulesowym Henbane. Zagrał też na trzeciej demówce After Death.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny

DiabelskiDom 2 lata temu

Może przy okazji koncertu coś się ruszy w temacie. Od rana siedzę sobie z Na Wieki Wieków, czyli debiutem i myślę sobie, że to jedna z bardziej interesujących płyt z black metalem z USA. Z czasem doceniłem też Stained Glass Revelations, chociaż to bardziej na takiej zasadzie, że skoro pierwsza płyta jest taka po feście zajebista, to druga nie może być jakoś bardzo dużo słabsza i jak z czystą głową podszedłem to nawet chętnie uchyliła mi szparki. Nie zmienia to faktu, że to właśnie Et in Saecula Saeculorum najbardziej zatruwa wodę święconą w kropielnicy waszego lokalnego kościoła.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog rok temu

Od jakiegoś czasu zacząłem nabierać przekonania, że Negative Plane to musi być jakiś genialny zespół. Tylko problem w tym, że zdaje się raz słyszałem debiut i tyle. To mi jednak starczyło, żeby zwęszyć co nieco i wczoraj sobie wróciłem, posłuchałem ponownie tej płyty i hoho co tam się wyprawia. Wokal to chyba główna inspiracja dla Cultes des Ghoules, rytmy też czasem podobne, ale i po prostu sam klimat zatęchłego grobu i obłąkania podobny. Zaryzykuję wręcz stwierdzenie, że CdG zmieniło styl po wyjściu Et in Saecula Saeculorum ;)

Tak się nakręciłem, że czym prędzej sięgnąłem po demo Surreality i to jest 2002 rok. Jak na 2002 rok to mocno, wokale w sumie te same, z piwnicy wycie, czy też z krypty guli, riffy niektóre jak Deathspell Omega, tylko parę lat wcześniej. Należało nadrobić i Stained Glass Revelations i tu się okazuje, że o ile gorsze, to niewiele, a może wręcz przeciwnie.

Jeśli ktoś szuka takiego naprawdę EVIL black metalu, nie jakichś teatrzyków to o - tutaj jest - Negative Plane się nazywa. Ze Stanów. Za trzy tygodnie w Łodzi grają z Malokarpatan.

A ja sobie jeszcze posłucham...
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny

DiabelskiDom rok temu

Chyba żeś się powiązaniami personalnymi zasugerował, bo to jednak sporo daleko od Cultesów leży ;) Rzekłbym, że Negatywny Samolocik ma na debiucie baaardzo dużo heavy metalu w gitarach. Właśnie, ostatnio było gadane na shoutboxie o heavy metalu i inspiracjach heavy metalem - tutaj masz album Na Wieki Wieków i tam masz okultystyczny black przesiąknięty heavy. Dodam, że nie z żadnej krypty a z przestronnej kaplicy, gdzie Maryja Zawsze Dziewica jest ustawiona do góry nogami na ołtarzu pełnym świec.

Mieliśmy plan jechać po łódzkim gigu razem z kapelą busikiem na A Sinister Purpose do Lipska, ale jednak słaby skład i słaba rozpiska (13th Moon w dzień koncertu w Magnetofonie gra a na "nasz" dzień jedynie Negative Plane warte zobaczenia) mocno zmieniło optykę względem tegoż wyjazdu ;)
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog rok temu

Dlatego mówię o wokalach, a nie o gitarach, jak poruszam wątek CdG :) Chociaż akurat mam wrażenie, że pierwszy kawałek jedynki się zaczyna bardzo podobnie jak Supreme Black Illumination, tylko ze 3 razy szybciej jest ten motyw wejściowy ;) Przestronna to ta kaplica może jest na dwójce, skoro witraże ma, ale debiut moim zdaniem dość piwniczny ;) I nie ma już za bardzo takich wokali a la Haxan na drugim albumie ;)
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny

DiabelskiDom rok temu

Bo też i Objawienia Witrażowe czy jak to tam sensownie przetłumaczyć jest słabsze od debiutu. Niedawno przekonałem się do tej płyty na tyle, że nie uważam jej za AŻ TAK słabszą od debiutu jak kiedyś uważałem, ale jednak trochę za bardzo się to rozwlekło wszystko. Debiut miał więcej Diabła tańczącego w tej kapliczce, bo ja jednak twierdzę, że muzyka tam zawarta miała jednak dużo przestrzeni, mimo oczywistej czerni i kadzideł ;) Taki kościółek na odludziu, wchodzisz o zachodzie słońca, czerwona poświata rozświetla kurz unoszący się z ciemnych kątów i w tym momencie czujesz niesamowity strach, chociaż nie wiesz co jest powodem. Może jednak ta Maryja...? ;)

Wróć do „Black Metal”