Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor

Useless

porwanie w satanistanie 3 lata temu

Jeśli irytuje Was w black metalu eklektyzm, niezdecydowanie muzyków, klejenie utworu z dwudziestu patentów, a przy tym lubicie zawiesić ucho na nośnym motywie bez obawy, że zaraz ucieknie i nie wróci, to mam dla was znakomitą wiadomość: drugi album krajowego

Obrazek

można kupić sobie w u Werewolfa po taniości.

Kapelę tworzą trzej jegomoście o pseudonimach Z (sekcja rytmiczna) M (gitary) i J (wokal), którzy gdzieś tam już raczej grali. Nazwa sugeruje, że wesoło raczej nie będzie - i nie jest.

Do odsłuchu pierwszego albumu o tytule Absence of Grace, wydanego w roku 2016 nakładem Third Eye Temple, nie będę raczej jakoś specjalnie namawiał. Nieco ponad pól godziny muzyki, co do której słychać, że nie miała być przyjemna, który to zamysł w pełni udało się zrealizować.

Próbka:

Wydany rok później drugi album o tytule Departure to już inna para kaloszy i główny powód, dla którego zdecydowałem się wątek o tym zespole założyć. Uwidocznione na okładce płyty ośnieżone góry i las mogłyby sugerować jakieś atmosferyczne danie bądź tradycyjnie blackmetalowy kult zimy, sprawa ma jednak najwyraźniej nieco inny charakter. Podobnie jak nazwa zespołu, teksty (niezłe) sugerują, że chodzi raczej o tytułowe odejście, czyli widoczek robi za symbol odludzia i wyobcowania. Te z kolei są naprawdę mocno odczuwalne w... dwóch utworach, które składają się na płytę. Tak, tak - niecałe 40 minut trwania albumu podzielone jest na dwie części. Dwa utwory siarczyście mroźnym brzmieniu, na każdy średnio po dwa riffy z wariacjami - to wszystko. A jednak potrafi to granie zrobić niezłe kuku, bo panowie opanowali sztukę robienia sztuki z monotonii. Niech Was nie zwiedzie wyliczenie - te nieliczne riffy, jakie zostały na album przygotowane, pojawiają się w rozlicznych alteracjach, stosowane są drobne haczyki, słychać, że ktoś to naprawdę gra, a nie odrabia pańszczyznę metodą kopiuj-wklej. To na pewno kwestia orgomnie subiektywna, ale mi w odbiorze tej płyty domyka się wszystko - bardzo dobra oprawa graficzna, teksty, wokal, brzmienie, sama muzyka.

Próbka Departure z YT wydawcy:

Skład:
Z - Drums, Bass Sigihl, Whalesong, ex-Deathstrokardia, Hun, ex-Thaw
N - Bass, Vocals (2018-present) Atrocity Exhibition, Black Magic Rites, Lifeless Gaze, Nothing Has Changed, Whalesong, Endless Movement, Grave of Love, Harmony of Struggle, Lugola, ex-Grind Your Brain, ex-Delusion, ex-Forgotten Name, ex-Global Invigilation, ex-N:VOID, ex-Nebulous Contradiction
H. - Vocals (2019-present) Pręgierz, Unruhe, ex-Sytris
▼ Byli muzycy
M - Guitars (?-2020) Lifeless Gaze
J - Vocals (?-2018)
I obowiązkowe dysko:
2016 - Absence of Grace
2017 - Unholy Trinity [EP]
2017 - Departure
2019 - Fall into Extinction
2021 - Downfall

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Useless/3540416044
BC: https://uselessblackmetal.bandcamp.com/music

Tagi:
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 3 lata temu

Trochę strach, bo z opisu sądząc, to take zimowe Lifeless Gaze może być :P A i nazwa zespołu może wręcz nazbyt skromna, bo trochę aż odrzucająca :P
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor

yog pisze:
3 lata temu
Trochę strach, bo z opisu sądząc, to take zimowe Lifeless Gaze może być :P
Nie znam, ale widzę, że gitarzysta wspólny :D
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 3 lata temu

O boże.
Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny

pp3088 3 lata temu

porwanie w satanistanie pisze:
3 lata temu
yog pisze:
3 lata temu
Trochę strach, bo z opisu sądząc, to take zimowe Lifeless Gaze może być :P
Nie znam, ale widzę, że gitarzysta wspólny :D
"O boże. [2]

Dzięki za ostrzeżenie, unikać jak ognia : )
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor

Dobra, sprawdziłem co to to Lifeless Gaze i rozumiem już przerażenie, ale Useless to jednak co innego, w ich muzyce słychać, że dokądś to dąży, no i jest całkiem motoryczne, w stylu takiego Szron powiedzmy.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 3 lata temu

Jest lepiej, chociaż też zwięzłe to to nie jest. Szczerze mówiąc bałem się, że przez 10min tego Constellation of Woe będzie ten sam riff, a tu tylko przez 5 :D Rozumiem, że się komuś może podobać, bo hipnotyczne może być w dużych dawkach, ale chyba jednak poprzestanę na Paysage... ;P
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor

Szajtan 4 tyg. temu

Nowy Useless.

Wróć do „Black Metal”