Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

Re: Emperor

#151

KorgullExterminator 4 lata temu

Polowa to kryminaly po wyrokach z ich bylego i obecnego skladu. Muzycznie lubie, jako ludzi nie szanuje, chociazby za odpierdalanie dziwnych akcji w przeszlosci. Szatan im wiadomo gdzie skoro kogos tam skrzywdzili w przeszlosci.

Tagi:
Awatar użytkownika
EdusPospolitus
Tormentor
Posty: 838
Rejestracja: 7 lata temu

#152

EdusPospolitus 4 lata temu

Dawno postów tu nie było to coś skrobnę

Najbardziej podoba mi się z dyski Emperora oczywiście "In the Nightside Eclipse", ale też..."Prometheus". Myślę, że to jednak kwestia tego, że mocno te płyty katowałem grając kiedyś godzinami w Spellforce'a i gdzieś tam pozostała nostalgia. Dziś jak wracam, też się tego fajnie słucha :D

Zdecydowanie później poznałem "Anthems to the Welkin at Dysk", i tutaj niby było ciekawiej i bardziej różnorodnie niż na debiucie, ale po dziś dzień nie mogę zdzierżyć produkcji tego krążka (i ja wiem że to black metyl :D ). Na samym końcu zakupiłem "IX Equilibrium", ale tutaj wrażenia jeszcze słabsze, poza fajną okładką nic mi nie utkwiło w pamięci, chyba muszę odświeżyć. Tylko, że jak biorę się za Emperora to wybór pada na "jedynkę" albo "czwórkę", więc raczej to prędko nie nastąpi ;)
I don't know
I just took that knife
And I cut her from her neck
Down to anus
And I cut out the vagina
And I ate it
Awatar użytkownika
Nebiros
Tormentor
Posty: 655
Rejestracja: 7 lata temu

#153

Nebiros 4 lata temu

NIe wiem czy było :)

Belzebóbr pisze: a ja jak najbardziej słucham muzyki z tidala i spotifaja, o wiele lepsze to i poręczniejsze niż słuchanie z jakichś śmiesznych CDków. Przynajmniej można się do głośnika na bluetooth podłączyć
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#154

yog 4 lata temu

To ma z 10 lat przecież, 5 lat temu było "stare".
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Nebiros
Tormentor
Posty: 655
Rejestracja: 7 lata temu

#155

Nebiros 4 lata temu

No ja to jestem do tyłu z takimi internetowymi perełkami, dopiero na to natrafiłem i mnie porwało :P
Belzebóbr pisze: a ja jak najbardziej słucham muzyki z tidala i spotifaja, o wiele lepsze to i poręczniejsze niż słuchanie z jakichś śmiesznych CDków. Przynajmniej można się do głośnika na bluetooth podłączyć
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2893
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

#156

Szajtan 2 lata temu

23 maja o 20.00 CET odbędzie się specjalny live stream Emperor. Zespół przygotował setlisę złożoną z utworów z całej swojej twórczości. Jako goście wystąpią z grupą jej byli członkowie, czyli Faust i (po raz pierwszy od jesieni 1992!) Mortiis, także tworzy się historia. Poniżej zdjęcie z próby do koncertu, na którym widać Fausta, Mortiisa oraz Ihsahna. Samoth się w kadr nie załapał.

Obrazek

Bilety: https://munin.live/x-event/emperial_wrath/
I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
mork
Tormentor
Posty: 860
Rejestracja: 6 lata temu

#157

mork 2 lata temu

Z Prometeusza pewnie znowu max jeden numer zagrają, taka to setlista z całej ich twórczości będzie...
It is time after miracles
and I am its prophet
I have not come to cure
but to bear witness decease
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3693
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

#158

Zsamot 2 lata temu

A ja czekam na ten koncert, fajny skład, zatem może wyjść coś ciekawego. A skoro konsekwentnie odmawiają nowych nagrań studyjnych, to chociaż nowy koncert.
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
TheAbhorrent
Tormentor
Posty: 574
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: Midian

#159

TheAbhorrent 2 lata temu

Prometeusz to solowy Ihsahn, więc jeden numer to i tak za dużo ;) Jak dla mnie mogliby zagrać całe "In The Nightside Eclipse", a skoro jest Mortiis to liczę na jakiś materiał z demo i EP.
Obrazek
Awatar użytkownika
mork
Tormentor
Posty: 860
Rejestracja: 6 lata temu

#160

mork 2 lata temu

Póki jeszcze nie usunęli to można zobaczyć zajawkę jak prezentował się stream:

It is time after miracles
and I am its prophet
I have not come to cure
but to bear witness decease
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6136
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#161

Vexatus 2 lata temu

Mortiis wydaje się być jakiś taki zagubiony w tym wszystkim. :)
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#162

yog 2 lata temu

Pewnie nikt mu nie powiedział, że grają bez corpsepaintu. Sam cover, jak to u Emperora, bardzo wierny oryginałowi.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
deathwhore
Tormentor
Posty: 4412
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

#163

deathwhore 2 lata temu

Przecież on gra w tej swojej masce, to nie corpsepaint. Cover jak cover, autorskie też zagrane bez życia i sensu.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6136
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#164

Vexatus 2 lata temu

yog pisze:
2 lata temu
Sam cover, jak to u Emperora, bardzo wierny oryginałowi.
Solo trochę zmienione. ;)
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#165

yog 2 lata temu

Chyba tyle zmienione, że Emperor to gładko zagrał, a w Bathory jest wykoślawiony jeden fragment, a tak poza tym to nieco śmieszne, że nie udało im się symfonicznego brzmienia gitarki z oryginału uchwycić ;)
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6136
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#166

Vexatus 2 lata temu

yog pisze:
2 lata temu
Chyba tyle zmienione, że Emperor to gładko zagrał, a w Bathory jest wykoślawiony jeden fragment
Po pierwsze solo jest zagrane trochę inaczej, a po drugie Ihsahn tak spierdolił wejście i początek, że aż dziw bierze na takie coś w przypadku muzyka tej klasy... Chyba dawno u laryngologa na płukaniu uszu nie byłeś. ;)
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#167

yog 2 lata temu

Nie wiem, jak dla mnie wejście to akurat najlepsze co jest w tym coverze i tam akurat najbardziej Ihsahn jak Quorthon brzmi, więc może sam nie byłeś dawno u lekarza.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
deathwhore
Tormentor
Posty: 4412
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

#168

deathwhore 2 lata temu

No na początku solówki zaliczył lekką wyjebkę. Chyba zwyczajnie w strunę nie trafił. Mortiis prawie gra cały czas chujowo i jakoś nikomu to nie przeszkadza :D
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6136
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#169

Vexatus 2 lata temu

Chodzi mi o początek partii solowej, a nie całego kawałka - zaspała śpiąca królewna i nie dało się tego uratować.
deathwhore
Tormentor
Posty: 4412
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

#170

deathwhore 2 lata temu

No pewnie starał się dostosować do basisty!
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
TheAbhorrent
Tormentor
Posty: 574
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: Midian

#171

TheAbhorrent 2 lata temu

Mortiis chciał być rozpoznany, od lat przecież nie nosił już tej swojej maski trolla. Ogólnie koncert słaby. Kilka streamingów widziałem i ten był jakiś na siłę, bez energii. Świeże porównanie mam z Cradle Of Filth, którzy niecałe dwa tygodnie temu wypadli dużo lepiej. Było wręcz widać, że są głodni koncertów. EmperoR chyba nie jest.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nekroskop
Tormentor
Posty: 1068
Rejestracja: 4 lata temu

#172

Nekroskop 2 lata temu

Bez życia to, podobnie jak "Wrath of the Tyrant", który to kawałek też można posłuchać na yt. Takie granie dla grania.
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2893
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

#173

Szajtan 2 lata temu

Jeśli nie dopadła Was jeszcze inflacja a pod materacem macie odłożoną sporą ilość zaskórniaków to końcem miesiąca nakładem Darkness Shall Rise Productions ukaże się kasetowy box Emperor zatytułowany Fire & Demise – Into the Infinity of Darkness. Box będzie limitowany do tysiąca ręcznie numerowanych sztuk. Wersja DIE HARD będzie dostępna w limicie 111 kompletów i będzie wzbogacona o longsleeve zespołu.

Obrazek
I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3693
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

#174

Zsamot 2 lata temu

Kaset bym nie chciał, bluza tylko ok.
Budżet ratowany. ;-)
Wolałbym kolejny koncertowy album niż takie "rarytasy".
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6136
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#175

Vexatus 2 lata temu

Bardzo ładny box kasetowy, uwielbiam kasety, mniam mniam, ale nie lubię Emperor, ble ble... ;) Na co to komu? :)
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3693
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

#176

Zsamot 2 lata temu

Kasety miały urok, aż nie zaczęli ich "kleić", zamiast dawać śrubki, w efekcie dłuższe albumy, zwłaszcza wydane przez Metal Mind czy licencje nagrywane przez TAKT, czyli większość, była nie do ujechania na walkmanie. Z Mystic były ok.

Pokłosiem mej pasji do Emperor jest szukanie wszelkich form aktywności poszczególnych muzyków. Ale niestety, ni c poza Peccatum trwale mi nie utkwiło. Pewnie, są perełki jak wokal na albumie Arcturus, ale to są epizody...
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6136
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#177

Vexatus 2 lata temu

Zsamot pisze:
2 lata temu
ale to są epizody...
Albo raczej pierdoły...
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#178

yog 2 lata temu

Nie wiem czy pierdoły, ale dla mnie to najlepszy występ w karierze Ihsahna.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3693
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

#179

Zsamot 2 lata temu

Wczoraj słuchałem sobie pewne "wyskoki" Ihsana - w jakimś japońsko coś tam projekcie i brzmiało to fajnie. Tylko mi wtedy od razu włącza się schemat- a może być nagrać w ramach Cesarza... Mini album, kużwa, ...
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3693
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

#180

Zsamot 2 lata temu

yog pisze:
2 lata temu
Nie wiem czy pierdoły, ale dla mnie to najlepszy występ w karierze Ihsahna.
Gościnny na pewno.
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
deathcrush
Tormentor
Posty: 685
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#181

deathcrush 2 lata temu

Lubię albumu włącznie z IX Equilibrium - jest badzo dopracowany i wyważony. Chociaż Anthems to the Welkin at Dusk jest dla mnie za bardzo symfoniczna. Na tym albumie wzorowała się m.in. Vesania. Dla mnie In the Nightside Eclipse to już legendarny album i często zimą wracam do niego. Towards the Pantheon czy Cosmic Keys to My Creations & Times. Nie mogę strawić Prometheusa, wzdrygam się gdy słucham tych śpiewających wstawek.
Awatar użytkownika
dj zakrystian
Tormentor
Posty: 2649
Rejestracja: 7 lata temu

#182

dj zakrystian 2 lata temu

Zepsuł z perfekcyjną dyskografią. Od necro początków, do epickiego Prometeusza z mnóstwem nawiązań do hejwi metalu. Anthems chyba najlepsze mimo koszmarnej produkcji jak na ten rodzaj grania. Agresywny trv blek podszyty bombastycznymi orkiestracjami z kibordu. Perkusyjna ofensywa Tryma rozpierdala. No i jest klimat, który nawet banderowcy siekierami nie pokroją. Intro do tegoż dzieła bodaj najlepsze w dziejach blek metylu. Poznałem od teledysku na Vivie, dawno temu. Kiedyś to byli czasy... Poza tym, Isiu w wywiadzie niedawnym stwierdził, że nie widzi powodu do nagrania nowej płyty Emperor. I chyba dobrze. Pozostawili sporo świetnej muzyki, po co robić coś na chama?
Byłem rasowym metaluchem jednakże to dawno i nieprawda a co do bycia intelektualistą to od zawsze nim byłem
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6136
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#183

Vexatus 2 lata temu

dj zakrystian pisze:
2 lata temu
Poza tym, Isiu w wywiadzie niedawnym stwierdził, że nie widzi powodu do nagrania nowej płyty Emperor. I chyba dobrze. Pozostawili sporo świetnej muzyki, po co robić coś na chama?
No i bardzo dobrze! Od razu zaznaczę, że nie lubię Emperor, ale obiektywnie trzeba przyznać, że to jednak muzyka na dość wysokim poziomie i należy uszanować takie podejście, bo to zdecydowanie lepsze, niż nagrywanie na siłę czegoś, co prawdopodobnie do poziomu poprzednich materiałów nie dobije, a może nawet okazać się totalną sraką...
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor
Posty: 1662
Rejestracja: 6 lata temu

#184

porwanie w satanistanie 2 lata temu

Zsamot pisze:
2 lata temu
Kasety miały urok, aż nie zaczęli ich "kleić", zamiast dawać śrubki, w efekcie dłuższe albumy, zwłaszcza wydane przez Metal Mind czy licencje nagrywane przez TAKT, czyli większość, była nie do ujechania na walkmanie. Z Mystic były ok.
Prawda. Problem z kolei z tymi nowymi taśmami jest też taki, że to jest kompletne jakościowo-techniczne uwstecznienie względem kaset, jakie były wydawane w końcowce lat 90. i na początku 2000. To, co mamy teraz, nie jest powrót nośnika z tamtcyh czasów, tylko raczej jego niskobudżetowego ersatzu, co jest o tyle kuriozalne, że zdarza się przecież, że taka kaseta kosztuje dziś drożej od CD z tym samym materiałem.

To powiedziawszy: jakby mnie było stać i tak brałbym tego boxa jak głupi ;)
Awatar użytkownika
dj zakrystian
Tormentor
Posty: 2649
Rejestracja: 7 lata temu

#185

dj zakrystian 2 lata temu

Pełna zgoda Panie Vex. Isiu obecnie robi nudne, progresywne granie solowo i z kumplami, Nergejem i ziomkiem z Trivium. Po co kalać Emperor takimi dźwiękami? Przy czym te jego solowe twory zapewne też dają sporo rozkmin dla znawców skal modalnych, kontrapunktów, albo kowidiańskich progresji akordowych.. tylko mnie jakoś bardziej wchodzi ten blekowy patetyczny Cysorz. Isiu też pewno wie, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki.
Byłem rasowym metaluchem jednakże to dawno i nieprawda a co do bycia intelektualistą to od zawsze nim byłem
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5229
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

#186

Hajasz 2 lata temu

dj zakrystian pisze:
2 lata temu
Zepsuł z perfekcyjną dyskografią.
Ja to nazywam zespół z dyskografią do samounicestwienia się. Kultowy debiut, który nawet na mono Grundigu brzmiałby złowrogo. Drugi album z totalnie zjebanym brzmieniem no ale tak jest kiedy nie ma się wiedzy i nie słucha co mówi realizator w studio. Opus magnum czyli Dziewiąte Equilibrium już świetnie zrealizowane (lekcja realizacji studyjnej odrobiona). Ciężki i duszny album z tyloma warstwami, że tylko najlepsi potrafią takie rzeczy nagrywać. Łabędzi śpiew Prometeusz czyli początek poszukiwań kutasa do dupy. Znaleźli go i na tym się zabawa skończyła. Chłopaki raczej nie mieli jaj aby przycisnąć Isziego i grać to co chce zespół a nie on. Solówki Isziego to kolejne albumy Emperor tylko bez odpowiednich ludzi w składzie. Każdy kolejny album to kolejny boooooring z kolejnym akcentem na "O". To z resztą kolejny zespół legenda, który zaczął wysoko a pierdolnął z rowerka na zbity ryj.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Nekroskop
Tormentor
Posty: 1068
Rejestracja: 4 lata temu

#187

Nekroskop 2 lata temu

Hajasz pisze:
2 lata temu
Chłopaki raczej nie mieli jaj aby przycisnąć Isziego i grać to co chce zespół a nie on.
Z tego, co pamiętam z wywiadów, to właśnie na tym polegał problem, że w końcu każdy w zespole miał własną koncepcję na kolejny album.

Swoją drogą, czekam na winylowe wydanie "Strangling from Within", ale chyba nigdy się nie doczekam.
Red Right Hand
Posty: 74
Rejestracja: 4 lata temu

#188

Red Right Hand rok temu

Po przeczytaniu wątku o Emperor dość zdziwiła mnie niechęć do tego zespołu, którą niektórzy po wielokroć zaznaczali. U mnie Emperor był jednym z pierwszym zespołów, których słuchałem podczas poznawania black metalu i nadal wysoko go cenię, choć rzadko wracam. Początkowo sprawiał wrażenie o wiele bardziej zaawansowanego kompozycyjnie i oryginalniejszego od innych zespołów, chociaż szybko stwierdziłem, że to jednak Mayhem wybija się pod tym względami na pierwsze miejsce spośród klasyków gatunku. Teraz Emperor raczej nie wydaje się szczególnie niezwykły pod względem kompozycji w dobie DSO, Dodecahedron, Blut Aus Nord, a jego powaga mniej przekonuje, w niektórych sytuacjach wręcz zakrawa o śmieszność, przez co muzyka ta wymaga specyficznego nastroju, którego nieodłącznym element musi być chyba sentyment. To z kolei oznacza, że Emperor nie do końca przetrwał próbę czasu tak jak DMDS czy Filosofem.

Z drugiej strony nikt nie nagrał materiałów, które przypominałyby Emperora, brak klonów tego zespołu tak jak ktoś wspomniał w tym wątku, nawet jeśli chodzi o zadeklarowanych naśladowców, celujących w powtórzenie dokonań wczesnego okresu zespołu. Mimo prób stworzenia tej samej atmosfery, brakuje jednak czegoś tym zespołom, brzmiącym bardziej jak generyczne symfoniczne bm w tematyce fantasy, a nie następcy Cesarza. Być może chodzi o specyficzną i po prostu kiepską produkcję, towarzyszącą początkowym dokonaniom zespołu. Zaryzykowałbym jednak tezę, że jest to także (a może nawet przede wszystkim) kwestia niepowtarzalnego stylu - co by nie mówić - na swój sposób wyjątkowych muzyków.

In the Nightside Eclipse ma swoje momenty, ale na ogół nie robiło na mnie i nadal nie robi zbyt wielkiego wrażenia. Zła produkcja, misz masz pomysłów zlepionych ze sobą prostackimi zagrywkami rodem z najgorszego folk metalu. Ale czuć tu ogrom potencjału, album jest jedyny w swoim rodzaju, rozpoznawalny po pierwszych nutach, co - trzeba zaznaczyć - jest sztuką w gatunku, którego większość wykonawców ogranicza się do tremolo+skrzek, ewentualnie klawisze. Emperor niewiele zresztą do tego schematu dodał, ale zrobił to charakterystycznie, co warto docenić. A I am the Black Wizard to kultowy utwór, trzeba przyznać.

Anthems to the Welkin at Dusk tu się zaczyna ten Emperor, który lubię. Album przesłuchałem niezliczoną ilość razy, może z tą częstotliwością konkurować jedynie DMDS czy FAS od DSO. Widać większe umiejętności, spójniejszą wizję, rozwinięcie dobrych pomysłów z poprzednika w dyskografii połączone z erozją tych złych; ale brzmienie pozostaje kontrowersyjne, mówiąc delikatnie. Po tysiąckroć wolę od cukierkowej dwójki Dissection (tak, jestem zaprzeczeniem tezy o jedności fanów Emperor i Dissection w jednej rodzinie - lubię tylko jeden z tych zespołów).

IX Equilibrium Album z rodzaju niedocenionych. Dopięty na ostatni guzik, czuć przepych cesarskiego dworu, ale nie jest przesadnie wypolerowanym dziełem, zarzucającym gatunkowe ideały o unikaniu nazbyt przyjaznych uchu brzmień. Tu jest organicznie, klarownie, nie brak jednak siarki. Album jest niezwykle równy, intensywny, wewnętrznie koherentny zarówno pod względem konceptu jak i wykonania. Przetrwał jak poprzednik próbę czasu.

Prometheus: The Discipline of Fire & Demise Kolejny niedoceniony album. Najambitniejsze z dokonań zespołu, być może za to właśnie przez wielu wzgardzane, a moim zdaniem bardzo ciekawy i przyjemny w odsłuchu. Pomimo pokrętnych zagrywek i rozpędzonych progresji, muzyka na tym wydawnictwie jest płynna, gładko sunie do przodu od początku do końca. Po prostu godne zwieńczenie aktywności wydawniczej Emperor. Żaden geniusz, zresztą mam wrażenie że na Emperor patrzy się krzywo przez pryzmat być może nazbyt wybujałych ambicji. Nie pierwszy raz zresztą osobowość muzyka przysłania obiektywny w miarę możliwości ogląd muzyki. Ale abstrahując od aspiracji do stworzenia czegoś większego niż sztuka, trzy wiadome albumy Emperor po prostu się bronią jako oryginalny w jakimś stopniu BM, ale faktycznie - ta przesadna momentami powaga - utrudnia słuchania tego zespołu z pełnym zaangażowaniem bez zgrzytania zębami na to, że próbują zbudować gmach zbyt wysoki jak na ich kwalifikacje. Ten zarzut jednak tyczy się przede wszystkim początkowych dokonań, im dalej tym lepiej pod tym względem, szczególnie jeśli ignoruje się teksty.
Awatar użytkownika
mork
Tormentor
Posty: 860
Rejestracja: 6 lata temu

#189

mork rok temu

Emperor jest kompletny i bez potknięć, jak na cesarza przystało. Ich dworski przepych faktycznie balansuje czasem na granicy kiczu ale ma to swój niepowtarzalny urok i zaklęty klimat którego nie udało się powtórzyć żadnym innym zespołom. Porównałbym to trochę do King Diamond. Patrzysz, słuchasz i wiesz, że jest przerost formy nad treścią ale jednak masz ciarki. Jeśli miałbym wskazać najlepszy album Emperor jako zespołu to z pewnością IX Equilibrium. Najlepszy ogółem: Prometheus.

Była młodość, była werwa, chłopaki czuli ten klimat i było to prawdziwe. Przestało ich to jarać, Ihsahn chciał spróbować nadać zespołowi nieco inny kierunek i powstał Prometheus. Chłopaki też mieli inną wizję i poszli w Zyklon. Po środku spotkać się nie udało i bardzo dobrze. Teraz jest odcinanie kuponów od sławy ale wolę to niż brnięcie na siłę w tandetę pokroju Dimmu Borgir.
It is time after miracles
and I am its prophet
I have not come to cure
but to bear witness decease
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#190

yog 3 mies. temu

Dziś sobie wróciłem do nagrań, które brzmią tak, jak powinien brzmieć true black metal bez pierdolenia i świecidełek - bootlegowych rehów Emperor z roku 1992. Na pierwszy ogień wydawnictwo znane jako Call from the Grave, zarejestrowane rzekomo w marcu 1992. Tytuł pochodzi oczywiście od szlagieru Bathory, oprócz którego znalazł się tu jeszcze cover The Usurper z repertuaru Celtic Frost. Poza tym ledwie trzy własne kawałki, Ancient Queen, Forgotten Centuries i Moon Over Kara-Shehr. Brzmienie takie, że słychać, ale ledwo co, czyli w sam raz jak na tego typu wydawnictwo. Drugi reh nagrano sporo później, bo podobno w grudniu 1992 i słychać tę różnicę paru miesięcy, choć perka dalej brzmi jak przerzucanie kartofli w piwnicy. Owa kasetka, nazwana po prostu Rehearsal 1992, rozpoczyna się introskiem zajebanym ze ścieżki dźwiękowej do Conana Barbarzyńcy, czyli znowu w sam raz.

ObrazekObrazek
Jest jeszcze trzeci reh z 1992, z października, ale go dziś nie słuchałem. Kawałki te, co na tym grudniowym, tylko jeszcze z Wrath of the Tyrant na koniec.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6136
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#191

Vexatus 3 mies. temu

Gorgoroth lepszy! :)
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4603
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

#192

TITELITURY 3 mies. temu

Jakieś wydawnictwo takich rehów ze szczątkowym chociaż masteringiem by się przydało, tak jak to zrobił z demami Master's Hammer. Stary Emperor, to najlepszy Emperor, chociaż Emperor jest zajebisty do "Anathems...", ale wy jesteście zbyt homoseksualni żeby to zrozumieć.
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
darnoksss
Master Of Reality
Posty: 215
Rejestracja: 6 mies. temu

#193

darnoksss 3 mies. temu

Nigdy nie przesłuchałem ani jednej płyty tego zespołu. Co najlepsze nie ma żadnego powodu dla którego tak się stało, po prostu totalnie mi za każdym razem umyka bo stwierdzam, że co innego mnie bardziej interesuje.
polki nie dawajcie polakom, dawajcie arabom
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6136
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#194

Vexatus 3 mies. temu

TITELITURY pisze: Jakieś wydawnictwo takich rehów ze szczątkowym chociaż masteringiem by się przydało, tak jak to zrobił z demami Master's Hammer.
Co innego demo nagrywane choćby na marnych 4/8 śladach, a co innego jakiś reh nagrywany na próbie jednym mikrofonem (bo jak dwoma i jest "stereo" to już jest super). Co byś chciał remasterować? :)
darnoksss pisze:
3 mies. temu
Nigdy nie przesłuchałem ani jednej płyty tego zespołu.
Moim skromnym zdaniem wiele nie straciłeś...
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5229
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

#195

Hajasz 3 mies. temu

TITELITURY pisze:
3 mies. temu
Emperor jest zajebisty do "Anathems...", ale wy jesteście zbyt homoseksualni żeby to zrozumieć.
Nawet Ihsahn wstydzi się tego jak brzmi Anthems i uważa ten album za największą katastrofę brzmieniową zespołu. No i tu masz rację bo faktycznie chyba tylko pedałom może się ten album podobać.
GRINDCORE FOR LIFE
Lis
Moderator globalny
Posty: 1914
Rejestracja: 7 lata temu

#196

Lis 3 mies. temu

Nie do końca, Tultitury może i tak, ale ja jestem 200% heteroseksualny a Anthems bardzo lubię, ale prawda że brzmienie tej płyty jest kiepskie.
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4603
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

#197

TITELITURY 3 mies. temu

To, czy podoba się Ihsahnowi, a to, czy jest to dobra płyta, to są jednak dwie różne rzeczy. ;)
Moim skromnym zdaniem wiele nie straciłeś...
A moim skromnym zdaniem jednak traci, ponieważ Emperor jest jedną z kapel współtworzących 2. falę, więc posłuchałbym z czystej ciekawości. Ja przez wiele lat lałem ciepłym moczem na Darkthrone i uważam, że to był błąd. Nie dlatego, żebym uważał, że jest lepszy Cesarza, bo moim zdaniem nie dorasta mu do pięt, a Wrat of the Hydrant w moim prywatnym rankingu wciąga nosem pierwsze płyty Fenriza, ale Darkthrone jest jednym z tych zespołów, które kształtowały gatunek.
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5229
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

#198

Hajasz 3 mies. temu

TITELITURY pisze:
3 mies. temu
To, czy podoba się Ihsahnowi, a to, czy jest to dobra płyta, to są jednak dwie różne rzeczy. ;)
Akurat w przypadku Emperor brzmienie ma kolosalne znaczenie. Nie wyobrażam sobie aby debiut mógł brzmieć inaczej, czyściej, sterylniej, głośniej. Cała magia uleciałaby w pizdu a tak właśnie stało się z drugim albumem. Kiedyś w sieci można było znaleźć kilka numerów z tej płyty z wersji advance tape i kierwa wtedy jako to grało. Sam jarałem się w oczekiwaniu jaka to będzie płyta i kupiłem od razu po wyjściu by po kilku seansach odsprzedać ją dalej. Gówno przeokrutne. Nie, nie jest to dobra płyta. Brzmienie zamordowało klimat tego albumu a durny teledysk tylko wbił ostatni gwóźdź.
Proponuję posłuchać dziewiątkę. Tam wszystko jest jak należy. Kompozycje idealnie wpasowują się w moc tego albumu. Najlepiej brzmieniowo zrealizowany album Emperor.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
TheAbhorrent
Tormentor
Posty: 574
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: Midian

#199

TheAbhorrent 3 mies. temu

Przecież nie musisz sobie wyobrażać debiutu brzmiącego inaczej. In the Nightside Eclipse po latach opublikowano w alternatywnym mixie przygotowanym w 1993 roku.

Co do rozważań o "Anthems..." to nigdy nie umiem się wpasować, bo zaważyłem, że większość ludzi pisze np. ""In The NIghtside..." i "Anthems..." to dwa najlepsze Emperory". A ja uwielbiam In the Nightside Eclipse, to jedna z moich absolutnie ukochanych płyt od ponad 25 lat, ale "Anthems..." po prostu lubię, bez takich egzaltacji. No ale w sumie co to Was obchodzi, ot moje dziwactwo :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6054
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#200

Wędrowycz 3 mies. temu

Brzmienie "Anthems..." kuleje, to fakt. Natomiast ogólnie materiał jest doskonały, świetnie skomponowany, z klimatem, a jednocześnie jak na black metal wyjątkowo techniczny.
Ja mam stosunek taki jak @mork i @Red Right Hand, bo ten zespół łykam w całości. Nie wiem też co tutaj homoseksualnego, ale w sumie jak komuś coś nie pasuje, to najłatwiej określić że jest pedalskie. Sam w sumie też to stosuję, więc się zbytnio nie przypierdalam ;)
Odium Humani Generis

Wróć do „Black Metal”