Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 5219
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Borgne

Wędrowycz 3 lata temu

Obrazek
Kraj pochodzenia: Szwajcaria

Borgne to solowy projekt (zespół?) jegomościa kryjącego się pod pseudonimem Bornyhake. Mamy tu do czynienia z zimnym, momentami surowym, momentami melodyjnym black metalem, z dużą dozą klimatu, gdzie niegdzie klawiszami i wpływami industrialnego black metalu. Dość duży misz masz, ale mnie osobiście przypasowało to już lata temu, choć przyznam szczerze, że miałem dość długą przerwę w słuchaniu Borgne i dopiero teraz postanowiłem na nowo odświeżyć sobie pamięć i przy okazji sprawdzić tegoroczny pełniak.

Obrazek
Skład:
Bornyhake - Drums, Vocals, Guitars (1998-present) Ancient Moon, Astral Silence, Cakewet, Cryfemal, Diurnal, Enoid, Excreta, Lypektomy, Manii, Porifice, Pure, ex-Gerbophilia, ex-Haine, ex-Krigar, ex-Organ Trails, Decomposition, Snorre, The Two Boys Sandwich Club, ex-ChokingOnBile, ex-Kawir, ex-Oculus, ex-Ravnkald, ex-Serpens Luminis, ex-Darvaza (live), ex-Deathrow (live), ex-Schammasch (live), ex-Ass of Spades, ex-Jante Alu
Lady Kaos - Keyboards (2017-present) Asagraum (live), ex-Ipsum
▼ Byli muzycy
Mephitik - Bass
Jorgh - Guitars
▼ Muzycy koncertowi
Onbra - Guitars (2017-present) Serpens Luminis, Abyssal Vacuum (live), Ancient Moon (live), Cryfemal (live), Enoid (live), Pure (live), Xaon (live), ex-Lvx Hæresis, ex-Tenebrae Aeternum, ex-Shaddaï (live)
D. - Bass (2018-present) Serpens Luminis

Quaoar - Bass (2011-2016) Astral Silence
Ardelean - Guitars (2011-2016)
XaX - Guitars (2011-?)
Lady Kaos - Keyboards (2011-2017) Asagraum (live), ex-Ipsum
Tumulash - Bass (2016-2018) Chaos Invocation, Kult, Tumulus Anmatus, Darvaza (live), Deathrow (live), Fides Inversa (live), ex-Valkyrja (live)
Alek Sickx - Guitars (2016-?) Ruines Humaines, Rise of Nothingness, ex-Natremia, ex-Unholy War
Dyskografia:
1998 - I
2007 - II
2007 - III
2008 - 3.5 [EP]
2009 - IV
2010 - Buried Terror #2 [split]
2010 - Tribute to Abyssic Hate - Suicide for Your Solution [split]
2010 - Entraves de l'âme
2012 - Titania [kompilacja]
2012 - Royaume des ombres
2015 - Return to the Past [kompilacja]
2015 - Règne des morts
2018 - [∞]
2018 - Borgne [boxed set]
2020 - YMA: https://www.metal-archives.com/bands/Borgne/84118
BC: https://borgne.bandcamp.com/music
Odium Humani Generis

Tagi:
Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny
Posty: 1326
Rejestracja: 4 lata temu

pp3088 3 lata temu

Jest to jeden z tworów grających "atmospheric black metal by numbers". Absolutnie odtwórcze granie, której najwięcej radochy sprawia liderowi zespołu. Większość materiałów uważam za totalne średniaki, który mogłyby dla mnie nie istnieć. Z małym wyjątkiem - bo album określony jako IV naprawdę dawał radę. To chyba najlepsze osiągnięcie Bornyhake. Z tym że nie znam dwóch ostatnich płyt na których jak widzę pojawiły się wspomniane elementy industrialne. Chyba będę musiał się zainteresować, bo może być ciekawie.

Z kolei mój dobry znajomy uważa Borgne za bardzo fajny zespół i mu takie amtosferykowanie pasuje bardziej niż u innych kapel. Dlatego też nie zrażać się moim dość chłodnym(nomen omen) osądem i sprawdzać jak ktoś lubi takie klimaty.

Gość gra/grał w ogromnej ilości zespołów: deathgrindowe Enoid, BDM Cakewet, Slam deathowe Choking On Bile, blackowe Cryfemal, Pure czy dość popularne na forum Manii. Pomagał też Kawirowi jako perkusista w latach 2010-2015. No i grał kiedyś w zespole Ass of Spades. Szacunek, jak widać gość się nie nudzi i czerpie z muzyki pełną garścią mają przy tym ogromną radochę.
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 603
Rejestracja: rok temu

Szajtan rok temu

Zastanawiam się co spowodowało, że do tej pory drogi Borgne i moje się nie skrzyżowały. Ubolewam nad tym, jest to tym bardziej dziwne, że „Y” to… dziewiąty studyjny album tego projektu. Jestem mile zaskoczony i wręcz zachwycony zawartością „Y”.

Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 5219
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz rok temu

Poznałem wiele lat temu i od tego czasu co raz sprawdzałem co nieco, łącznie słyszałem 6 materiałów Borgne i ze 3-4 solowego projektu Bornyhake, czyli Enoid. Ogółem faktycznie sam harcmistrz ewidentnie tworzy sobie to co sam lubi i dlatego sam black metal przez niego prezentowany jest dość zróżnicowany w swojej strukturze, natomiast druga strona medalu jest taka, że jest on mocno odtwórczy i właśnie z poziomem jest bardzo nierówno.

Co by jednak tak nie psioczyć też, to dodam, że jeżeli chodzi o Borgne, to "I", "III" i "IV" uważam za udane materiały, nic co by mnie porwało, ale dobrze się słuchało tego z jednej strony melodyjnego, z drugiej dość topornego, brudnego i surowego grania.

Ostatniego pełniaka nie sprawdzałem, to się nie wypowiem, za to "[∞]" to już słabizna i szkoda czasu, bo poza ładną okładką muzycznie nie ma tu dla mnie nic ciekawego.
Odium Humani Generis
Kosynier
Posty: 62
Rejestracja: 2 lata temu

Kosynier rok temu

Dla mnie najbardziej interesujaca z tego zespolu jest grajaca na klawiszach Sandra ;)
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 5219
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz rok temu

Cycki ma, ale czy ona aż tak interesująca? Kwestia gustu.

Obrazek
Odium Humani Generis

Wróć do „Black Metal”