Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5348
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Re: Burzum

Hajasz 3 lata temu

Myrkraverk pisze:
3 lata temu
Śledzisz może jego konta na Twitterze? Co ostatnio tam wypisywał? Np. takie kwiatki (z konta Gandálfr the White, Þulêan Perspective @WargarW):

"Poles were aggressors, rapists and murderers of Germans, though, so I don't blame them. The Poles would have behaved much worse than the Germans. As they also did AFTER the war, when they genocided the Germans by the millions in what is today Poland"

Przecież typ jest kosmicznie odklejony. Z tym faktem trzeba się chyba pogodzić, ale niestety w moim wypadku wpływa to także negatywnie na odbiór jego osoby. To nie jest tak, że "oooo, koniec z Burzum" - absolutnie nie, bo do tej pory mam ciary i masę wspomnień przed oczami, gdy słucham ulubionych albumów, ale brakuje tym odczuciom tej całej "otoczki", która niegdyś towarzyszyła moim małym muzycznym rytuałom. Po prostu ta wielka fascynacja nim jako człowiekiem dawno się wypaliła.
Gdzie tam gadanie o wielkim Burzum w temacie o gównianej Wardruna.

Koleżanko @Myrkraverk nie wiem gdzie żeś się uchowała ale Krzychu powiedział dokładnie to samo co sądzi przeciętny europejczyk i amerykanin o Polsce więc nie wiem skąd ten żal. Dziesiątki lat zaniedbań polskich rządów doprowadziły do takiego postrzegania nas w Europie.
Nekroskop pisze:
3 lata temu
Wielu jego kolegów po fachu wyrosło już z dziwnych (czyt. debilnych) filozofii – nawet Faust po wyjściu z paki stwierdził, że ta cała „nienawiść” to był idiotyzm.

Ale Varg nadal z uporem maniaka próbuje innym (i chyba sobie też) wmówić, że zachował się jak prawdziwy facet, kiedy zadźgał głupiego szczyla, który znany był z pierdolenia nijak mających się do rzeczywistości głupot. Co więcej, wg Varga ten rodzaj „samoobrony” (czyli zabicie kogoś zanim on spróbuje zabić nas, po uprzednim gonieniu go po klatce schodowej i dźganiu w plecy, kiedy ten woła o pomoc do sąsiadów) był w pełni uzasadniony i podczas procesu po prostu go udupiono. Ale ale, Varg i tak WYGRAŁ (!), bo pozostał wierny swoim zasadom – czyt. zabicie jednego głupola było warte siedzenia tyle lat w pierdlu.
Kolego Peryskop wspominany Faust doznał takowego olśnienia po tym jak został w więzieniu wtajemniczony w najbardziej intymne gry i zabawy.

Dalszego tekstu to w sumie miałem nie komentować bo jak ktoś ma wyobrażenie o pewnych wydarzeniach na podstawie pewnego filmu to ręce same opadają. Chcesz poznać "prawdę" to jedź do Norwegii i zdobądź protokoły z przesłuchań Krzycha co też on tam zeznawał i jak (obstawiam, że i tak prawdy się nie dowiesz). Z więzienia wyszedłby znacznie wcześniej bo to dobry chłopak był i mało pił ale postanowił wybrać się na spacer co spowodowało, że musiał już odsiedzieć całość.

Wszyscy dobrze wiedzą, że jak nie Krzychu to i tak ktoś inny by kolorowego fantastę ubił. Kwestia czasu.

No i panie Peryskop te schizofreniczne wizje świata, o których piszesz to aktualnie odgrywają się na naszych oczach. Tylko nie pisz mi tu, że bronię kogoś bo akurat wiele zespołów obecnie z czystej kurtuazji nie podnoszą tematu Euro bo sprawa zamknięta ale jeszcze we wczesnych latach 90-tych ustawiłbym ci całe rzędy muzyków, którym Euro obiecywał wizje na poziomie co najmniej zburzenia Bastylii.
GRINDCORE FOR LIFE

Tagi:
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17552
Rejestracja: 7 lata temu

yog 3 lata temu

Moim zdaniem Varga istotnie udupiono, ale nie dlatego, że poszedł siedzieć, a dlatego, że dostał 21 lat, w czym mu dorównał dopiero Breivik, bo skala zbrodni jednak z deczka inna.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Nekroskop
Tormentor
Posty: 1068
Rejestracja: 4 lata temu

Nekroskop 3 lata temu

Hajasz pisze:
3 lata temu
wspominany Faust doznał takowego olśnienia po tym jak został w więzieniu wtajemniczony w najbardziej intymne gry i zabawy.
Obrazek

Ten Faust czy jakiś inny?
Hajasz pisze:
3 lata temu
jak ktoś ma wyobrażenie o pewnych wydarzeniach na podstawie pewnego filmu to ręce same opadają.
Tyle że ja tego filmu nawet nie oglądałem nie licząc fragmentów na yt. Przedstawiony przeze mnie skrócony opis wydarzeń jest autorstwa samego Varga - można przeczytać na oficjalnej stronie Burzum. We wspomnianym opisie są nawet humorystyczne akcenty - jak np. to, że po wywaleniu brudnych od krwi ciuchów Varg zmuszony był założyć koszulkę Kreatora "Pleasure to kill", bo nic innego nie miał w samochodzie.
Hajasz pisze:
3 lata temu
Chcesz poznać "prawdę" to jedź do Norwegii i zdobądź protokoły z przesłuchań Krzycha co też on tam zeznawał i jak (obstawiam, że i tak prawdy się nie dowiesz).
Nie muszę, skoro ty już byłeś w Norwegii, żeby je przeczytać i możesz nam zrelacjonować, czego się dowiedziałeś.

A że uciekł z paki i ktoś mu nawet sprzęt zorganizował, to wiem.
Hajasz pisze:
3 lata temu
te schizofreniczne wizje świata, o których piszesz to aktualnie odgrywają się na naszych
Przed chwilą wyjrzałem przez okno i póki co nie widać, żeby szykowało się jakieś wielkie załamanie, na które gotuje się Varg na francuskiej prowincji.
Hajasz pisze:
3 lata temu
Tylko nie pisz mi tu, że bronię kogoś bo akurat wiele zespołów obecnie z czystej kurtuazji nie podnoszą tematu Euro bo sprawa zamknięta ale jeszcze we wczesnych latach 90-tych ustawiłbym ci całe rzędy muzyków, którym Euro obiecywał wizje na poziomie co najmniej zburzenia Bastylii.
Sam sobie wyrzucam, że uczestniczę w rozmowach o tym, jak to w latach 90 jeden szczyl zadźgał z głupoty drugiego szczyla, jakby była to jakaś wielka black metalowa legenda. No ale człowiek potrzebuje czasem poplotkować.
yog pisze:
3 lata temu
Moim zdaniem Varga istotnie udupiono, ale nie dlatego, że poszedł siedzieć, a dlatego, że dostał 21 lat, w czym mu dorównał dopiero Breivik, bo skala zbrodni jednak z deczka inna.
Na jego własne życzenie. Jak się zgrywa uśmiechniętego i błyskotliwego gościa przed sądem, to są większe szanse na to, że ten sąd się wkurwi.



No ale skoro jest się gotowym siedzieć w imię zasad, to w czym problem?

A Breivik miał siedzieć 21 lat, bo taki był maksymalny wymiar kary w Norwegii - czyt. ustawodawca nie przewidział, że w cywilizowanym norweskim społeczeństwie pojawi się ktoś, kto zacznie strzelać do ludzi z karabinu maszynowego.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17552
Rejestracja: 7 lata temu

yog 3 lata temu

Wiem, że 21 to maksymalny wymiar kary w Norwegii, ale nie wierzę, żeby tam się im przez 30 lat prócz Breivika nie trafił większy zbrodniarz od Varga. Ta sprawa jest dość ładnie - choć niekoniecznie obiektywnie - przedstawiona w filmie Satan Rir Media aka Satan Rides the Media z 1999 roku i raczej nie chodziło tylko o uśmiechniętego Varga, ale również o danie społeczeństwu przykładu.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Nekroskop
Tormentor
Posty: 1068
Rejestracja: 4 lata temu

Nekroskop 3 lata temu

yog pisze:
3 lata temu
nie chodziło tylko o uśmiechniętego Varga, ale również o danie społeczeństwu przykładu.
Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że o to też chodziło. Varg dostał tyle za całokształt twórczości (niekoniecznie artystycznej) i w ramach przykładu.

Kiedy maksymalny wymiar kary to 21 lat, to można tyle dostać za zabójstwo jednej osoby, ale i dziesięciu.

Należy też pamiętać, że lata 90. to były inne czasy, kiedy nawet w polskiej telewizji straszono satanistycznymi sektami i ukrytymi przekazami w muzyce heavy metalowej. Dziś już mało kogo to obchodzi, bo nastąpiło znaczne przesunięcie w lewą stronę, ale kiedyś w oczach konserwatywnego społeczeństwa to był potwór z szafy, a nie kobieta, którą boli chuj ze złości.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17552
Rejestracja: 7 lata temu

yog 3 lata temu

Mieszkałem w latach 90 na wsi i nawet u nas krążyły legendy, jak to sataniści urządzają sobie czarne msze w pobliskich fortach, mordują koty i to klasyczne pytanie: Jaki masz zeszyt od religii? Jak powiedziałeś, że w linie to tak cięli ci żyletką twarz. Rzekomo tak zrobili jakiejś dziewczynie! Zawsze się zastanawiałem, czy lepiej powiedzieć, że czysty - zostawiają wtedy w spokoju, czy odzierają ze skóry? :> Zapytałem ojca co to są ci sataniści, na co on mi zaczął opowiadać jak to pił wódeczkę z Katem w Jarocinie. Jakoś się przestałem ich bać.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Nekroskop
Tormentor
Posty: 1068
Rejestracja: 4 lata temu

Nekroskop 3 lata temu

U mnie w szkole na religii ksiądz raz przytachał telewizor i puścił nawet dokument o tych całych sektach satanistycznych i heavy metalu. Ile było w tym prawdy nie sposób dziś dojść, bo po sektach słuch zaginął jak po UFO, odkąd każdy zaczął nosić aparat cyfrowy w kieszeni.
Awatar użytkownika
mork
Tormentor
Posty: 876
Rejestracja: 6 lata temu

mork 3 lata temu

Wy tu o Burzum spokojnie debatujecie a facebook blokuje podobno posty za samo wklejenie okładki Filosofem. Swoją drogą sporo im z tym zeszło. Youtube znacznie szybciej się ogarnął.

https://www.metalnews.pl/inne/facebook- ... -7f6rz2G4g
It is time after miracles
and I am its prophet
I have not come to cure
but to bear witness decease
Awatar użytkownika
Nekroskop
Tormentor
Posty: 1068
Rejestracja: 4 lata temu

Nekroskop 3 lata temu

Tyle że youtube zablokował konkretnie kanał Varga (nie jego muzykę), a z przytoczonego artykułu wynika, że na facebooku działa teraz algorytm, który blokuje wszystkie treści odnoszące się do zespołów uznanych za "szkodliwe dla społeczności".

Tak czy inaczej, czemu mnie to nie dziwi? Poprawność polityczna naszych czasów jest jak Nicość z "Niekończącej się opowieści".
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5348
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz 3 lata temu

Nekroskop pisze:
3 lata temu
Hajasz pisze:
3 lata temu
wspominany Faust doznał takowego olśnienia po tym jak został w więzieniu wtajemniczony w najbardziej intymne gry i zabawy.
Obrazek

Ten Faust czy jakiś inny?
Ten, tutaj nawet w trakcie próby

Obrazek
Nekroskop pisze:
Hajasz pisze:
3 lata temu
Chcesz poznać "prawdę" to jedź do Norwegii i zdobądź protokoły z przesłuchań Krzycha co też on tam zeznawał i jak (obstawiam, że i tak prawdy się nie dowiesz).
Nie muszę, skoro ty już byłeś w Norwegii, żeby je przeczytać i możesz nam zrelacjonować, czego się dowiedziałeś.

A że uciekł z paki i ktoś mu nawet sprzęt zorganizował, to wiem.
Nie byłem w Norwegii w tej sprawie ale mam gdzieś na vhs całą rozprawę i co najbardziej boli to, że Krzychu nikogo nie wydał natomiast reszta gnojków bez zająknięcia się sypała na jego niekorzyść. Scena kiedy oskarżyciel dożyna Snorre bezcenna a ten idiota nawet się wysłowić nie potrafił.

Ten ktoś kto pomagał Krzychowi przy ucieczce to jego matka była.
Nekroskop pisze:
Hajasz pisze:
3 lata temu
te schizofreniczne wizje świata, o których piszesz to aktualnie odgrywają się na naszych
Przed chwilą wyjrzałem przez okno i póki co nie widać, żeby szykowało się jakieś wielkie załamanie, na które gotuje się Varg na francuskiej prowincji.
Widocznie patrzysz w złą stronę albo po prostu nie zrozumiałeś sensu tej wypowiedzi Krzycha
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Nekroskop
Tormentor
Posty: 1068
Rejestracja: 4 lata temu

Nekroskop 3 lata temu

Interesujące zdjęcia trzymasz na dysku, ale Faust wyglądał już nieco inaczej, kiedy poszedł siedzieć.

Obrazek

Udzielił nawet kilku wywiadów w stylu „nie mam żadnych wyrzutów sumienia” czy „śmierć Euro zostanie pomszczona”. O żadnych akcjach w stylu Shawshank nic mi nie wiadomo, więc domniemywam, że zmądrzał na starość, a jeśli rzeczywiście miał jakieś problemy z ciotkami, to najwyraźniej dobrze mu one zrobiły, bo takie doświadczenia też są czasem człowiekowi niestety potrzebne.
Hajasz pisze:
3 lata temu
mam gdzieś na vhs całą rozprawę i co najbardziej boli to, że Krzychu nikogo nie wydał natomiast reszta gnojków bez zająknięcia się sypała na jego niekorzyść. Scena kiedy oskarżyciel dożyna Snorre bezcenna a ten idiota nawet się wysłowić nie potrafił.
Po pierwsze dlatego, że za Vargiem nie przepadali, po drugie w obiegu były inne wersje wydarzeń od tej przedstawianej przez niego, po trzecie byli dzieciakami próbującymi ratować własne dupy (w przenośni i być może literalnie). Vargowi zabrakło instynktu samozachowawczego, by nie zgrywać twardziela.

Twierdzenie o „samoobronie” jest oczywiście absurdalne i w żadnym cywilizowanym kraju jego zachowanie nie zostałoby tak zakwalifikowane. Obrona konieczna jest odpowiedzią na bezpośrednie zagrożenie – zdecydowanie nie jest nią wbicie noża w czaszkę bezbronnego i spanikowanego szczyla po uprzednim ściganiu go i dźganiu w plecy.
Hajasz pisze:
3 lata temu
Widocznie patrzysz w złą stronę albo po prostu nie zrozumiałeś sensu tej wypowiedzi Krzycha
Oglądałem z zaciekawieniem jego vlogi, ale gość jest niestety niezdrowo niedostosowany i ma syndrom oblężonej twierdzy, przez co snuje różne dziwne teorie. Stety bądź niestety nie szykuje nam się żaden scenariusz rodem z Mad Maxa, a problemy Varga są naturalnym efektem jego poczynań, a nie ogólnego zepsucia i zakłamania świata.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5348
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz 3 lata temu

Nekroskop pisze:
3 lata temu
Interesujące zdjęcia trzymasz na dysku, ale Faust wyglądał już nieco inaczej, kiedy poszedł siedzieć.

Obrazek

Po pierwsze dlatego, że za Vargiem nie przepadali
Faust poszedł do więzienia w 1994 roku w wieku 20 lat, wyszedł na wolności po 9 latach. W 2003 już dawno było po erze korespondencji listowej i tzw podziemia. Raczej po sieci nie znajdzie się zdjęć Fausta z okresu zamknięcia a takowe foty na pewno ma na pamiątkę.

A kto za Krzychem nie przepadał? I dlaczego?
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Nekroskop
Tormentor
Posty: 1068
Rejestracja: 4 lata temu

Nekroskop 3 lata temu

Mam dobrą pamięć, ale te stare wywiady z czasopism, których ksera dawno temu przeglądałem, pamiętam już niestety piąte przez dziesiąte.

Chociażby goście z Emperor mieli jakiś dług wdzięczności wobec Euro w związku z wydaniem albumu i twierdzili, że Varg to kłamca. Zresztą riff Ye Entrancemperium z drugiego albumu ma być właśnie autorstwa Euro.

To czarnobiałe zdjęcie Fausta jest chyba z czasów In the Nightside, a więc teoretycznie tuż przed aresztowaniem. Kiedy wyszedł z puszki był już łysiejącym facetem z krótkimi włosami.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5348
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz 3 lata temu

Nekroskop pisze:
3 lata temu
To czarnobiałe zdjęcie Fausta jest chyba z czasów In the Nightside, a więc teoretycznie tuż przed aresztowaniem. Kiedy wyszedł z puszki był już łysiejącym facetem z krótkimi włosami.
Akurat to zdjęcie jest już robione kiedy odsiadywał wyrok. Najprawdopodobniej z przełomu 1995-1996 roku i prawdą jest, że kiedy opuszczał więzienie miał krótkie włosy. Natomiast na swoje wtedy 29 lat wyglądał bardzo poważnie i pobyt mocno odcisnął mu się na psychice czego dowodem kolejne zdjęcia z dziwnymi kolesiami jak to zrobione w niecały rok po wyjściu.

Obrazek

W kwestii wrogów Varga to fakt pan Faust się odgrażał, że go zabije i takie tam pierdy ale wszystko na co było go stać to tylko współpraca przy powstaniu płyty Nordic Metal - A Tribute To Euronymous, gdzie logicznym było, że wystąpią zespoły, które Euro wydał czyli Abruptum, Enslaved, Emperor i Mortiis tu wiadomo o co chodzi i dalej szmaty pokroju Marduk i Dissection. Mysticum byli tak naćpani, że nawet nie wiedzieli na jaką płytą grają, Arcturus się pojawił mimo, że Hellhammer był przeciw, Thorns to pominę milczeniem a Ophtalamia to pedały więc szkoda słów.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Nekroskop
Tormentor
Posty: 1068
Rejestracja: 4 lata temu

Nekroskop 3 lata temu

Szczerze mówiąc nie rozumiem, czego mają dowodzić zdjęcia z dziwnymi kolesiami, bo mają je wszyscy muzycy. Musiałbyś przedstawić jakiś szerszy kontekst.

Nie wiem, jak bardzo to wszystko odbiło się na jego psychice, ale na pewno na zawsze pozostanie już do pewnego stopnia persona non grata w społeczności metalowej – czyli osobą z łatką mordercy (tym bardziej, że dziś ludzie są o wiele bardziej wyczuleni na przemoc wobec mniejszości seksualnych). Przed koncertami Emperor w oryginalnym składzie jakiś czas temu też pojawiały się liczne głosy oburzenia.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17552
Rejestracja: 7 lata temu

yog 3 lata temu

Akurat mordercy to jakoś hipsteriadzie nie przeszkadzają przesadnie, znacznie gorzej grać nsbm, niż być mordercą na rynku muzycznym.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

Ryszard 3 lata temu

Ale dyskusja. :D

Widać że Hajaszowi nastoletni Grisza jest bohaterem. Myślałem że jego muzyka... no ale chuj tam, czysty satanizm.

Rzeczywiście twardziel w chuj, żelazo nie klęka :) (wklejam dla balansu - że niby Faust to tez ciotka był/jest. A tak mamy dwie :))

Tutaj mamy zanim wbił się na paragraf.

Obrazek

A tutaj jak już został poważnym odynistom, zaraz przed byciem skinheadem i ucieczka do mamusi....

Obrazek

Taki ładny i delikatny. W normalnym pierdlu, jak nic miałby jesień średniowiecza.
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
Nekroskop
Tormentor
Posty: 1068
Rejestracja: 4 lata temu

Nekroskop 3 lata temu

Jeśli chodzi o zdjęcia Varga, to zdecydowanie to jest moje ulubione zdjęcie (i w ogóle jedno z ulubionych zdjęć w historii metalu):

Obrazek

"Look at this fucking guy!"

///Edit
Zaraz obok tego zdjęcia, bo nie wiem, jak można sobie było cyknąć fotę w wieku 18 lat, na której wygląda się, kurwa, na jakieś 40!
► Pokaż
Obrazek
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 3 lata temu

Trzepiecie sie przy zdjeciach Vikernes'a?

Vikernes/Wagina brzmi podobnie,ale bez przesady.........................
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 3 lata temu

Count Grishnackh,po polskiemu Hrabia Świstak,pewnie by jebnal focha gdyby sie dowiedzial ze bylem dzisiaj z jego albumem w sklepie prowadzonym przez Pakistancow.W sklepie o ktorym pisze kupuje zajebiste swieze daktyle.Ale nie o daktylach mowa w watku Burzum tylko o swastyce w Krainie Wikingow.Mam nadzieje ze znawcy cos tutaj napisza.

'Dauði Baldrs' to fajny material.

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4663
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

TITELITURY 3 lata temu

Nie jestem znawcą swastyki, ale czego oczekujesz? No ładne swastyki. Złote na niebieskim tle pasują najbardziej.
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Elementw
Master Of Puppets
Posty: 199
Rejestracja: 5 lata temu

Elementw 3 lata temu

Jedyną prawdziwą swastyką est!: a......, b...... c ...... i zwycięzcą jest .....
Awatar użytkownika
Andrzej Oktawa
Master Of Puppets
Posty: 119
Rejestracja: 5 lata temu

Andrzej Oktawa 3 lata temu

Pan Efilnikufesin pisze:
3 lata temu
(..) mowa w watku Burzum tylko o swastyce w Krainie Wikingow.Mam nadzieje ze znawcy cos tutaj napisza.
Sæbø sword

https://en.wikipedia.org/wiki/S%C3%A6b%C3%B8_sword

Obrazek

ile przykładów jest potrzebnych?
卐 Show no mercy for the weak, Jesus mother can suck my dick! 卐
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

Ryszard 3 lata temu

Pan Efilnikufesin pisze:
3 lata temu
Ale nie o daktylach mowa w watku Burzum tylko o swastyce w Krainie Wikingow.Mam nadzieje ze znawcy cos tutaj napisza.
To był bodajże 5 zeszyt serii. Swastyka w krainie wikingow. Wyszło to zaraz po Swastyka i Swarożyc: na tropie daktylowego księcia oraz I ty możesz zostać Swastyką/i].
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4663
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

TITELITURY 3 lata temu

Skoro swastyki, czy tam świaszczyce, mogli grawerować Słowianie na denkach swoich garnków, co jest faktem potwierdzonym archeologicznie, a nie wymysłem łysych fanów Honor, to nie rozumiem w ogóle tematu. I nie, nasi przodkowie nie robili tego w celach ideologicznych. Swastyka była symbolem szczęścia, a jej wycinanie na garnku miało sprawić, że się po prostu nie stłucze. I nawet jeśli Skandynawom był nieznany ten symbol, w co bardzo wątpię, to wg badań archeologicznych z ostatnich lat, slowianszczyzna była "potentatem" w produkcji naczyń oraz biżuterii. Robiliśmy to znacznie ładniejsze i lepsze jakościowo od Wikingow, dlatego pełno takich rzeczy można teraz znaleźć w Danii, czy Norwegii, kupione bądź skradzione od sąsiadów z południa. A z wymianą handlową szła wymiana kulturowa. Podejrzewam jednak, że jak wszystkie ludy indoeuropejskie, Skandynawowie znali doskonale swastykę, gdzie jak i u nas, była symbolem szczęścia radości i słońca. Myślę, że na Wolinie odtwórcy historyczni z tego powodu mają na tarczach swastyki, a Cunt Grishnack, mimo że pojebany, trzymał się tu realiów historycznych.
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5348
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz 3 lata temu

Już nie pamiętam co przedstawia okładka Daudi Baldrs ale na pewno nie ma nic wspólnego z konceptem płyty. Ta forma swastyki to tzw. swarga pochodząca od plemion słowiańskich, która jest też uproszczoną wersją tzw. kołowrotu czyli ośmioramiennej swargi.

Jej znaczenie jest różnie określane ale najczęściej jest to symbol szczęścia, dobrobytu a jako, że jest prawoskrętna to także symbol słońca, jasności i cyklu życia jego powtarzalności i niezmienności.

W necie jedynie wyczytałem, że postać na okładce w tym płaszczu to najprawdopodobniej Thordur.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17552
Rejestracja: 7 lata temu

yog 3 lata temu

Rozwijając.
The swastika-adorned cloak worn by a man on the cover is an almost exact copy of the cloak worn by the character Thordur in When the Raven Flies.
A When the Raven Flies to Hrafninn flýgur, taka szwedzko-islandzka adaptacja Yojimbo (Straży przybocznej) Kurosawy. Sam art jest chyba autorstwa fenrizowej ex-żony.

Obrazek

A tu z wkładki cd chyba coś o swastykach, Niemcy czy inni Francuzi sobie poczytać mogą:

Obrazek

2 edycja LP ma ten obrazek młoteczków w ramach okładki.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5348
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz 3 lata temu

Na tym kadrze to te Swargi są lewoskrętne a więc mają przeciwstawne znaczenie.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
kurz
Tormentor
Posty: 3168
Rejestracja: 5 lata temu

kurz 3 lata temu

Hajasz pisze:
3 lata temu
jest prawoskrętna
Do dupy takie wyjaśnienie - przy takim ułożeniu ramion, przy założeniu ruchu wirowego, obraca się w lewą stronę, czyli dla człowieka z półkuli północnej patrzącego się na słońce z zachodu na wschód to symbol sił przeciwnych; ciemności i śmierci.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5348
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz 3 lata temu

Nie wymyślaj jakiś bzdurnych tez bo każdy człowiek wie która to jest lewa a która prawa strona.
GRINDCORE FOR LIFE
Onufry
Posty: 26
Rejestracja: 7 lata temu

Onufry 3 lata temu

Hajasz pisze:
3 lata temu
Już nie pamiętam co przedstawia okładka Daudi Baldrs ale na pewno nie ma nic wspólnego z konceptem płyty. Ta forma swastyki to tzw. swarga pochodząca od plemion słowiańskich, która jest też uproszczoną wersją tzw. kołowrotu czyli ośmioramiennej swargi.
Straszne bzdury, ten kołowrot został wymyślony w XIX wieku, jedyne słowiańskie "kołowroty" jakie znamy daleko odbiegają od spopularyzowanego przez Jakubowskiego symbolu. A okrągła wersja swastyki bynajmniej nie jest jakoś eksukuzywna dla Słowian.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5348
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz 3 lata temu

Po ilości twych postów widać, żeś zwykły troll więc nie chce mi się z tobą gadać.

Tu se tylko poczytaj https://blog.slowianskibestiariusz.pl/e ... -kolovrat/
Ostatnio zmieniony 18 paź 2020, 16:29 przez Hajasz, łącznie zmieniany 1 raz.
GRINDCORE FOR LIFE
Onufry
Posty: 26
Rejestracja: 7 lata temu

Onufry 3 lata temu

Hajasz pisze:
3 lata temu
Po ilości twych postów widać, żeś zwykły troll więc nie chce mi się z tobą gadać.
No tak, bo to nie jest tak, że można forum regularnie przeglądać, ale rzadko się wypowiadać. Wtedy jesteś tylko trollem.
Hajasz pisze:
3 lata temu

Tu se tylko poczytaj https://blog.slowianskibestiariusz.pl/e ... -kolovrat/
Blog jakiejś laski w necie - super źródło.

Daj mi naukowe opracowanie o KOŁOWROCIE u przedchrześcijańskich Słowian.

Symbol Kołowrotu, który ona tam wstawiła, wymyślił polski artysta Stanisław Jakubowski na fali romantycznej fascynacji kulturą słowiańską.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5348
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz 3 lata temu

Pojedź sobie do Biskupina i tam sobie postudiuj.
GRINDCORE FOR LIFE
Onufry
Posty: 26
Rejestracja: 7 lata temu

Onufry 3 lata temu

Na Twoje nieszczęście byłem.

Problem w tym, że Biskupin nie jest słowiańskim zabytkiem.

Gratuluję
Awatar użytkownika
kurz
Tormentor
Posty: 3168
Rejestracja: 5 lata temu

kurz 3 lata temu

Hajasz pisze:
3 lata temu
Nie wymyślaj jakiś bzdurnych tez bo każdy człowiek wie która to jest lewa a która prawa strona.
To nie bzdurne tezy, tylko geneza swastyki jako symbolu życia itp. (kołowrót obracający się zgodnie z ruchem słońca, z ramionami podążającymi za ruchem). Oczywiście można to interpretować dosłownie, tak jak ty napisałeś. Tak tez było na przestrzeni dziejów (wystarczy popatrzeć na różne obrazki), a interpretacja tego to już trzeba byłoby zapytać się stosujących, co chcieli poprzez dany symbol przekazywać, jeżeli cokolwiek chcieli, a nie np. stosowali, bo ojciec używał, dziad używał itd., itp. Sam jestem ciekaw, co osobnik który rozpętał te mikrodyskysje, niejaki @Pan Efilnikufesin pokazuje w swoim awatarze.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5348
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz 3 lata temu

Co do interpretacji to zapewne wszystkie są tylko przypuszczeniami jak piszesz ale fakt pozostaje faktem, że historycznych wersji tego symbolu jest sporo a drugie tyle współczesnych przeciwieństw, graficznych poprawek. Podsumowując chyba tylko poza Azją i Afryką ten symbol będzie się zawsze kojarzył tylko z jednym bez względu na wersję graficzną.
GRINDCORE FOR LIFE
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 3 lata temu

Bebechy placka BOBV258LP.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4663
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

TITELITURY 3 lata temu

Hajasz pisze:
3 lata temu
Pojedź sobie do Biskupina i tam sobie postudiuj.
Hajasz, to jednak zna się ba żartach. :D
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
kurz
Tormentor
Posty: 3168
Rejestracja: 5 lata temu

kurz 3 lata temu

Przy okazji swastycznych rozkmin, dotyczących obrazków na świetnym albumie Daudi Baldrs, odświeżyłem sobie tenże, a także następny album w dyskografii najbardziej uzdolnionego muzycznie debila świata, szerzej znanego pod mianem Krzychu, i muszę się sam przed sobą pokajać, że długo nie doceniałem tego także bardzo dobrego materiału. Hildskjalf jest mroczny, łagodny i nieźle pojebany - oczywiście standardowo nagrany za pomocą "prostych" metod.

@Pan Efilnikufesinie bardzo dziękuję za przypomnienie braku posiadania tych albumów w kolekcji placuszków - już lecą, biegną i będą, będą - bardzo się z tego cieszę!

Aha, zapomniałbym dodać, że obok Filosofem to najlepsze albumy bohaterów(a) tematu.
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

Ryszard 3 lata temu

Chciałbym napisać że oprócz uzdolnionego specjalnego ksysia, jest tak załoga, też niezłych herbatników, tyle że z Finlandii. Ich plumkające albumy uważam za świetniejsze od tych metalowych:

ObrazekObrazekObrazek
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17552
Rejestracja: 7 lata temu

yog 3 lata temu

Rychu, bądź poważny, H418ov21.C to nie jest na serio tylko jaja jakieś!!!!
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4207
Rejestracja: 7 lata temu

DiabelskiDom 3 lata temu

Akurat Electric Doom Synthesis to jeden z dwóch najlepszych Beheritów, potwierdzam.

Nienawiść Dwudziestego Pierwszego Wieku też zajebista, ale jednak mniej.
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17552
Rejestracja: 7 lata temu

yog 3 lata temu

Jak dla mnie to bez porównania najgorszy Beherit i raczej bym użył przymiotnika kuriozalny, niż zajebisty. Nawet przy tej epce KVLT wymięka totalnie i śmiać się z tego chce.

Co do tego natomiast, że Daudi Baldrs to jeden z najlepszych Burzumów to można się zgodzić, o ile tych najlepszych jest tak z 6 i liczymy tylko albumy.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5526
Rejestracja: 6 lata temu

pit 3 lata temu

To może trochę paraolimpiada, ale jednak imo Beherit zwycięża z Burzum w kategorii muzyka elektroniczna, czy tam syntezatorowa.
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4207
Rejestracja: 7 lata temu

DiabelskiDom 3 lata temu

yog pisze:
3 lata temu
Jak dla mnie to bez porównania najgorszy Beherit i raczej bym użył przymiotnika kuriozalny, niż zajebisty. Nawet przy tej epce KVLT wymięka totalnie i śmiać się z tego chce.
Poznać neofitę w kwestii muzyki elektronicznej a i pewnie samego Beherit :)

Dla mnie obydwie płyty mają niesamowity klimat czegoś złego, nienamacalnego, czegoś czającego się gdzieś w tle. Zupełnie co innego niż tajemnicze baśnie Varga.
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6098
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 3 lata temu

Kwestia gustu @pit ;) Jeżeli ja miałbym zestawiać plumkania uwielbianego przeze mnie Burzum z równie uwielbianym przeze mnie Beherit, to zasadniczo miałbym w sumie problem, bo choć środki dość podobne, ale zarówno pod kątem atmosfery, wydźwięku i efektu końcowego czy konceptu są one zupełnie inne.

Ja osobiście wybrałbym Krzychowe minimalistyczno parapetowe pejzaże, choć zgodzę się z @DiabelskiDom, że u Beherit w tych płytach drzemie coś złego (zresztą uważam, że sprawdza się to w odniesieniu do praktycznie wszystkiego co stworzyli).
Odium Humani Generis
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 3 lata temu

kurz pisze:
3 lata temu
Sam jestem ciekaw, co osobnik który rozpętał te mikrodyskysje, niejaki @Pan Efilnikufesin pokazuje w swoim awatarze.
Swastyke.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17552
Rejestracja: 7 lata temu

yog 3 lata temu

Może nie wiecie, ale Filosofem to nie black metal, to anti-black metal.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... %2CO%2CP-R
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5526
Rejestracja: 6 lata temu

pit 3 lata temu

Anty-western to najlepszy western, zawsze to powtarzam. No ale z Burzum jednak nie jest mi po drodze.

Wróć do „Black Metal”