Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4238
Rejestracja: 7 lata temu

Ill Omen

DiabelskiDom 4 lata temu

Obrazek

Obrazek

Zespół znanego z Temple Nightside Mitchella Keepina. Można by rzec, że to jego blackmetalowa forma ekspresji przy użyciu środków używanych w macierzystej kapeli, ale tak naprawdę Ill Omen powstało kilka lat wcześniej przed bardziej znaną Świątynią Nocy, zatem raczej jest na odwrót. Zespół ma na koncie trzy duże albumy i szereg splitów oraz EPek, na których proponuje funeral doomową wariację na temat czarnej sztuki. Miałem zagwozdkę do jakiego działu zaklasyfikować Ill Omen, ale ostatecznie uznałem, że to jest właśnie black metal grany na modłę powolnego, mrocznego doomu.

Im dalej w dyskografię, tym mniej black metalu sensu stricto, który stopniowo sprowadza się do posępnej, nieprzyjemnej i złowrogiej atmosfery i tła, na którym dobudowane są potężne, gniotące riffy. Kulminacją tej formy jest album Æ.Thy.Rift, gdzie funeral doom to najistotniejszy element układanki, ciągle jednak na wskroś czarnej i diabelskiej. Jaskiniowe, zasypane gruzem brzmienie wynosi "death/doom dla blackmetalowców" na kolejny poziom, czy raczej kolejne piętro niżej, wgłąb ziemi, katakumb i mrocznych, tajemniczych grot. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o świetnej EPce Remnant Spheres of Spiritual Equilibrium - czterech długich, miażdżących walcach drogowych, z których klimat zła aż się wylewa. To oczywiście jeszcze nie głębia na poziomie Grave Upheaval, ale w sumie to dobrze, bo równolegle działające na tym polu ekstrema mogłyby prowadzić do lekkiego przesytu w niszy.

W zeszłym roku Ill Omen uderzył mniejszym wydawnictwem zwącym się The Grande Usurper, gdzie do grobowca wpuszczono znowu więcej siarczanych wyziewów, bardziej w klimacie pierwszych dwóch, dużych płyt. Zatem mimo pozornie hermetycznej muzyki projekt co rusz proponuje jakąś zmianę, nie tłukąc kolejnych kopii poprzednich materiałów. Bardzo interesujący projekt, choć dla osób nielubiących antypodowego gruzowiska niespecjalnie jest kierowany. Dla pozostałych, zainteresowanych zespołową wizją przytłaczającej mieszanki sonicznej pozycja warta polecenia.

Skład:
IV - Everything (2006-present) Funerary Torch, Temple Nightside, ex-Austere, ex-Baratheon, ex-Funeral Mourning, ex-Perdition Oracle, ex-Nazxul, ex-Pestilential Shadows, ex-Paroxysmal Descent (live), ex-Battalion (live)
▼ Muzycy koncertowi
Wraith - Bass Ichor, Nazxul, Nox Inferi, Toil, Red Dragon, ex-Pestilential Shadows, ex-Drowning the Light (live), ex-Frail
Mordance - Bass (2018) Paroxysmal Descent, Vesicant, ex-Misanthropia, ex-Temple Nightside, ex-Mongrel's Cross (live)
Dyskografia:
2009 - Ill Omen [demo]
2009 - Black Esoterica [demo]
2009 - Adverse Order [demo]
2010 - Spear of Salvation [demo]
2010 - Compendium Melificarum [kompilacja]
2011 - Wrath of a Thousand Suns [demo]
2011 - Divinity Through Un-creation
2013 - Remnant Spheres of Spiritual Equilibrium [EP]
2013 - Radiant Behest of Excessum [demo]
2013 - Ill Omen / Pestilentia [split]
2014 - Enthroning the Bonds of Abhorrence
2015 - Compendium Melificarum - Esoterica [kompilacja]
2015 - æ.thy.rift - Demo MMXV [demo]
2016 - Æ.Thy.Rift
2016 - Pestilential Hierophanies [split]
2018 - The Grande Usurper [EP]
2019 - Rehearsal Necrolust [EP]

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Il ... 3540297792
BC: https://illomenvoid.bandcamp.com/music
Panzer Division Nightwish

Tagi:

Wróć do „Black Metal”