Awatar użytkownika
Nathas
Tormentor

Kampfar

Nathas 3 mies. temu

Obrazek

Obrazek

Tej zasłużonej norweskiej kapeli nikomu chyba przedstawiać nie trzeba, a temat zakładam gdyż grubym nietaktem jest jego brak na tym jakże zacnym metalowym forum ;) Początki działalności datuje się na środek lat 90-tych, kiedy to również zaczynała działalność ogromna dziś już firma jaką jest Mystic Production, gdzie debiut Kampfar pojawił się wśród pierwszych kasetowych wydawnictw w ich skromnym katalogu.

Na początku zespół wplatał w swoją twórczość elementy folkowe, stąd łatka folk BM, która chyba funkcjonuje do dziś, choć od dawna już żadnych naleciałości w tej muzyce nie ma. Jest surowa, agresywna ale i z dużą dozą melodii, przywołująca na myśl górskie krajobrazy i lasy okryte śniegową czapą. Mimo grania takiego gatunku jest to kapela, którą można rozpoznać po pierwszych dźwiękach, od początku mieli własny styl. Dużą rolę w tej rozpoznawalności ma charakterystyczny i świetny wokal Dolk'a - idealnie wpasowujący się i tworzący unikalny klimat.

Ale co ja będę tłumaczył, jest tu ktoś kto się nie zetknął z Kampfar? Jeżeli tak, to musiał być pod kamieniem chowany i to nie w norweskim lesie.

Skład:
Dolk - Drums (1994-2003), Vocals (1994-present) Mock, ex-Gruesome, ex-Infected
Jon Bakker - Bass (2003-present) Fester, ex-Balvaz, ex-Gruesome, ex-Necro-Sentient Mortis Feed, ex-Braindead, ex-Cremator, ex-Carpathian Full Moon
Ask - Drums, Vocals (2003-present) Hades Almighty, ex-Antaios, ex-Dimension F3H, ex-Graven Image, ex-Kraków, ex-Mondvolland
Ole Hartvigsen - Guitars (2011-present) Emancer, ex-Utumno, ex-Mistur, ex-Gaahls Wyrd (live)
▼ Byli muzycy
Thomas - Bass (1994-2003), Guitars (1994-2010)
▼ Muzycy koncertowi
Ole Hartvigsen - Guitars (2010-2011) Emancer, ex-Utumno, ex-Mistur, ex-Gaahls Wyrd (live)
Endre Moe - Bass (2016) Cutthroat, Trail of Tears, Viper Solfa, ex-Dimension F3H
Dyskografia:
1995 - Promo [demo]
1996 - Kampfar [EP]
1997 - Mellom skogkledde aaser
1998 - Norse [EP]
1999 - Fra underverdenen
2006 - Kvass
2008 - Heimgang
2011 - Mare
2013 - Mylder [single]
2014 - Swarm Norvegicus [single]
2014 - Djevelmakt
2015 - Icons [single]
2015 - Profan
2016 - Trolldomssanger [boxed set]
2019 - Ophidian [single]
2019 - Syndefall [single]
2019 - Ofidians manifest
2022 - Lausdans under stjernene [single]

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Kampfar/3232
BC: https://kampfarofnorway.bandcamp.com/music
FB: https://www.facebook.com/kampfarofficial
Awatar użytkownika
brzask
Tormentor

brzask 3 mies. temu

Dobre! Właśnie przygotowywałem kilka zdań i linków by stworzyć temat, ale uprzedziłeś mnie o jakieś 20 minut może :)!

Debiutu nie słuchałem ze sto lat a mam go na kasecie przegrywanej jeszcze, dobra rzecz.

Ze swojej strony dokładam jeszcze ich pierwszą świetną EPkę czyli Kampfar z 1996 która rok temu doczekała się w końcu reedycji.

'napuchną mną drzewa'
Awatar użytkownika
Zsamot
Moderator globalny

Zsamot 3 mies. temu

Ech, pamiętam jeszcze z katalogu Mystic ich debiut. Potem zaczęły kasety znikać i człowiek nie miał kasy na każdy band. Dopiero na CD Mare kupiłem. Udany album, acz do jakieś rewelacji daleko. Pewnie gdyby nie sentyment z lat wcześniejszych, to bym nie kupił. Ale skoro emocje i tak determinują me wybory płytowe, to i Mare pojawiło się. Na pewno nie zawodzi. Ale nie łudźmy się, teraz takich dobrych płyt wychodzą stosy. Tylko te białe kółko z logo i nazwą albumu wygląda, jakby sklep to nakleił. Kretyńskie rozwiązanie. Kolejne przesłuchane, ale z zakupu nic nie wyszło. Może i też dlatego, że teraz kasę ładuję w polską scenę. Kiedyś każdy pomruk ze Skandynawii to było objawienie, teraz... no właśnie.
Allah jest wielki, ale B-52 też jest duży.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Hajasz 3 mies. temu

Kiedy rzucam kątem oka na taką listę zespołów, które dały dupy na debiutanckim albumie w kategorii black metal to Kampfar znajduje się na podium. Bardzo podobnie postąpili jak Carpathian Forest. Najpierw wyjebali jedno z najlepszych promo jakie Norwegia usłyszała choć to raptem tylko dwa tracki potem w moje łapska wpadł jeszcze reh, którego nawet nie ma na MA, na którym choć w podłej jakości grali taki klimat jak wspomniany wcześniej CF. EP'ka to w zasadzie owe promo tylko już wysmażone profesjonalnie i zespół wylądował na szczycie tych, których debiut kierwa musiał pozamiatać. Minął rok i w barwach niesławnej Malicious wychodzi wyczekiwany debiut i co? Hmm i totalne rozczarowanie. Tego folku tam tam niewiele a kawałki, które znałem jakieś takie wykastrowane są. Mam ten album bo kupiłem wiedząc, że musi być cios ale go nie było. Paradoksem jest to, że i tak to najlepszy album jaki nagrał Kampfar bo ich dalszy rozwój to najlepiej przemilczeć bo jest po prostu średnio i nudno. Wielka szkoda bo zapowiadało się w chuj pogańsko a wyszło jak na dożynkach prezydenckich. Dla mnie zespół zapomniany.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 3 mies. temu

Fanem nie jestem, bo i późno poznałem. Gdzieś tak do czasu, jak są fotki przyrody na okładkach, to spoko granie, potem już takie wysmakowane przynudzańsko. Wiadomo, im starsze tym lepsze, jak to zwykle.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Nathas
Tormentor

Nathas 3 mies. temu

Dziś wyszła dwuutworowa EPka 'Urkraft' na której znalazł się wcześniej wypuszczony singielek 'Lausdans under stjernene ' i utwór tytułowy, do którego powstał taki spokojny obrazek:

Wróć do „Black Metal”