Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4207
Rejestracja: 7 lata temu

Helheim

DiabelskiDom rok temu

Obrazek Gdyby Enslaved się nie zesrało po drodze, czyli najlepszy viking black metal? Na pewno jeden z najlepszych. Jest tu i progresywny sznyt, dodający +20 do mądrości, jednocześnie podbijający statystyki zapewniające wściekłość i pasję, dzięki czemu muzyka norweskiego Helheim jest ciągle dziko black metalowa, pokazując się jednocześnie z bardziej złożonej i przemyślanej strony. Jest tutaj także świetny klimat samotności wśród skalnych kolosów, pierwotności pogańskich praktyk w dziewiczych lasach północy, oraz nieuchwytna aura tajemnicy. Muzyka ani na chwilę nie staje się napuszona, z drugiej strony nie popada też w przaśność ani w prymitywizm. Zarówno na bardziej surowych pierwszych płytach,jak i nieco bardziej stonowanych późniejszych. Na etapie całej dyskografii mamy do czynienia z pysznymi tremolami, zajebistymi melodiami, z rzadka odzywającymi się czystymi głosami wśród nawałnicy skrzeków.

Osobiście bardzo lubię wszystko co nagrali, bo każda płyta przynajmniej trochę różni się od pozostałych, nie ma tu do czynienia z powtarzalnością. Jednak najwięcej słuchałem (bo od niej zespół poznałem) i najczęściej wracam do Heiðindómr ok mótgangr. Nie powiem, że najlepiej na niej uchwycili to, o czym pisałem wyżej, bo np taki drugi album, czyli Av norrøn ætt to też pod tym względem kosa niesamowita, ale jednak ona podoba mi się do dzisiaj najbardziej z całej dyskografii. Wydaje mi się też, że jest dobrym punktem wyjścia, jeśli do kogoś trafi i będzie chciał jeszcze więcej lasu i wkingów, to może się cofać w płytotece. Jeśli natomiast zamarzy mu się porządnie brzmiące, nierozmemłane i nieprzesłodzone Enslaved, załóżmy w klimatach z Below the Lights, to może lecieć dalej z kolejnymi materiałami.









MA: https://www.metal-archives.com/bands/helheim/2408
BC: https://helheim.bandcamp.com/


Dyskografia:
1993 - Helheim [demo]
1994 - Niðr ok Norðr liggr Helvegr [demo]
1995 - Jormundgand
1997 - Av norrøn ætt
1999 - Terrorveldet [EP]
2000 - Blod & ild
2001 - Blod & Ild / Terrorveldet [kompilacja]
2003 - Yersinia Pestis
2006 - The Journeys and the Experiences of Death
2008 - Kaoskult
2010 - Åsgards fall [EP]
2011 - Heiðindómr ok mótgangr
2015 - raunijaR
2017 - landawarijaR
2019 - Rignir
2020 - Fem Spyd [boxed set]
2021 - Henholdsvis [split]
2021 - WoduridaR


Skład:
Hrymr - Drums, Percussion, Keyboards, Piano, Programming, Guitars (acoustic), Mouth harp, Vocals (choirs) (1992-present) ex-Syrach
V'gandr - Vocals, Bass (1992-present) Taake (live), ex-Cult of Catharsis, ex-Deathcon, ex-Ravengod, ex-Aeternus, ex-Gorgoroth (live), ex-Chaos Predicted
H'grimnir - Vocals, Guitars (rhythm) (1992-present)
Reichborn - Guitars (lead) (2008-present), Bass (2015) ex-Dominanz (live), ex-Syrach, ex-War Pigs
▼ Byli muzycy
Mord - Drums (session) ex-Cult of Catharsis, ex-Claymords, ex-Dead to This World, ex-Taake, ex-The Batallion, ex-Disiplin (live), ex-Deathcon, ex-Amok
Nidhogg - Guitars (lead) (1993-1994)
Thorbjørn - Guitars (lead) (1999-2008)
Lindheim - Keyboards (1999-2005), Programming, Guitars (2002) ex-Dominanz
▼ Muzycy koncertowi
Morten Egeland - Vocals (additional)
Hoest - Vocals (2014) Deathcult, Taake, Gorgoroth (live), ex-Ofryskje, ex-Ravengod, ex-Thule, ex-Ragnarok, ex-Carpathian Forest (live), ex-Destruction (live), ex-Nattefrost (live), ex-Urgehal (live), ex-Slavia, ex-Frost (Nor), ex-Mastema (Nor), ex-Vendigeit
Panzer Division Nightwish

Tagi:
Lis
Moderator globalny
Posty: 1923
Rejestracja: 7 lata temu

Lis rok temu

Poznałem ich w połowie lat 90 gdy wydali Jormundgand, i kastę tę nastolatkiem będąc katowałem okrutnie, do dziś jest to jeden z moich ulubionych viking metali. Chyba zawsze byli pod wpływem Enslaved, nawet debiut, dość oryginalny, czuć demem Y. Dwójka nigdy mnie nie zainteresowała, dalej podobnie, aż do ostatniej z galopującym wojem na okładce, która właśnie w ostatnich miesiącach poleciała kilka razy. Fajnie gdyby i reszta dyskografii kiedyś załapała bo mam do nich sympatię.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5346
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz rok temu

Poza rewelacyjnym debiutem cała reszta to strata czasu.
GRINDCORE FOR LIFE

Wróć do „Black Metal”