Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Azhubham Haani

Hajasz 5 lata temu

Obrazek

Obrazek

Szwedzki black metal to syf. W całej tej ich czarnej polewce na całe szczęście istniała dosłownie garstka zespołów wartych uwagi.

Jednym z nich był jednoosobowy projekt Azhubham Haani, którego charyzmatycznym liderem był Linus Åkerlund dla przyjaciół Angramain'yo. Człek to niesamowicie wygadany, obeznany w ówczesnym szwedzkim podziemiu i nie bojący się swoich poglądów.

Dzięki uprzejmości P. Popiołka z Lublina dostałem namiary do Angramain'yo, z którym to popisaliśmy trochę listów. Wraz z jednym z nich otrzymałem demo On a Snowy Winternight, które do dzisiaj uważam, że jeden z najlepszych black metalowych materiałów rodem ze Szwecji. Choć to tylko demo to nawet nieźle nagrane, dużo słychać i jako całość prezentowała projekt intrygująco. Surowy black metal delikatnie okraszony klimatem a nad wszystkim opętany wrzask. Sam Angramain'yo na koniec listu stwierdził, że to najlepsze co nagrał i że nic już więcej nie będzie bo Azhubham Haani jest martwe.

Na MA figurują jeszcze inne materiały ale są to tylko kolejne wariacje pierwszego i drugiego materiału demo.

Dyskografia:
1992 - Far Beyond the Stars [demo]
1992 - On a Snowy Winternight [demo]
1992 - Total Evil [demo]
1992 - De Vermis Mysteriis / Azhubham Haani [split]
1992 - Triple [split]
1992 - Rehearsal 20/09/1992 [demo]

Skład:
Angramain'yo - All instruments, Vocals (1992) ex-Daemonius, ex-De Vermis Mysteriis, ex-Dysentery, ex-Vargavinter
▼ Byli muzycy
Abissus - Bass, Noise (1992)
Belial - Guitars, Chanting (1992) ex-Dysentery
MA: https://www.metal-archives.com/bands/Az ... Haani/6253
GRINDCORE FOR LIFE

Tagi:
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator

Wędrowycz 5 lata temu

O, jak fajnie, że ktoś o tym projekcie pamięta. Bardzo lubię demo "On A Snowy Winternight" i swego czasu myślałem, że jestem jedyny który tego słucha :) Co prawda lata mojego zapoznawania i wkręcania się w black metal przypadły na koniec lat 90'tych więc siłą rzeczy nie załapałem się na pisywanie listów czy tapetrading, ale fajowo, że Tobie Hajasz udało się zamienić słowo z twórcą Azhubham Haani. Może uchylisz rąbka tajemnicy o czym pisywaliście, bo jestem ciekaw a jakoś nie przypominam sobie żebym czytywał z nim kiedykolwiek jakiś wywiad.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Hajasz 5 lata temu

@Up
W jakimś numerze Infernal Death Zine chyba w tym ze zdjęciem Krzycha podczas aresztowania jest fajny wywiad z projektem.

O czym pisaliśmy ? Przede wszystkim o rodzimej scenie jak to wyglądało w Polsce a jak w Szwecji. Co koniecznie trzeba posłuchać a co sobie darować.

Kto mi polecił nazwę, skąd mam namiary. Generalnie same take młodzieńcze bzdury. Liczyła się tylko muzyka i ideologia. Nie było pisania o laskach i o coca coli w sklepach. Cała korespondencja to takie fanowskie ochy i achy.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator

Wędrowycz 5 lata temu

To akurat zrozumiałe, o czym innym mieliby dyskutować fani metalu jak nie o muzyce i ideologii. Coś ciekawego Ci polecił z jakiś podziemnych rzeczy ze Szwecji?

Ziniaczy w sumie nigdy nie zbierałem, choć mam swoją kolekcję zeskanowanych ziniaczy z lat 90'tych właśnie ale to głównie rzeczy z niemiec/szwecji i norwegii. Rodzimych o ile pamiętam nie posiadam, za wyjątkiem Wolfpack.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Hajasz 5 lata temu

@Up
Jeżeli chodzi o zine to polecam wspomnianego Infernal Death i Sadistic Mag. Oba z Lublina i oba tworzyli moi serdeczni znajomi.

Przemek Popiołek nawet reaktywował Infernala i ukazały się już dwa numery. Łukasz Jaszak od Sadistica obecnie bawi się grafiką.

Jak chcesz poczytać na luzie oraz zobaczyć jak jechało się po tzw. prawdziwych zespołach w tamtych latach to obie gazetki są właśnie od tego.
Wszystko po polsku.

A tak polecał parę greckich nazw, którym wnet założę tematy choć nie powinienem bo to co nagrali na płytach to porażka ale za materiały demo szacunek się należy. Parę nazw z Holandii, o których wkrótce i generalnie, że szwedzki metal to totalne gówno z Marduk na czele. Prosił aby niszczyć wszystkie kopie Fuck Me Jesus bo to żaden metal tylko poza. Musiałbym pokopać w tych wszystkich "pamiątkach" i wyłowić co ciekawsze teksty.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 4 lata temu

Muszę @Hajasz przyznać, że masz nosa do surowego black metalu ;) Biorąc pod uwagę rocznik, to pionierski zespół w nurcie ;) Ale tak bardziej na serio - posłuchałem wczoraj kilkukrotnie pierwszego demosa o nazwie Far Beyond the Stars i jest to bardzo prosty, jak wspomniałem - surowy, oparty o rytmiczne gitary odłam czarnej sztuki. Wokal bardzo fajny, zachrypły, przypomina mi on - jak i te rytmiczne, ciut nie harcerskie gitary - holenderski hord Countess, który w podobnym czasie stawiał swoje pierwsze kroki.

Drugie demo - On a Snowy Winternight brzmi ciut czyściej, wciąż niskobudżetowo, kompozycje dalej oparte na prostych patentach, więcej kreowania atmosfery. Dalej rytmika zajebista. Kawałek Snow Colored Red mocno zalatuje klimatami LLN, więc był Azhubham Haani mocną chyba inspiracją dla sceny francuskiej. Zresztą nazwa też dość mocno przypomina zmyślony język czarnych legionów.

Jeśli ktoś lubi surowy black metal o minionej glorii śpiewany z głębi lasu to zachęcam do sprawdzenia Azhubham Haani :)

Niezłych masz @Hajasz koleżków...
Please tell me why you are imprisoned right now and when you will be out again!
- Some little geeks didn't understand that they should mind their own business and ran to the police and said that i had cut someone in the throat. Unfortunately I was unable to prove my innocence and I was sentenced to four years for attempted murder. If I behave well I might be released after two years, in June 1995.
http://web.archive.org/web/200711191304 ... hubham.htm

@Vexatus obadaj sobie, jak nie znasz :)
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej

Vexatus 4 lata temu

yog pisze:
4 lata temu
Muszę @Hajasz przyznać, że masz nosa do surowego black metalu ;)
Przecież według niego coś takiego jak RBM nie istnieje. :)
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Hajasz 4 lata temu

Vexatus pisze:
4 lata temu
yog pisze:
4 lata temu
Muszę @Hajasz przyznać, że masz nosa do surowego black metalu ;)
Przecież według niego coś takiego jak RBM nie istnieje. :)
No i Hajasz ma rację bo w 1992 roku takie coś nie istniało a poza tym to żaden RBM ale o tym to już nie chce mi się gadać.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny

Pioniere 4 lata temu

Wczoraj słuchałem dema Far Beyond the Stars i właśnie @Hajaszu to co tam grają jest Raw BM, a że wtedy jeszcze nie istniało takie określenie, nie zmienia faktu i nie oznacza, że dziś mamy tego fachowo nie nazywać. Najpierw powstają pionierskie nagrania, a dopiero po czasie się je kategoryzuje i przykleja stosowne etykiety.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Hajasz 4 lata temu

Porozmawiaj z Angramain'yo może jemu uda się rozjaśnić Twoje myślenie.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej

Vexatus 4 lata temu

Pioniere pisze:
4 lata temu
a że wtedy jeszcze nie istniało takie określenie, nie zmienia faktu i nie oznacza, że dziś mamy tego fachowo nie nazywać.
Dokładnie...
Pioniere pisze: Najpierw powstają pionierskie nagrania, a dopiero po czasie się je kategoryzuje i przykleja stosowne etykiety.
Ty to rozumiesz, ja to rozumiem i każdy rozsądnie myślący człowiek to rozumie. Zaryzykuję stwierdzenie, że dzieci w podstawówce również rozumieją tą zależność - choćby ze względu na poznawanie dokonań z kolejnych epok historycznych i literackich. @Hajasz nie rozumie... Choć może nie tyle nie rozumie, co nie chce przyjąć do wiadomości - ale to właściwie chyba jeszcze gorzej. :)
Hajasz pisze: Prosił aby niszczyć wszystkie kopie Fuck Me Jesus bo to żaden metal tylko poza.
No to przyznaj się jeszcze uczciwie ile zniszczyłeś...
Hajasz pisze: szwedzki metal to totalne gówno z Marduk na czele.
No to wreszcie się dowiedzieliśmy kto jest odpowiedzialny za skrzywienie Twojej osobowości i Twoją (nie)świętą wojnę pzreciwko szwedzkiemu BM. :) Poza tym tak w ramach przypomnienia - Angramain'yo jest zdaje się Szwedem, a Azhubham Haani to szwedzki projekt... ;)
Hajasz pisze: Porozmawiaj z Angramain'yo może jemu uda się rozjaśnić Twoje myślenie.
Jasne... Wszyscy wyrzucimy do kosza lata muzycznych doświadczeń i elementarne zasady logiki, bo kiedyś przeczytałeś coś w jakimś tam liście...
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Hajasz 4 lata temu

Vexatus pisze:
4 lata temu
Poza tym tak w ramach przypomnienia - Angramain'yo jest zdaje się Szwedem, a Azhubham Haani to szwedzki projekt... ;)
Tak w ramach przypomnienia to odsyłam do pierwszego zdania jakie napisałem w temacie.
GRINDCORE FOR LIFE

Wróć do „Black Metal”