"Si Monumentum Requires, Circumspice"
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny

Porta Nigra

Post DiabelskiDom » 2 lata temu

Obrazek
Niemeccy dekadenci sceny black metalowej. Niby to nie do końca taki black metal-black metal ale w zasadzie sporo z tego nurtu w swojej muzyce przechowują więc i tutaj lądują. Awangarda, nostalgia, rezygnacja a wszystko to wywrzeszczane głównie drutem kolczastym (ale także czasem wyśpiewane i też czasem w języku albionu). Ogólnie pierwszy album jest dużo łagodniejszy pod kątem aranżacji i brzmienia, chociaż kompozycyjnie wydaje mi się, że bardziej złożony a drugi podkurwiony w stosunku do debiutu, ale też bardziej przebojowy. Tak czy inaczej jedno i drugie warto sprawdzić, bo to dość nieszablonowe a przy tym przystępne granie.

Skład:
O. - Drums, Vocals (2010-present) Membaris, ex-Apocryphal, ex-Chaos Invocation, ex-Obscure Infinity, ex-Nargaroth (live)
Gilles de Rais - Guitars, Bass, Songwriting, Lyrics (2010-present) ex-Membaris

Dyskografia:
2012 - Megalomaniac [single]
2012 - Fin de Siècle
2014 - Elemental Nightmares - VII [split]
2015 - Femme Fatale [single]
2015 - Kaiserschnitt

Albumy:

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Po ... 3540351587
BC: https://portanigra.bandcamp.com/music
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
Pogan696
Master Of Reality

Post Pogan696 » 2 lata temu

Zbadane mam tylko Kaiserschnitt. Nieszablonowa kapela i ciężko porównać z czymkolwiek. Niemiecki język w tekstach o dziwo wpasowuje się świetnie w ten transgeniczny i dekadencki klimat płyty. Ogólnie czuć "wczówkę". Femme Fatale i Mata Hari...mocne.
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny

Post DiabelskiDom » rok temu

Ja sobie dzisiaj słuchałem pierwszej i drugiej płyty, bo jakoś tak mam, że jak puszczam jedną z nich, to od razu musi polecieć także druga. Czy raczej spokojna (choć niepozbawiona rockowego pazura!) Fin de siècle, czy dziksza od debiutu Kaiserschnitt. Jak tak sobie myślę, to bardziej wolę jednak drugi album - tam mamy od razu na wstępie pięść na ryj w postaci "Die Mensur" i "Femme Fatale" czy też zajebiście płynącą i tęskną końcówkę, czyli "Der letzte Ton".

Na pierwszym albumie ewidentnie mieli wyjebane na cały świat a na drugim wkurwili się, że każdy ma wyjebane na ich wyjebanie ;) Jednak na obu płytach jest taki trudny do uchwycenia pierwiastek teatralności, raczej tej groteskowej niż pięknej. No i żadnej żulerni i pijaństwa tutaj nie ma, tylko rozgoryczone sączenie drogiego wina w wannie, gdzie krew płynie z podciętych nadgarstków. Bardzo ciekawa muza, chociaż jak widzę prawie każdy ma [sic!] wyjebane ;)
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

Post yog » rok temu

Mnie Iza z 5 lat ściga, żebym posłuchał koniecznie i jakoś właśnie strasznie wyjebane mam w Porta Nigra dotąd. Jakieś takie przekonanie, że to może ambitna muza i czasu potrzeba mnie powstrzymywało długo przed sprawdzeniem (coś tam dziabnąłem wcześniej pewnie). Ostatecznie pamiętam, że się okazało wcale nie takie trudne w odbiorze, a raczej przyjemne. Taka była pierwsza płyta, a na drugiej ich trochę pojebało i więcej agresji, zresztą ten Wilko-Bismarck z okładki o tym przestrzega. I chyba ciut po obu umęczony, jakoś nie wróciłem dotąd.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
deathwhore
Tormentor

Post deathwhore » rok temu

No mam debiut, pisałem chyba jeszcze na poprzednim forum, że niezłe i takie na swój sposób takie to eleganckie. Moja dziewczyna się ze mnie śmieje z tego powodu. Że to takie ciotowate.
DiabelskiDom, znany jako Bubuś pisze:
miesiąc temu
!!!
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor

Post Vexatus » 2 tyg. temu

yog pisze:
rok temu
na drugiej ich trochę pojebało i więcej agresji, zresztą ten Wilko-Bismarck z okładki o tym przestrzega.
No i bardzo dobrze, bo to dość ciekawa i całkiem niezła płyta, natomiast pierwsza jakoś nie za bardzo ma kopa. Co do okładki to przez nią dość długo nie sprawdzałem tej płyty, bo myślałem, że ten zespół to jakaś banda żartownisiów. :)
Vexatus - moje słuchowiska dla ludzi głuchych. Czacha dymi - mój blog.
Przyszła pora na Grindcore'a >>> 地獄 >>> Work in progress...
Jestem uczulony na pierdolenie głupot!!!
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor

Post Vexatus » 4 dni temu

Obrazek

Trzeci pełniak "Schöpfungswut" już w połowie stycznia 2020...
Vexatus - moje słuchowiska dla ludzi głuchych. Czacha dymi - mój blog.
Przyszła pora na Grindcore'a >>> 地獄 >>> Work in progress...
Jestem uczulony na pierdolenie głupot!!!
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

Post yog » 4 dni temu

W Soulseller Records, jak pamiętam.
Destroy their modern metal and bang your fucking head

Wróć do „Black Metal”