Mechaniczne, eteryczne lub syntetyczne brzmienia
PanLisek
Moderator globalny
Posty: 942
Rejestracja: 3 lata temu

Nordvargr

Post PanLisek » 6 mies. temu

Obrazek
Henrik Nordvargr Björkk, człowiek orkiestra i legenda na scenie industrialnej, mistrz elektroniki i analogowych brzmień, eksperymentów z przeróżnym sprzętem, od czaszek, kości, noży po naukowe urządzenia. W ramach wstępu postaram się pokrótce przedstawić projekty które są bardziej lub mniej mi znane.

Nordvargr
Synonim ciemności, black ambient, wykorzystujący także ciężkie drony, poruszający tematy piekła, śmierci, chłodu i pustki kosmosu. Najmroczniejsze wcielenie Henrika.Henrik Nordvargr Björkk
Pod pełnym nazwiskiem pojawiają się płyty o bardziej eksperymentalnym podejściu na dark ambientowym gruncie. Henrik bawi się tu różnymi brzmieniami, czy wplata elementy takie jak dub, idm.Toroidh
Kolejny dark ambient, tym razem połączony z martial industrial, traktujący o wojnie, głównie z germańskiego punktu widzenia, przesiąknięty tematycznym klimatem. Marszowe rytmy, wojenne sample, strzały.Folkstorm
II wojna światowa i różne takie, tym razem w konwencji power electronics. Szorstkie, charczące basy, tony gruzu, przeplatane samplami z epoki.Vargr
Raw black metal/harsh industrial czy na Maria Orsic Trilogy (pani od nazistów kontaktująca się z UFO i Towarzystwo Vril) harsh noise. Pogańskie rytuały pośród Skandynawskich lasów przy akompaniamencie piekielnej maszynerii. Diabeł słucha takiej muzyki.

Hydra Head 9
Harsh noise/power electronics, jak to w Szwecji bywa nie skupiający się głównie na zarżnięciu żywcem słuchacza a wykreowaniu odpowiedniej atmosfery.

Muskel
Power electronics tym razem bardziej klasycznie, tortury, gwałty, znęcanie psychiczne, w sam raz dla zboczeńców. Wysokie częstotliwości drapią mózg do krwi. Jedna konkretna płyta.

All Hail The Transcending Ghost
Wspólny projekt z Timem Bertilssonem od Trust No One Recordings. Dark ambientowe opowieści o duchach, wykorzystujące ponoć autentyczne nagrania dźwięków ektoplazmy.

Körperwelten
Z Lee Bartowem (Navicon Torture Technologies/Leech/Theologian). Co może stać za taką kolaboracją, oczywiście porwane kobiety, ekstremalne bdsm, maski, przeróżne ostre narzędzia, wiadomo. Brutalny death industrial.

Merzbow vs Nordvargr
Pojedynek dwóch mistrzów. Ostry cyfrowy noise w zderzeniu z ambientowym mrokiem. Polecam jako wstęp do szorstkiego noisu, jest w miarę przyswajalnie, chociaż kiedy trzeba Akita piłuje aż miło.

Incinerator International
Kolejna współpraca i kolejna żywa legenda - John Balistreri czyli Slogun! Czołówka ekstremalnego do granic wytrzymałości true crime electronics. Słyszałem tylko ze dwa numery, bo nigdzie nie mogę tego znaleźć w dobrej jakości, szkoda. Jeśli ktoś coś wie i podrzuci link będę wdzięczny.

Goatvargr
Czarne industrialne msze odprawiane przez bohatera tematu i Andy O'Sullivana w półświatku znanego jako Goat, następnego przedstawiciela amerykańskiej sceny power electronics. Taka bardziej ekstremalna wersja Mz.412.Nordvargr / Drakh
Dark ambient z elementami black metalu. Dużo smutku, lasu i ciemności. Idealne na jesienne samotne spacery.Marvargr
Z norweskim artystą harsh noise i muzyki eksperymentalnej Lasse Marhaugiem. To znam najmniej. Coś w okolicach black noise, power electronics...

ᚾᛟᚢ ᛁᛁ // ᚦᛟᚦ ᚷᛁᚷ
No do tego musiało dojść, znając fascynacje Henrika muzyką Trepaneringsritualen. Wspólne wydawnictwo z Thomasem Ekelundem. Na szczęście muzyka na nim zawarta nie przypomina TRR, a jest czymś na kształt ritual/horror black ambientu.

Kilka rzeczy znam słabo, z braku czasu, lub chęci, a są jeszcze w portfolio Pana Bjorkka nazwy godne uwagi, jak np D.I.N., Econocon, Resignation, L/A/B, Anima Nostra, albo Kongo z Peterem Nystromem od Megaptery.

BC: https://nordvargr.bandcamp.com/music
Discogs: https://www.discogs.com/artist/215974-H ... j%C3%B6rkk
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 2340
Rejestracja: 2 lata temu

Post pit » 6 mies. temu

Ja sobie odpuściłem jego power electronics, reszta tego co znam wypada różnie, ale większość jest bardzo dobra. Życzyłbym sobie więcej ambientu.
It's not my goddamn planet. Understand, monkeyboy? - John Bigbooté
PanLisek
Moderator globalny
Posty: 942
Rejestracja: 3 lata temu

Post PanLisek » 6 mies. temu

Ja lubię power electronics, zwłaszcza ten szwedzkiej szkoły. Zgadza się, w dark ambienty to on potrafi, i jest ich całkiem sporo. Podobały ci się te klasyczne, czy te bardziej eksperymentalne?
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 2340
Rejestracja: 2 lata temu

Post pit » 6 mies. temu

Klasyczne. Vitagen bym trochę jeszcze przyciszył.
It's not my goddamn planet. Understand, monkeyboy? - John Bigbooté
Agent Chaosu
Posty: 10
Rejestracja: rok temu

Post Agent Chaosu » 2 mies. temu

Nordvargr powraca z nowym plugastwem. Odsłuchać można tu:Będzie winyl i cd.

Wróć do „Industrial / Ambient / Electronic”