Lis
Moderator globalny
Posty: 1914
Rejestracja: 7 lata temu

Nordvargr

#1

Lis 4 lata temu

Obrazek
Henrik Nordvargr Björkk, człowiek orkiestra i legenda na scenie industrialnej, mistrz elektroniki i analogowych brzmień, eksperymentów z przeróżnym sprzętem, od czaszek, kości, noży po naukowe urządzenia. W ramach wstępu postaram się pokrótce przedstawić projekty które są bardziej lub mniej mi znane.

Nordvargr

Synonim ciemności, black ambient, wykorzystujący także ciężkie drony, poruszający tematy piekła, śmierci, chłodu i pustki kosmosu. Najmroczniejsze wcielenie Henrika.



Henrik Nordvargr Björkk

Pod pełnym nazwiskiem pojawiają się płyty o bardziej eksperymentalnym podejściu na dark ambientowym gruncie. Henrik bawi się tu różnymi brzmieniami, czy wplata elementy takie jak dub, idm.



Toroidh

Kolejny dark ambient, tym razem połączony z martial industrial, traktujący o wojnie, głównie z germańskiego punktu widzenia, przesiąknięty tematycznym klimatem. Marszowe rytmy, wojenne sample, strzały.



Folkstorm

II wojna światowa i różne takie, tym razem w konwencji power electronics. Szorstkie, charczące basy, tony gruzu, przeplatane samplami z epoki.



Vargr

Raw black metal/harsh industrial czy na Maria Orsic Trilogy (pani od nazistów kontaktująca się z UFO i Towarzystwo Vril) harsh noise. Pogańskie rytuały pośród Skandynawskich lasów przy akompaniamencie piekielnej maszynerii. Diabeł słucha takiej muzyki.

Hydra Head 9

Harsh noise/power electronics, jak to w Szwecji bywa nie skupiający się głównie na zarżnięciu żywcem słuchacza a wykreowaniu odpowiedniej atmosfery.

Muskel

Power electronics tym razem bardziej klasycznie, tortury, gwałty, znęcanie psychiczne, w sam raz dla zboczeńców. Wysokie częstotliwości drapią mózg do krwi. Jedna konkretna płyta.

All Hail The Transcending Ghost

Wspólny projekt z Timem Bertilssonem od Trust No One Recordings. Dark ambientowe opowieści o duchach, wykorzystujące ponoć autentyczne nagrania dźwięków ektoplazmy.

Körperwelten

Z Lee Bartowem (Navicon Torture Technologies/Leech/Theologian). Co może stać za taką kolaboracją, oczywiście porwane kobiety, ekstremalne bdsm, maski, przeróżne ostre narzędzia, wiadomo. Brutalny death industrial.

Merzbow vs Nordvargr

Pojedynek dwóch mistrzów. Ostry cyfrowy noise w zderzeniu z ambientowym mrokiem. Polecam jako wstęp do szorstkiego noisu, jest w miarę przyswajalnie, chociaż kiedy trzeba Akita piłuje aż miło.

Incinerator International

Kolejna współpraca i kolejna żywa legenda - John Balistreri czyli Slogun! Czołówka ekstremalnego do granic wytrzymałości true crime electronics. Słyszałem tylko ze dwa numery, bo nigdzie nie mogę tego znaleźć w dobrej jakości, szkoda. Jeśli ktoś coś wie i podrzuci link będę wdzięczny.

Goatvargr

Czarne industrialne msze odprawiane przez bohatera tematu i Andy O'Sullivana w półświatku znanego jako Goat, następnego przedstawiciela amerykańskiej sceny power electronics. Taka bardziej ekstremalna wersja Mz.412.



Nordvargr / Drakh

Dark ambient z elementami black metalu. Dużo smutku, lasu i ciemności. Idealne na jesienne samotne spacery.



Marvargr

Z norweskim artystą harsh noise i muzyki eksperymentalnej Lasse Marhaugiem. To znam najmniej. Coś w okolicach black noise, power electronics...

ᚾᛟᚢ ᛁᛁ // ᚦᛟᚦ ᚷᛁᚷ

No do tego musiało dojść, znając fascynacje Henrika muzyką Trepaneringsritualen. Wspólne wydawnictwo z Thomasem Ekelundem. Na szczęście muzyka na nim zawarta nie przypomina TRR, a jest czymś na kształt ritual/horror black ambientu.

Kilka rzeczy znam słabo, z braku czasu, lub chęci, a są jeszcze w portfolio Pana Bjorkka nazwy godne uwagi, jak np D.I.N., Econocon, Resignation, L/A/B, Anima Nostra, albo Kongo z Peterem Nystromem od Megaptery.

BC: https://nordvargr.bandcamp.com/music
Discogs: https://www.discogs.com/artist/215974-H ... j%C3%B6rkk
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#2

pit 4 lata temu

Ja sobie odpuściłem jego power electronics, reszta tego co znam wypada różnie, ale większość jest bardzo dobra. Życzyłbym sobie więcej ambientu.
Lis
Moderator globalny
Posty: 1914
Rejestracja: 7 lata temu

#3

Lis 4 lata temu

Ja lubię power electronics, zwłaszcza ten szwedzkiej szkoły. Zgadza się, w dark ambienty to on potrafi, i jest ich całkiem sporo. Podobały ci się te klasyczne, czy te bardziej eksperymentalne?
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#4

pit 4 lata temu

Klasyczne. Vitagen bym trochę jeszcze przyciszył.
Agent Chaosu
Posty: 16
Rejestracja: 5 lata temu

#5

Agent Chaosu 4 lata temu

Nordvargr powraca z nowym plugastwem. Odsłuchać można tu:



Będzie winyl i cd.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#6

pit 3 lata temu

Nordvargr nagrał ritual dub/ambient. Tym samym razem z Senyawą i O'Malley'em pozamiatali w tym roku w gatunku. Co trudne nie jest.

Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny
Posty: 1487
Rejestracja: 6 lata temu

#7

pp3088 3 lata temu

pit pisze:
3 lata temu
Nordvargr nagrał ritual dub/ambient. Tym samym razem z Senyawą i O'Malley'em pozamiatali w tym roku w gatunku. Co trudne nie jest.
Poczekaj aż yogi to zobaczy i zawoła AnielskiegoApartamentowca. Będzie bitwa stulecia!

Z chęcią sprawdzę.
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#8

yog 3 lata temu

Jakaś kompilacja 8 lutego wyszła pod tytułem Annus regenerationis, co to ma zapowiadać nowe wydawnictwa, z czego prawie każde w innym labelu:



Tracklista:
1. Nordvargr: Another weeping Doomlord lost (Cold Spring Records) 03:51
2. Nordvargr: Resignation 3 - When serpents appear (Cyclic Law) 04:56
3. Folkstorm - Let the spirit exit (Old Europa Cafe) 05:30
4. Nordvargr: To leave naked and alone (-) 04:25
5. Vargr: Untitled (Goatowarex) 03:44
6. Det Kätterska Förbund: Vid Hälleberg (Cold Spring Records) 05:28
Annus regenerationis - a compilation of what is to come.

This compilation is free to download and share. If you want to support the artist/s - if this compilation had any value to you - feel free to name your price. All donations reach the artist directly and are greatly appreciated - especially in times like these.

Every track title names the label which will release it - please support them also and help keep the underground alive.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Lis
Moderator globalny
Posty: 1914
Rejestracja: 7 lata temu

#9

Lis rok temu

Obrazek

Nordvargr grający na gitarze. Koncert Folkstorm Włochy 2009.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#10

pit rok temu

Uczył się od najlepszych.

Obrazek
Obrazek

Wróć do „Industrial / Ambient / Electronic”