Mechaniczne, eteryczne lub syntetyczne brzmienia
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Mortiis

Post Hajasz » 2 lata temu

Obrazek Obrazek Mortiis, czyli Håvard Ellefsen był pierwszym basistą Emperor i autorem tekstów. Kiedy odchodził z Emperor będąc zmęczony graniem black metalu już następnego dnia założył zespół Mortiis, którego był jedynym członkiem aż do 2004 roku. Z początku pan Mortiis wykonywał muzykę z pogranicza ambient i darkwave odgrywaną na instrumentach klawiszowych. Pierwsze nagranie pochodzi z taśmy demo wydanej w 1993 roku, na której to znajduje się jeden prawie godzinny numer. Aby było mroczniej Mortiis udaje się do sklepu z kostiumami, z którego wychodzi przyozdobiony w szpiczaste uszy i nos, które to atrybuty zagoszczą na długi czas w image Mortiisa.
Debiutancki album wydany przez Malicious w 1994 roku zawierał dwa w chuj długie i smętne kawałki, na których działo się niewiele, a mimo to wokół słyszałem, że to kult absolutny. Zdziwiłem się jeszcze bardziej kiedy Mortiis wylądował w Cold Meat Industry, dla której wydał dwie płyty tak samo nudne i długie jak debiut. Po zakończeniu przygody z CMI pan Mortiis założył własną wytwórnię Dark Dungeon Music, w której to wydał kilka EP'ek.
Co ciekawe muzyka stała się bardziej przyswajalna i zróżnicowana, a powstałe wtedy utwory to standardowej długości kompozycje, które w 1996 roku ukazują się na świetnym składaku Crypt of the Wizard. Kiedy wydawało się, że Mortiis już niczym nie zaskoczy w 1999 roku świat muzyki dowiedział się, że Mortiis podpisał papiery z podupadającą już wówczas Earache Records, dla której wydał chyba najlepszy album w karierze The Stargate, na którym Havard zaczął śpiewać a raczej melodeklamować, a na płycie pojawili się goście w osobach Sarah Jezebel Deva, czy Kalle Metz.
Kiedy jeszcze dobrze nie osiadł kurz na tym albumie Earache wydaje kolejny bardzo dobry album The Smell Of Rain, na którym Mortissowi towarzyszy cała plejada znakomitych gości. Muzycznie dokonała się spora przemiana na mroczny synthpop, darkwave, a nawet industrial.
Płyta odniosła spory sukces, a Mortiis zaczął ostro koncertować. Efektem tego było przemianowanie Mortiis w zespół, który zaprezentował się na płycie The Grudge. Album ten to ponownie zmiana stylistyczna na industrialny rock połączony z syntezatorowymi pasażami. Chociaż płyta ta jest gorsza od dwóch poprzednich to jako całość lubię posłuchać, ale jednocześnie odniosłem dziwne przeczucie, że najgorsze dopiero nastąpi.
I nastąpiło po odejściu z Earache, kiedy to muzycznie Mortiis stał się cieniutką kopią Nine Inch Nail. Kolejne płyty z 2010, 2016 i 2017 roku to łabędzi śpiew i muzyka tylko dla fanów takiego dziwnego grania. Wraz ze zmianą muzyki, rotował ostro skład, a sam pan Mortiis odkleił sztuczny kichol i uszy i ucharakteryzował się na batmanowskiego nowego Jokera.
Nie mniej obecne oblicze zespołu widocznie coś tam znaczy na scenie, bo wydana płyta w 2017 roku The Great Corrupter zawiera przeróbki nowych utworów zespołu w wykonaniu takich tuzów jak: Godflesh, Die Krupps, Apoptygma Berzerk, Axegrinder, Manes i wielu innych.

The Song of a Long Forgotten Ghost Demo 1993
Født til å herske Full-length 1994
Født til å herske Demo 1994
Ånden som gjorde opprør Full-length 1995
Keiser av en dimensjon ukjent Full-length 1995
Blood and Thunder Single 1996
En sirkel av kosmisk kaos EP 1996
Ferden og kallet EP 1996
I mørket drømmende EP 1996
Stjernefødt EP 1996
Vandrerens sang EP 1996
Crypt of the Wizard Compilation 1996
The Stargate Full-length 1999
The Smell of Rain Full-length 2001

The Grudge / Decadent and Desperate Single 2004
The Grudge Full-length 2004
Decadent and Desperate Single 2005
Some Kind of Heroin Compilation 2007
Perfectly Defect Full-length 2010
Mortiis (Live in London) Live album 2010
Vardøger Single 2012
Doppelganger Single 2015
The Shining Lamp of God Single 2016
The Great Deceiver Full-length 2016
Demons Are Back Single 2016
Geisteskrank Single 2016
Bleed Like You Single 2017
The Die Krupps & Leætherstrip Mixes Single 2017
The Great Leap Single 2017
The Unraveling Mind Full-length 2017
The Great Corrupter Full-length 2017

Sins of Mine (Apoptygma Berzerk) Single 2017

http://downloadmusic.mortiis.com/music
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

Post yog » 2 lata temu

Ostatnio ze dwa razy słuchałem tego owianego legendą demka, The Song of a Long Forgotten Ghost i jako taki dungeon synth pod tło to się świetnie sprawdza, chociaż ten track to jest chyba loop z 30 sekund w nieskończoność przez godzinę :D Dla wychowanych na soundtrackach gier podobnej długości nie powinno to być jednak przeszkodą.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator

Post Wędrowycz » 2 lata temu

Przy okazji odświeżania Norwegii przerobiłem ostatnimi czasy materiały do "Crypt Of The Wizard" włącznie i dalej cholernie lubię te dungeon synthowe materiały Mortiisa, na tym ostatnim zresztą już wyczuwa się ciągoty do eksperymentów, stąd składak jest dość zróżnicowany. W sumie kiedyś mocno się zasłuchiwałem także w "The Smell Of Rain" i "The Grudge". Późniejszej twórczości w sumie nie znam, a widzę że sporo jeszcze wydał, więc w miarę postępów od razu zapoznam się z nowszymi rzeczami od tego trolla ;)
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
Nucleator
Moderator globalny

Post Nucleator » 2 lata temu

Klasyk dungeon synthu - pod sesję RPG nie ma lepszego tła muzycznego. Tych wczesnych ambientowych płytek do dziś lubię sobie posłuchać, ale byłem w szoku, jak w recenzjach były chwalone i stawiane na piedestale - może to też po części zasługa przebrania? Nie wiem, sam najbardziej lubię kompilację Crypt of the Wizard, choć pierwsze demo The Song of a Long Forgotten Ghost z jednym utworem, które trwa godzinę prawie, też dobre. Potem słyszałem tylko Parasite God i się prawie porzygałem. Przecież to jest ubogie i syfiaste nawet na tle tego wyśmiewanego przez wielu ambientu... Chyba się ten troll za dużo grzybów najadł - mi jego ambientowe wcielenie wystarczy w zupełności.
Ryszard pisze:
rok temu
Trochę za dużo wina, przystojny kolega w koszulce Dissection, At the Gates z dyktafonu... I zaraz pedałują się tekie satany w parku na ławce, za ręce się trzymają... Teczowy Black Metal hahahaha
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Nucleator pisze:
2 lata temu
Potem słyszałem tylko Parasite God i się prawie porzygałem.
Posłuchaj płyty The Stargate dla mnie jest zajebista. Połączenie tego klawiszowego ambientu z melodeklamacjami.
Parasite God to całkiem dobry hicior. Mi pasuje, ja mam odruch wymiotny na wszystko co ukazało się po Klątwie.
GRINDCORE FOR LIFE
dj zakrystian
Tormentor

Post dj zakrystian » 2 lata temu

Zapach Deszczu w całości. Wcześniej te niby ambientowe utwory po części, jednak Varg lepiej klepał w to midi. Szkoda, ze odszedł z Emperor bo to jednak muzyk z wyobraznią.
Byłem rasowym metaluchem jednakże to dawno i nieprawda a co do bycia intelektualistą to od zawsze nim byłem
PanLisek
Moderator globalny

Post PanLisek » 2 lata temu

Te wczesne dungeon synthy, chyba tylko dla koneserów gatunku.
The Stargate nie jestem w stanie słuchać, nudne i bez polotu, taka rewolucja z deszczu pod rynnę.
The Small of Rain znośny synth-pop, tylko czy wart uwagi, skoro w gatunku są rzeczy dużo lepsze.
The Grudge zainspirowany rockiem industrialnym i MM, lecz same chęci nie wystarczą, paszkwil gatunku.
Some Kind of Heroine, remiksy tuzów EBM, trochę lepiej, jeśli kogoś taka estetyka nie odpycha.
Perfectly Defect to ponoć zbiór utworów dość oddalonych od siebie pod względem powstawania, najlepsze co zrobił, ale ciągle średnie.
I na tym skończyła się moja cierpliwość, dalej nie jestem w stanie już brnąć. Mortiisa uważam za człowieka który nie powinien robić muzyki, bo zwyczajnie tego nie potrafi, a paradoksalnie zdobył popularność, ciężko rozwikłać jakim sposobem, no bo przecież nie przez makijaż.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

Post yog » 2 lata temu

kim są koneserzy dungeon synthu? ci, co im się daudi baldrs podoba? :D
PanLisek
Moderator globalny

Fani tych wszystkich Old Tower czy Krampusnacht, jest tego sporo, choć nigdy się w to jakoś szczególnie nie zagłębiałem.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

Post yog » 2 lata temu

W życiu tych nazw nie słyszałem, a pierwsze demko mi się podoba, bo to brzmi jak muzyczka z jakiejś gierki z początku lat 90., przez co załącza się nostalgia :) Ale chyba już ustaliliśmy, że dość rozbieżne nasze preferencje muzyczne ostatnio :D

Coś pamiętam jakiś teledysk z tego Smell of Rain (chyba) i to już było nie dla mnie, przynajmniej wtedy.
PanLisek
Moderator globalny

A widzisz, może też jesteś koneserem dungeon synthu a tylko jeszcze o tym nie wiesz ;)
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

Post pit » 2 lata temu

Nie mniej obecne oblicze zespołu widocznie coś tam znaczy na scenie, bo wydana płyta w 2017 roku The Great Corrupter zawiera przeróbki nowych utworów zespołu w wykonaniu takich tuzów jak: Godflesh, Die Krupps, Apoptygma Berzerk, Axegrinder, Manes i wielu innych.
Aż trudno uwierzyć, że to prawda. Chris Vrenna wtf? Nawet posłuchałem kilku z tych remiksów i wydaje mi się, że wiodące podejście polegało na nałożeniu na muzykę Mortissa jak największej ilości własnych archiwalnych ścieżek. W końcu istnieją jakieś granice.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2017, 19:43 przez pit, łącznie zmieniany 1 raz.
History is'a made at night. Character is what you are in the dark. - Lord John Whorfin
dj zakrystian
Tormentor

PanLisek pisze:
2 lata temu
The Stargate nie jestem w stanie słuchać, nudne i bez polotu, taka rewolucja z deszczu pod rynnę.
The Small of Rain znośny synth-pop, tylko czy wart uwagi, skoro w gatunku są rzeczy dużo lepsze.
The Grudge zainspirowany rockiem industrialnym i MM, lecz same chęci nie wystarczą, paszkwil gatunku.
Some Kind of Heroine, remiksy tuzów EBM, trochę lepiej, jeśli kogoś taka estetyka nie odpycha.
Perfectly Defect to ponoć zbiór utworów dość oddalonych od siebie pod względem powstawania, najlepsze co zrobił, ale ciągle średnie.
I na tym skończyła się moja cierpliwość, dalej nie jestem w stanie już brnąć. Mortiisa uważam za człowieka który nie powinien robić muzyki, bo zwyczajnie tego nie potrafi, a paradoksalnie zdobył popularność, ciężko rozwikłać jakim sposobem, no bo przecież nie przez makijaż.
Bez przesady, muzykę umie robić na co dowodem choćby The Smell of Rain, no chyba, że to robota producenta a on tylko zaśpiewał mocno zmodyfikowanym w studio głosem, nie zagłębiałem się aż tak, ale same kompozycje na tej płycie są bardzo dobre i mają swoją atmosferę.
Byłem rasowym metaluchem jednakże to dawno i nieprawda a co do bycia intelektualistą to od zawsze nim byłem
PanLisek
Moderator globalny

Nie są bardzo dobre, są co najwyższej poprawne. VNV Nation, Apoptygma Berzerk czy Project Pitchfork tam są bardzo dobre kompozycje. Do tworzenia dobrej muzyki najważniejsza jest wyobraźnia, Mortiisowi jej po prostu brakuje.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

PanLisek pisze:
2 lata temu
Do tworzenia dobrej muzyki najważniejsza jest wyobraźnia, Mortiisowi jej po prostu brakuje.
Ciężko tak mówić o kimś, kto przeszedł drogę od zwykłego kościelnego płukania w pojedynkę do metalowo industrialnego grania jako zespół.
GRINDCORE FOR LIFE
PanLisek
Moderator globalny

Odbicie aktualnych zainteresowań muzycznych. Raczej średnio to imponujące.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2017, 17:32 przez PanLisek, łącznie zmieniany 1 raz.
dj zakrystian
Tormentor

PanLisek pisze:
2 lata temu
Nie są bardzo dobre, są co najwyższej poprawne. VNV Nation, Apoptygma Berzerk czy Project Pitchfork tam są bardzo dobre kompozycje. Do tworzenia dobrej muzyki najważniejsza jest wyobraźnia, Mortiisowi jej po prostu brakuje.
Wyobraznia najważniejsza, ale w drugiej kolejności jakiś warsztat tzw. techniczny. Akurat Project Pitchfork jakoś do mnie nie przemówił tak jak Zapach Deszczu od Długonosego. Pozostaje pytanie, czy to jego pomysły czy dobrego producenta? Pózniejsze Grudge już znacznie słabsze. Wg. mnie gość posiada wyobraznię, tylko warsztatowo kuleje, jeśli tak to można ująć. Basistą też był przeciętnym.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

PanLisek pisze:
2 lata temu
Odbicie aktualnych zainteresowań muzycznych.
To akurat dotyczy 99% zespołów.
GRINDCORE FOR LIFE
dj zakrystian
Tormentor

Hajasz pisze:
2 lata temu
PanLisek pisze:
2 lata temu
Odbicie aktualnych zainteresowań muzycznych.
To akurat dotyczy 99% zespołów.
No a jakby cały czas był zainteresowany tylko black metalem? Bo chyba też duzo takich kapel, więc z tym 99 to bym nie przesadzał, tyle procent to ma tylko radziecki spirytus :D
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality

Post KorgullExterminator » rok temu

PanLisek pisze:
2 lata temu
I tutaj popelniles blad, paradoksalnie na ostatnich wydawnictwach Mortiis nauczyl sie wreszcie grac sensowna muzyke elektroniczna. Psychodeliczne tripy, niczym rodem z soundtracku do bardzo mrocznego filmu akcji. Tak w skrocie moge opisac moja przygode z The Unraveling Mind. Kiedys, kiedy bylem nastolatkiem, podobne tripy puszczano w nocy w francuskim radiu FG, koledzy sie podniecali przy oparach jumbo pod namiotami, dobre, stare czasy.

Obrazek

Ubiegly rok to rowniez The Great Corrupter, czyli zremiksowana wersja albumu The Great Deceiver z 2016 roku. Miedzy innymi Godflesh, muzycy wspolpracujacy z NIN, Apoptygma Berzerk, Die Krupps.

https://www.loudersound.com/reviews/mor ... bum-review

Obrazek

https://www.loudersound.com/reviews/mor ... bum-review
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Post Hajasz » rok temu

Pan Mortiis wydał odświeżony rarytas w postaci singielka Blood and Thunder z bonusowymi kawałkami.

Obrazek

Tracklist:
1. Blood And Thunder (2:24)
2. Battles On Ice (2:21)
3. Fear Feeders (2:23)
4. I Die In My Dreams (4:29)
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Post Hajasz » miesiąc temu

Ukazał się nowy album Spirit Of Rebellion i normalnie będąc na setkę pewny, że znowu jakieś "techno" będzie grane włączyłem aby zaraz wyłączyć a tu kurde bele Pan Mortiis jedzie klimatami jak z początków kariery. Nie jest to granie jak na dwóch pierwszych albumach, że można się zanudzić na śmierć bo ktoś przysnął na kilku klawiszach ale granie w stylu Crypt Of Wizard. Fajnie się słucha bo to właśnie taki dungeon synth jaki powinien być.

Niby dwa kawałki ale każdy podzielony na kilka części więc w rzeczywistości jest ich 13.

Obrazek

1. A Dark Horizon
2. Visions of an Ancient Future
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

Post yog » miesiąc temu

Nietrudno zwęszyć wśród hipsterki trend na dungeon synthy, to i skorzystał ;)
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

Post pit » miesiąc temu

Naprawdę jest jakiś hype na to coś? Myślałem, że nawet hipsterzy mają swoją godność.
History is'a made at night. Character is what you are in the dark. - Lord John Whorfin
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator

Post Wędrowycz » miesiąc temu

Mnie się "Spirit Of Rebellion" naprawdę spodobał. Cieszy mnie, że Mortiis powrócił do takiego grania, nawet jeżeli jest to wyczucie koniunktury, bądź też jednorazowy skok na hajsik i ukłon w kierunku starych fanów. Obecnie z tego co wiem, to i tak robi sobie jakieś trasy koncertowe grając kawałki z "Ery 1", a więc właśnie staroci głównie z pierwszych albumów.

Poza tym, tworzyć dungeon synth też trzeba umić, a Mortiis zasadniczo umi i robi to dobrze.
Odium Humani Generis
PanLisek
Moderator globalny

Post PanLisek » 2 tyg. temu

Jestem zaskoczony bo ta nowa płyta to pierwszy Mortiis jaki mi się podoba, choć szczerze to nie wiem jak długo będę do tego wracał. Kiczowate, przesadnie bombastyczne, infantylne, a jednak jest w tym jakiś urok, przez chwilę poczułem się znów jak 15latek pochłaniający na potęgę Tolkiena, R.Howarda, Lovecrafta, czy każdy film osadzony w realiach średniowieczna/fantasy pojawiający się w tvp.
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator

Post Wędrowycz » tydzień temu

Ciekawe teraz czy sam Mortiis też chciał się tak poczuć i stąd walnął nagle odskocznię od swojej industrialno-electro-Mansonowej koncepcji ostatnich albumów, czy też to na chłodno wykalkulowany materiał, bo nagle pojawiło się więcej sympatyków klimatów dungeon synth niż w czasach kiedy on to klepał w początkowych etapach swojej twórczości.
Odium Humani Generis
PanLisek
Moderator globalny

Post PanLisek » tydzień temu

Serio pojawiło się więcej fanów dungeon synthu?
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator

Post Wędrowycz » tydzień temu

Tak mi się wydaje patrząc po popularności kanałów na jewtube, tego że pojawiły się blogspoty konkretnie o dungeon synth traktujące, czy też spotkałem się o działach na forach zagranicznych konkretnie o tym gatunku. Jeszcze ileś lat temu tego nie obserwowałem.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Post Hajasz » tydzień temu

Pytanie brzmi czy ta płyta to tak na poważnie gdyż na MA dalej widnieje Mortiis jako zespół a ten album został całkowicie skomponowany i nagrany solo.
Tak więc jeżeli skład się posypał a pan troll został sam to właśnie taka muzyka tylko mogła być nagrana. W sumie to i tak dobrze, że nie powrócił do pierdów z okresów trzech pierwszych płyt, które w większości fragmentów wiały starym zawilgotniałym kamaszem i najzupełniej nudziły.
Tutaj mamy takie toporne summoningowe klimaty ale właśnie ta toporność wychodzi na plus i choć pewnie wiele razy już tego albumu nie będę słuchać to i tak lepsze takie granie niż te przedziwne industrialno rockowe pierdololo wygrywane z wymalowanymi japami.
GRINDCORE FOR LIFE
PanLisek
Moderator globalny

Dlaczego w pojedynkę może nagrywać tylko dungeon synth?
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Bo jakoś nie kojarzę aby Mortiis solo nagrywał inne gatunki.
GRINDCORE FOR LIFE
PanLisek
Moderator globalny

A to jednoznaczne z tym że nie potrafi?
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

On na pewno nie.
GRINDCORE FOR LIFE
PanLisek
Moderator globalny

Stoją za tą teorią jakieś rzeczowe argumenty?
Zdaje się że 20 lat temu zrobił solo synth popowy album Small of Rain, jeszcze wcześniej death industrialne płyty Vond, no i ebm z Fata Morgana
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

Post yog » tydzień temu

Przecież on zawsze sam muzę pisał chyba, więc sobie dungeon synth mógł nagrać, skoro żywych instrumentów nie potrzebował. Nie pierwszy to i nie ostatni lider zespołu, który sam nagrywa płytę. Z tego co kojarzę, to np. w Blut aus Nord zdarza się Vindsvalowi nagrać album bez udziału kolegów, po czym na następnym gra już zespół. Zresztą, toć na płytach dla CMI w creditsach jest tylko Mortiis, Karmanik i Ilsa, słynna dama z Lords of Chaos. Wcześniej też tylko Mortiis, a na earache'owym Stargate - music by / performed by: Mortiis i tyle.
dj zakrystian
Tormentor

Post dj zakrystian » tydzień temu

No ale gdzie złozone kompozycje Blut aus Nord do prostego plumkania Mortiisa? Zresztą na Smell of Rain jest sporo gości. Moim zdaniem dużo pomógł producent tej płyty.

Wróć do „Industrial / Ambient / Electronic”