Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 4773
Rejestracja: 5 lata temu
Lokalizacja: Opole

Apoptose

Hajasz 5 lata temu

Obrazek
Apoptose to projekt z kręgu dark ambient powstały w Lipsku na przełomie 1999-2000 roku. Od początku istnienia związany z Tesco Organisation, dla których nagrał wszystkie płyty. Jeżeli ktoś myśli, że dark ambient w wykonaniu Apoptose brzmi tak jak wszystkie inne ambienty to muszę go zawieść. Otóż już na debiutanckim albumie Nordland z 2000 roku muzycznie mamy do czynienia z... psychodelią taką zimną elektroniczną, od której można nabawić się dreszczy. Tytuł płyty, okładka, tytuły utworów sugerują black metal ale ta muzyka niszczy te wszystkie gówniane black metalowe ambienty. Tu mamy autentycznie zobrazowane dźwiękowo północne krajobrazy, to lodowaty ambient bez śmiesznych sampli przemówień czy innego gówna. Czyste lodowe zło.

W 2002 wyszła druga płyta ARCYDZIEŁO nazwane Blutopfer. Okładka rzuca podpowiedź ale nie ukazuje dźwiękowego Megiddo. Ta płyta to dźwiękowy zapis rytuału z 1998, przerażającego odbywającego się z okazji Wielkiego Tygodnia w jednej z hiszpańskich wiosek. 3000 mieszkańców wioski wychodzi aby przez 36 godzin grać na werblach. Apoptose doskonale to obrobił, zmiksował dodając odrobinę elektroniki i sample oddające gwar hiszpańskiej wioski.

Kolejna płyta z 2007 roku to Schattenmädchen, której blisko do takiego Perdition City ale w stylu Apoptose. Muzyka miasta, gdzieś na wybrzeżu, syreny okrętowe, fale, liczniki Geigera no i pierwsze wokale, recytacje po niemiecku, angielsku i japońsku. Apoptose nagrał jeszcze takie płyty jak Bannwald, która mocno przypomina debiut ale tam był chłód północy a Bannwald ukazuje przyjazny klimat południa. No i ostatnia płyta Ana Liil piękny koncept, który brzmi jak mroczna wersja płyt Roberta Milesa. Jeżeli ktoś szuka dark ambientu, który nie wywołuje ziewania i senności to Apoptose taki jest.

Dyskografia:
2000 - Nordland
2002 - Blutopfer
2007 - Schattenmädchen
2008 - Apoptose + Joy Of Life - Warrior Creed [kolaboracja z Joy of Life / Fanfarenzug Leipzig]
2010 - Bannwald
2014 - Ana Liil
2016 - Maria Durch Ein Dornwald Ging [single]
2018 - Die Zukunft
2018 - Schattenmädchen (Forgotten Twin) [kompilacja]


Z każdej płyty fragmencik do obejrzenia:
► Pokaż
BC: https://tescogermany.bandcamp.com/music
BC: https://apoptose-official.bandcamp.com/music
Discogs: https://www.discogs.com/artist/39338-Apoptose
GRINDCORE FOR LIFE

Wróć do „Industrial / Ambient / Electronic”