Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6241
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

SPK

#1

Vexatus 6 lata temu

SPK (skrót od System Planning Korporation i innych podobnych) to utworzony około 1978 roku australijski zespół Industrial / Noise / Experimental. Zespół można zaliczyć do absolutnych pionierów muzyki industrialnej. Już pierwszy wydany materiał - EPka "Factory" wydana w 1979 roku - przynosi dość intrygującą muzykę, która wymykała się ówczesnej klasyfikacji.



Wszystkie trzy wydane w 1979 roku EPki są dość interesujące, ale to co najlepsze miało dopiero nadejść. Industrialny i minimalistyczna "Information Overload Unit" i mocno eksperymentalna "Leichenschrei" to dwie najciekawsze płyty, wydane odpowiednio w 1981 i 1982 roku. Warto jeszcze zapoznać się z materiałem "From Science To Ritual" z 1983 roku.




1984 rok przyniósł płytę "Machine Age Voodoo" i zmianę stylu. Przesłuchanie tej płyty to było dla mnie tak traumatyczne przeżycie, że żadnego następnego materiału już nie ruszałem. :)

Discogs: https://www.discogs.com/artist/22501-SPK
Raw Black Metal w rowie!!!

Tagi:
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17505
Rejestracja: 7 lata temu

#2

yog 6 lata temu

Grube tagowanie się tu odbyło jak widzę ;D

Ja mam taki problem mały, bo kiedyś widziałem na jakimś Planete program z solowego występu jakiegoś pioniera industrialu, to było takie napierdalanie w jakieś kawałki żeliwne, jakieś wiszące kątowniki itp. napierdalanie pałką w metal. Pamiętam jeszcze, że kolo wytatuowany i odpalał jednego szluga od drugiego. W trakcie włączyłem i z 10 lat już się zastanawiam, kto to był :P
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6241
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#3

Vexatus 6 lata temu

Ale tagów nawiało... :) Dlaczego dwuczłonowe tagi są z myślnikami?
Raw Black Metal w rowie!!!
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3977
Rejestracja: 7 lata temu

#4

Pioniere 6 lata temu

"Leichenschrei" to jedna z najlepszych płyt w historii całego nurtu Industrial o ile nie najlepsza.

@Vexatus wiele żeś stracił z racji niewytrwania do fenomenalnej Zamia Lehmanni, oferującej przezajebisty mroczny rytualny Ambient.

BTW Watro wspomnieć, że SPK pomimo wydania już wcześniej ('79 r.) ww. trzech EP-ek , zaistniało na szerszym rynku właśnie dziki singlowi, zawierającemu dwa utwory z pierwszej z nich, wydanemu rok później pod szyldem Surgical Penis Klinik w prowadzonej przez Brytyjczyków z Throbbing Gristle wytwórni Industrial. Co ciekawe samo zaś powstanie zespołu miało miejsce w szpitalu psychiatrycznym, gdzie rezydował jako opiekun założyciel formacji Graeme Revell oraz jego podopieczny, pierwszy wokalista Neil Hill, który leczył się tam, lecz chyba niezbyt skutecznie, bo w końcu walnął samobója.

@yog podziarganych pionierów z okresu początku nurtu Industrial, to jakoś specjalnie nie kojarzę. Musiał to być jakiś znacznie późniejszy koncert. Co zaś się tyczny takiego napierdzielania w stalowe rury kątowniki młotami, pilarkami i piłami to zarówno we wczesnym SPK, Throbbing Gristle i Einstürzende Neubauten, takie rzeczy na koncertach się odbywały, zresztą nie tylko u nich.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17505
Rejestracja: 7 lata temu

#5

yog 6 lata temu

Pioniere pisze:
6 lata temu
@yog podziarganych pionierów z okresu początku nurtu Industrial, to jakoś specjalnie nie kojarzę. Musiał to być jakiś znacznie późniejszy koncert. Co zaś się tyczny takiego napierdzielania w stalowe rury kątowniki młotami, pilarkami i piłami to zarówno we wczesnym SPK, Throbbing Gristle i Einstürzende Neubauten takie rzeczy na koncertach się odbywały, zresztą nie tylko u nich.
Taak to był koncert z jakiegoś początku 2000 lat, ale nie Throbbing Gristle na pewno, Einsturzende Neubaten też coś tam znam i dlatego pomyślałem właśnie o bohaterach wątku, bo tamte kapele jakoś nie pasowały, a narracja filmu była taka, że ewidentnie jakaś legenda :P
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3977
Rejestracja: 7 lata temu

#6

Pioniere 6 lata temu

Na bohaterach wątku dziar nie widziałem, a zdarzało im się grywać dość często w półnegliżu.
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6241
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#7

Vexatus 6 lata temu

Pioniere pisze:
6 lata temu
@Vexatus wiele żeś stracił z racji niewytrwania do fenomenalnej Zamia Lehmanni, oferującej przezajebisty mroczny rytualny Ambient.
"Machine Age Voodoo" zrobiła mi takie kuku, że wolałem nie ryzykować kolejnych płyt. :) Może się kiedyś skuszę.
Raw Black Metal w rowie!!!
Lis
Moderator globalny
Posty: 1923
Rejestracja: 7 lata temu

#8

Lis 6 lata temu

Mistrzowie industrialu. Uwielbiam Information Overload Unit, Leichenschrei i mini z 1979. Autentyczne szaleństwo, wolność i opozycja do świata jest w tej muzyce. Szczerze polecam każdemu kto chce doświadczyć tych emocji w najczystszej formie. Obok Throbbing Gristle prekursorzy industrialu. W takich numerach jak Slogun czy Germanik można też doszukać się korzeni power electronics. Kolejne wydawnictwa też dobre, ale to jednak tych wymienionych słucham najwięcej.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5475
Rejestracja: 6 lata temu

#9

pit 6 lata temu

yog pisze:
6 lata temu
Grube tagowanie się tu odbyło jak widzę ;D

Ja mam taki problem mały, bo kiedyś widziałem na jakimś Planete program z solowego występu jakiegoś pioniera industrialu, to było takie napierdalanie w jakieś kawałki żeliwne, jakieś wiszące kątowniki itp. napierdalanie pałką w metal. Pamiętam jeszcze, że kolo wytatuowany i odpalał jednego szluga od drugiego. W trakcie włączyłem i z 10 lat już się zastanawiam, kto to był :P
Na 100% był to Z'ev.

SPK jest nawet fajne, ale nie ma tyle ducha co oryginał, czyli Throbbing Gristle. A z Australijskiego industrialu zawsze wybiorę najpierw Foetus.
Ostatnio zmieniony 03 lis 2017, 09:20 przez pit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17505
Rejestracja: 7 lata temu

#10

yog 6 lata temu

Totalnie, dzięki!
Destroy their modern metal and bang your fucking head

Wróć do „Industrial / Ambient / Electronic”