Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Sleep Research Facility

Hajasz 3 lata temu

Obrazek
Kevin Doherty z Glasgow stoi za projektem Sleep Research Facility, który reprezentuje wagę ciężką w ambiencie. Muzyka SRF to deep dark ambient z klimatycznymi dźwiękami. SRF tworzy muzykę dzięki której słuchacz może "wyśnić" niesamowite pejzaże, mocno inspirowane zarówno filmami jak i po prostu krajobrazami natury. Co ciekawe wszystkie albumy SRF powstały na kanwie oryginalnych doświadczeń artysty z podróży po Antarktydzie czy po przestudiowaniu oryginalnych ścieżek dźwiękowych do filmów grozy.

Debiutancki album Nostromo zawiera kompletnie przearanżowaną ścieżkę dźwiękową do tego kultowego filmu. Nie myślcie, że pan Doherty napisał nową muzykę. Skupił się tylko na pierwszych ośmiu minutach oryginalnej ścieżki, gdzie jak twierdzi została najlepiej ukazana pustka kosmosu i jego nieograniczoność. Po raz kolejny stajemy się pasażerami na kosmicznej drodze otoczeni próżnią bez życia, ale z pulsującym magicznym światłem odległych gwiazd oraz krótkimi hymnami maszyn. Atmosfera płyty jest zaaranżowana z teksturalnych elementów oraz prawdziwej muzycznej esencji. Utwór po utworze schodzimy na coraz niższe poziomy wciąż głębiej w ciemność. Deep dark ambient od SRF przekształca się w wielu miejscach w takie gatunki jak izolacjonizm i minimalizm jeszcze bardziej zagęszczając atmosferę strachu.

Owe dwa podgatunki ambientu zostaną jeszcze bardziej wykorzystane na kolejnych płytach a zwłaszcza na Deep Frieze, która jest dźwiękowym koszmarem z podróży po najzimniejszym kontynencie. Każdy numer to współrzędne z tego kontynentu, gdzie zarejestrowano rekordowe temperatury zimna.

SRF próbuje ukazać pustkę i przenikliwe zimno w swoich kawałkach ale ostrzegam, że jest to ciężka przeprawa i można nie wrócić żywym.

BC: https://coldspring.bandcamp.com/music
Discogs: https://www.discogs.com/artist/106478-S ... h_Facility
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny

Pioniere 3 lata temu

Z podobnych i równie ciężkich wycieczek muzycznych polecam obadać twórczość Thomasa Könera.
PanLisek
Moderator globalny

PanLisek 3 lata temu

Znam tylko Deep Frieze i bardzo mi się podoba. Lubię takie tematyczne ambienty, zwłaszcza właśnie ogromne, puste i zimne przestrzenie, głównie traktujące o przestrzeni kosmicznej, ale Antarktyda to też świetny temat.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Hajasz 3 lata temu

Jak lubisz takie tematyczne ambienty to posłuchaj polskiego dark ambientu Metamorfrozen i ich album Antarctica. Bardziej klimatyczny i słuchalny niż SRF no i znacznie więcej dzieje się w obrębie każdego kawałka.

GRINDCORE FOR LIFE
PanLisek
Moderator globalny

PanLisek 3 lata temu

A chyba nawet tego słuchałem, kiedyś siedziałem bardziej w ambientach. Jak będę czytać coś tematycznego to chętnie do tego wrócę.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2018, 17:41 przez PanLisek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit 3 lata temu

Pioniere pisze:
3 lata temu
Z podobnych i równie ciężkich wycieczek muzycznych polecam obadać twórczość Thomasa Könera.
To samo chciałem napisać, zwłaszcza Deep Frieze to rejony Thomasa.
Smurfs don't lay eggs! I won't tell you this again! Papa Smurf has a fucking beard! They're mammals.

Wróć do „Industrial / Ambient / Electronic”