Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6278
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

Biosphere

#1

Vexatus 6 lata temu

Obrazek
Biosphere projekt z gatunku szeroko pojętej muzyki elektronicznej, za który odpowiedzialny jest Geir Jenssen. Geir pochodzi z Tromsø - norweskiego miasta położonego na północ od koła polarnego. Nazwa projektu pochodzi od nazwy stacji Biosphere 2 Space Station Project, zamkniętego szklanego budynku, zbudowanego na pustyni w Arizonie, w którym badano możliwość stworzenia samowystarczalnej stacji kosmicznej. Geir ma na koncie całkiem sporo wydawnictw na których eksperymentuje z różnymi stylistykami w ramach muzyki elektronicznej, zachowując jednak najczęściej swój dość charakterystyczny własny styl.

Discogs: https://www.discogs.com/artist/3956-Biosphere
Raw Black Metal w rowie!!!

Tagi:
Lis
Moderator globalny
Posty: 1923
Rejestracja: 7 lata temu

#2

Lis 6 lata temu

Legenda i obok Lustmorda i Briana Eno jeden z najważniejszych przedstawicieli ambient. Koło podbiegunowe, lodowe pustynie, kosmos, puste niekończące się przestrzenie to słowa kluczowe. Ponoć koncerty Biosphere to niesamowite przeżycie, marzy mi się taki w jakimś równie niesamowitym miejscu, występował już np pod zamarzniętym wodospadem w Lillehammer, czy na górze wznoszącej się nad Tromso. Wart dodać że Geir to też zapalony alpinista, i nierzadko wykorzystuje w swojej muzyce nagrania terenowe. Z ciekawostek dodam jeszcze że mieszka w Krakowie, a przynajmniej mieszkał jeszcze jakiś czas temu.

Warto wszystko sprawdzić, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Sam mogę polecić genialne:

Substrata - mówi się że to opus magnum Geira, a i widziałem w środowiskach industrialnych takie opinie jak np "ambientowy album wszechczasów".
Patashnik - inspirowany stacjami kosmicznymi, jak i obszarami o największej aktywności zórz polarnych.
Dropsonde - tym razem sięgający po jezzowe patenty, z samplami z płyt Milesa Davisa na czele.
Kolaboracje z Higher Intelligence Agency pod tytułem Birmingham Frequencies - świetny urbanistyczny ambient.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5497
Rejestracja: 6 lata temu

#3

pit 6 lata temu

A ja polecę Wokół Księżyca, Juliusz Verne i drone:

Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6278
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#4

Vexatus 6 lata temu

Bardzo lubię posłuchać od czasu do czasu - około połowy dyskografii jeszcze nie słyszałem, ale kiedyś nadrobię zaległości. :)
Raw Black Metal w rowie!!!
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3980
Rejestracja: 7 lata temu

#5

Pioniere 6 lata temu

Ja bardzo sobie cenie muzę Jenssen'a, choć do dziś, podobnie jak @Vexatus, nie słyszałem większej części dyskografii. Mam jedynie kolaborację z HIA oraz najczęściej przy tej nazwie wymienianą Substrata. W przyszłości spróbuję sprawdzić polecane przez was płyty, choć i tak wiem, że się nie zawiodę - to w wypadku tego pana chyba niemożliwe.
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2981
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

#6

Szajtan 3 lata temu

Nowy album klasyka ambientu zawierający dwanaście kompozycji pierwotnie stanowiących tło dźwiękowe dla choreografii “Uncoordinated Dog” powstałej na zlecenie Ingun Bjørnsgaard Prosjekt.

I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6092
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#7

Wędrowycz 3 lata temu

Ostatnimi czasy często słucham Biosphere, tym samym poznając kolejne pozycje z bogatej dyskografii projektu. Swoją drogą nie wiem czy kiedyś uda się przebrnąć przez całość. Dla mnie jest to doskonała muzyka relaksacyjna. Bazą jest tu ambient, ale jest tu cała masa innych gatunków muzyki tła i elektronicznej wymieszanych w różnych proporcjach na poszczególnych materiałach.

Nagrania terenowe faktycznie co rusz się tu przewijają i dla mnie są one chyba najważniejszym czynnikiem gdyż budują atmosferę i wywołują wrażenie samotnych podróży po zaśnieżonych szczytach, czy wręcz po kole podbiegunowym, gdzie ziejące lodowe pustki są widoczne po horyzont.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6278
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#8

Vexatus 3 lata temu

Wędrowycz pisze:
3 lata temu
Ostatnimi czasy często słucham Biosphere, tym samym poznając kolejne pozycje z bogatej dyskografii projektu. Swoją drogą nie wiem czy kiedyś uda się przebrnąć przez całość.
Dasz radę. Nie ma tego aż tak dużo. :)
Raw Black Metal w rowie!!!
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6092
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#9

Wędrowycz 3 lata temu

Bardziej chodziło mi o to, że materiały te w części są jednak ciężko dostępne, albo tylko mi się tak narazie wydaje ;)
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5497
Rejestracja: 6 lata temu

#10

pit 2 lata temu


Nówka.
Awatar użytkownika
kurz
Tormentor
Posty: 3148
Rejestracja: 5 lata temu

#11

kurz 11 mies. temu

blue_calx pisze:
11 mies. temu
polecam Biosphere - Departed Glories
Poleciałem z zestawieniem z BC takie essentials albums
https://daily.bandcamp.com/lists/biosphere-albums-list
I co? Ano znają się na rzeczy, przekrój jest zajebisty. Facet wszechstronny, poszukujący aczkolwiek takie Autour de la Lune to chuj mnie strzelał, drone nie dla mnie, nie jestem na tyle cierpliwy do słuchania prawie jednostajnego szumu prze dwie godziny.

Departed Glories przyznaję piękne dźwięki.
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3980
Rejestracja: 7 lata temu

#12

Pioniere 11 mies. temu

Ja w tym/zeszłym roku sporo słuchałem se Shortwave Memories, gdy tylko wyszła, wracając doń bardzo chętnie i regularnie. @kurz nie chce porównywać jej do starszych, gdyż jest to i tak projekt godzien uwagi, niezależnie od tego, w którym miejscu dyskografii zacznie się poznawanie.
Awatar użytkownika
kurz
Tormentor
Posty: 3148
Rejestracja: 5 lata temu

#13

kurz 11 mies. temu

Może wszystko w tym temacie zostało powiedziane. Jednak facet prezentuje tak szeroki zakres muzyki, że warto poznać większość. Da to obraz siły projektu.
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3980
Rejestracja: 7 lata temu

#14

Pioniere 11 mies. temu

kurz pisze: Może wszystko w tym temacie zostało powiedziane. Jednak facet prezentuje tak szeroki zakres muzyki, że warto poznać większość. Da to obraz siły projektu.
W wypadku tak znaczących dla gat. twórców, jakim jest Jenssen, to jest oczywiste, że nie tylko wybrane/polecone, po łebkach przelecieć pozycje z dysko - inaczej się wiele świetnej muzy straci/przegapi.
Awatar użytkownika
kurz
Tormentor
Posty: 3148
Rejestracja: 5 lata temu

#15

kurz 10 mies. temu

Pioniere pisze:
11 mies. temu
Ja w tym/zeszłym roku sporo słuchałem se Shortwave Memories, gdy tylko wyszła, wracając doń bardzo chętnie i regularnie.
Na dłuższą metę ten album to nuda. Bez mocy, rozmyty. Albo ja nie czuję tego co w nim jest.
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3980
Rejestracja: 7 lata temu

#16

Pioniere 10 mies. temu

kurz pisze: Na dłuższą metę ten album to nuda. Bez mocy, rozmyty. Albo ja nie czuję tego co w nim jest.
Chyba byłeś niedawno na wycieczce w zoo i słoń ci depnął po uchu. Dość niezręcznie dobierasz se repertuar towarzyszący ;) ... posłuchaj se innego dnia maże?
Awatar użytkownika
kurz
Tormentor
Posty: 3148
Rejestracja: 5 lata temu

#17

kurz 10 mies. temu

Nie czuję tego całościowo, są fajne momenty dobrego bitu, ale za dużo tej „progresywnej” elektroniki. Nie bierze mnie to.
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3980
Rejestracja: 7 lata temu

#18

Pioniere 10 mies. temu

Nie rozumiem, jak możesz tego trasu nie chwytać. Mnie wzięło od pierwszego odsłuchu i trzyma do dziś - jak włączę, to musi polecieć 2-3 razy z rzędu.
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3980
Rejestracja: 7 lata temu

#19

Pioniere 7 mies. temu

Tym, którym podoba się elektronika podbita minimal techno w twórczości Geira Jenssena w Biosphere, śmiało mogą się pokusić o obadanie poniższego wydawnictwa od Civilistjävel! oraz zbadać wczesny okres (trzy pierwsze albumy) od Fax (Static Discos z poniższego bc, to jego własna wytwórnia):

Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2981
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

#20

Szajtan 5 mies. temu

W ostatni piątek (24 listopada) ukazał się nowy krążek "Inland Delta", który zawiera dziewięć nowych utworów nagranych w latach 2022-2023, zawierających głównie improwizowane wykonania na nowo odrestaurowanych zabytkowych klawiszach.
I am Satan's generation and I don't give a fukk.

Wróć do „Industrial / Ambient / Electronic”