Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4182
Rejestracja: 7 lata temu

Shocking blue

#1

DiabelskiDom rok temu

Obrazek
Słuchałem sobie ostatnio Blood Ceremony i niezbadanymi ścieżkami myśli przypomniała mi się taka oto stara kapela. Holenderski, psychodeliczny pop/rock, tak chyba najogólniej można określić ich muzykę. Poznałem ich dzięki Jess and the Ancient Ones, bo na swojej EPce Astral Sabbat nagrali cover ich kawałka pt Long and Lonesome Road. Szerszemu gronu znany jest zapewne także cover ich numeru w wykonaniu Bananarama pt. Venus. Oczywiście sam najpierw poznałem wersję Brytyjek a dopiero potem dowiedziałem się, że to nie jest ich utwór, jednak po zapoznaniu się z oryginałem uważam, że jest o wiele lepszy. Ponadto muzyka Shocking Blue jest, uważam, dość mocno zakorzeniona w popkulturze, żeby przywołać, poza wymienionymi wyżej, takie choćby Love Buzz, które nagrała dla odmiany Nirvana.

Sam słuchałem tylko płyty At Home z 1969, na której w wersji na CD są dostępne wszystkie wymienione wyżej numery. Ale oczywiście nie samymi spopularyzowanymi szlagierami płyta stoi, bo cała jest pełna ostrych hitów. Fajne, stare, analogowe brzmienie, lekko psychodeliczny sznyt, taki hipisowsko-woodstockowy. Lekka, miła muzyka, a jednak z jakimś z lekka tajemniczym tłem, taka twarz za woalką, że niby coś widać, ale stopro pewności nigdy nie ma. No i bardzo mi się podoba mega charakterystyczny głos wokalistki, Mariski Veres. Nawiasem mówiąc, rzeczona płyta to druga w karierze zespołu, bo pierwszą nagrali z typem na wokalu, ale słuchając At Home wydaje mi się, że Mariska to najlepsze co im się mogło trafić.

Z muzyki wklejam tylko ten najbardziej znany album, żeby nie zawalać tematu linkami z Youtube. Jak kto będzie chciał więcej, to sobie znajdzie. Na spotifajach i innych takich są, więc....



Albumy studyjne:
1967 - Shocking Blue
1969 - At Home
1970 - Scorpio's Dance
1971 - Third Album
1972 - Inkpot
1972 - Attila
1973 - Ham
1974 - Dream on Dreamer
1974 - Good Times

Discogs: https://www.discogs.com/artist/72234-Shocking-Blue
Wikipedia (en): https://en.wikipedia.org/wiki/Shocking_Blue
Panzer Division Nightwish

Tagi:

Wróć do „Rock”