Awatar użytkownika
mork
Tormentor
Posty: 860
Rejestracja: 6 lata temu

Novembers Doom

#1

mork 5 lata temu

Obrazek

Obrazek
last.fm pisze:Novembers Doom (zał. 1992) to pochodzący ze Stanów Zjednoczonych zespół grający muzykę określaną jako skrzyżowanie death metalu i doomu. Zadebiutowali albumem Amid It's Hallowed Mirth, wydanym przez Avantgarde/Nuclear Blast.

Grupa czerpie inspiracje z dokonań takich zespołów jak My Dying Bride, Opeth, wczesna Anathema i Paradise Lost. W ich muzyce przeplatają się ciężkie gitary, mocna, wręcz miażdżąca perkusja, majestatyczne klawisze i melancholijne melodie oraz głęboki growling wokalisty, często również wzbogacany czystymi partiami wokalnymi.
Skład:
Paul Kuhr - Vocals (1992-present) These Are They, ex-Laceration, ex-Earthen, ex-Subterranean Masquerade, ex-Em Sinfonia
Larry Roberts - Guitars, Vocals (1999-present) ex-Dead Serenade, ex-Neurotoxin, ex-Shades of Grey
Vito Marchese - Guitars (2003-present) Divinity Compromised
Mike Feldman - Bass (2009-present) Heaven & Hell (Chicago), ex-Subterranean Masquerade, ex-Degradation
Garry Naples - Drums (2011-present) Deadhand System, Wolvhammer, ex-Kastasyde, Without Waves, ex-Immortal Bird, ex-Abigail Williams (live)
▼ Byli muzycy
Ron Holzner - Bass The Skull, ex-Debris Inc., ex-Earthen Grave, ex-Place of Skulls, ex-Trouble, ex-Wet Animal, ex-Goatsnake (live), ex-Tourniquet (live)
David Sweeny - Bass, Guitars
Jim Dobleski - Drums ex-Laceration
Emmet Hall - Drums ex-Dead Serenade, ex-Psoriasis, llbreed
Jerry Kozial - Guitars (?-1995) (R.I.P. 1995) ex-Dead Serenade, ex-Contagion, ex-Lethal Injection
Jim Bresnhan - Guitars
Mike Legros - Guitars, Bass (2003-2004) Cold Bearded Killers, Disinter, Earthen, Eyegouger, Hells' Corpse, Metallian, ex-Jungle Rot, ex-Nachtmystium, ex-These Are They, ex-The Narthex
Ed "Shreddy" Bethishou - Keyboards ex-Imperial Rage, ex-Mindwarp Chamber, ex-David Shankle Group, ex-Twelfth Gate
Steve Nicholson - Bass (1992-1995), Guitars (1992-1995) These Are They, ex-Laceration
Brian Whited - Bass (1995-1997) Eve of Mourning, ex-Dead Serenade, ex-Avernus
Joe Hernandez - Drums (1995) ex-Crematorium
Jason Armelius - Guitars (1995-1997) ex-Dead Serenade
Cathy Jo Hejna - Vocals (1995-1999)
Mary M. Bielich - Bass (1997-2002) Derkéta, ex-Mythic, ex-Slag-9, The Mud City Manglers, ex-Penance, ex-Em Sinfonia, ex-Behind Enemy Lines, ex-China Blue, ex-Disturbance, ex-Flesh Eater, ex-Jade, ex-Mahattmas, ex-Master Mechanic, ex-Melt Down, ex-Party Naked, ex-Vermicious Kinid, ex-Wormhole
Abbas Jaffary - Drums (1997) ex-Ember
Eric Wayne Burnley - Guitars (1997-2003) ex-Avernus (live)
Sasha Horn - Drums (1999, 2008-2011) Exhorder, Heathen (live), Forbidden, Russian Girlfriends, Year of the Tyrant, ex-These Are They, ex-Ava Inferi, ex-Trials, ex-Palace Terrace, ex-Eliminate, ex-MEQQA
Erik Kikke - Guitars (1999) Avernus
Joe Nunez - Drums (2000-2008) ex-Neurotoxin, ex-Fleshold, ex-Debris Inc.
Chris Wisco - Bass (2007-2009) ex-Malevolence, ex-Jungle Rot, ex-Wrath
Ben Johnson - Keyboards (2011-?) Divinity Compromised
Dyskografia:
1995 - Her Tears Drop [demo]
1995 - Amid Its Hallowed Mirth
1997 - For Every Leaf That Falls [EP]
1999 - Of Sculptured Ivy and Stone Flowers
2000 - The Knowing
2002 - To Welcome the Fade
2004 - Reflecting in Grey Dusk [kompilacja]
2005 - The Pale Haunt Departure
2007 - The Novella Reservoir
2008 - The Novella Vosselaar: Live in Belgium [video]
2009 - Into Night's Requiem Infernal
2011 - Aphotic
2014 - Bled White
2017 - Hamartia




MA: https://www.metal-archives.com/bands/Novembers_Doom/288
It is time after miracles
and I am its prophet
I have not come to cure
but to bear witness decease

Tagi:
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17448
Rejestracja: 7 lata temu

#2

yog 5 lata temu

Ta druga fala death/doomu - wyrosła na gruncie sukcesów Trójki Peaceville - bardzo ciężkostrawna jest dla moich trzewi. Nie lubię prawie nic, a już w szczególności Novermbers Doomów i innych Saturnusów. Katatonia to grała sporo lepiej w moim mniemaniu, tutaj to mamy reanimowanie trupa, który do grobu trafił na własne życzenie. Do poziomu epigoństwa, zaprezentowanego niegdyś przez Mourning Beloveth, te bardziej znane kapele "z klimatów" się nie zbliżają, nie oferując ostatecznie nic ponad gorszą wersję My Dying Bride itp.

Ale nie wiem, może się poprawiło, kiedyś to takie doskonałe rzemiosło było. Minimum dekadę nie słuchałem żadnego albumu - wątpię, aby nawet pojedyncze kawałki :P
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny
Posty: 1487
Rejestracja: 6 lata temu

#3

pp3088 5 lata temu

Lubię, a może raczej lubiłem. Ale po kolei.

Zaczynali jako Laceration, wydając w 1992 dwa demosy - Ripping Avulsion oraz Scabs. Więc trochę ciężko ich liczyć jako epigonów szkoły brytyjskiej. Wiadomo, że na ich wczesnych płytach wyraźnie słychać My Dying Bride, ale na tych demkach także jest sporo podobnego grania. Z MDB byli dobrymi kumplami i na pewno ich fanami. Pamiętam jak wokalista sprzedawał jakieś rarytasy od MDB w celu zdobycia kasy na swoją operację (był temat na oficjalnym forum MDB, koniec końców dużo ludzi pomogło i tak bezinteresownie).

Amid Its Hallowed Mirth - to chyba ich najsurowsze dokonanie. Lubię, ale momentami jest to trochę zbyt powolne i pozbawione jakiejś myśli przewodniej. Z pewnością dobry album dla fanów "wolnego death metalu". Ocena 7/10

Of Sculptured Ivy and Stone Flowers - tutaj już więcej kombinacji, damskich wokali, wpływy szkoły brytyjskiej na całego. Fajna płyta, ale rzadko wracam ponieważ wolę to co nagrali potem. Ocena 7/10

The Knowing - znowu delikatniej niż na poprzedniczce, ale za to kompozycje stały się znacznie ciekawsze. Sporo fajnych melodii i ciekawych zagrywek gitarowych. Bardzo "atmosferyczna" płyta. Ocena 8/10

To Welcome the Fade - ich najlepsze dokonanie. To samo co na poprzedniku ale nieznacznie lepiej. Niektórzy tagują jako miks Novembre, MDB i Opeth i w sumie można to tak określić. Prawdopodobnie ich najlepsze kompozycje w karierze. Ocena 8.5/10

The Pale Haunt Departure - tutaj dowalili mocniej do pieca. Otwieracz The Pale Haunt Departure czy Autumn Reflection to już klasyki. Tutaj wpływy Opeth są jeszcze bardziej widoczne, zwłaszcza partie akustyczne. Nie powiem bym nie lubił, ale tutaj już widać pewne niepokojące symptomy. Ocena 6.5/10

The Novella Reservoir - lubię ten album z sentymentu, ale doom metalu tutaj co kot napłakał. Płyta mocniej skierowana na death metal i też stosunkowo uproszczona w porównaniu do poprzedniczek. Twilight Innocence to miły wyjątek. Ocena 6/10

Into Night's Requiem Infernal - pamiętam jak w 2009 roku zabierałem się za to wydawnictwo z wypiekami na twarzy. Wypieki szybko zamieniły się w zakalec, och jakież wielkie było moje rozczarowanie. Poszli w stronę melodyjnego death metalu z drobnymi elementami doomu. Ciężko znaleźć bardziej wymuszoną płytę. Czuję fizyczne cierpienie jakie było udziałem zespołu przy wypoceniu tego albumu. Ocena 3/10

Aphotic - powrót do formy ale też nie do końca. Tylko przyzwoicie. Płyta miała naprawdę porządne momenty i dobrze ją wspominam. Ocena 6/10

Bled White i Bled White part 2 aka Hamartia - nie, nie, nie. Chyba się minęliśmy po drodze panowie. A może to już było dawno i pora przestać się okłamywać? Ani to ciężkie, ani delikatne, ani progresywne, ani proste, ani interesujące, ani nudne. Po prostu płynie. Ocena 5/10

Dla fanów death/doomu pierwszej fali - demka Laceration, debiut
Dla fanów death/doomu drugiej fali - Of Sculptured Ivy and Stone Flowers, For Every Leaf That Falls
Dla fanów death/doomu wymieszanego z gotyckimi i progresywnmi monetami - The Knowing, To Welcome The Fade
Dla fanów melodic death/doomu - The Pale Haunt Departure

Reszta jest milczeniem.
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17448
Rejestracja: 7 lata temu

#4

yog 5 lata temu

Mogą być pierwsi epigoni ;) Może mi nie podchodzi dlatego, że wspomniany przez Ciebie Opeth i tym bardziej Novembre mi nigdy za bardzo nie leżały. MDB to dla mnie jeden z najbardziej emocjonujących zespołów w historii muzyki, jeśli nie najbardziej. Novembers Doom niestety wypada w porównaniu z mistrzami przeraźliwie blado.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny
Posty: 1487
Rejestracja: 6 lata temu

#5

pp3088 5 lata temu

yog pisze:
5 lata temu
Mogą być pierwsi epigoni ;) Może mi nie podchodzi dlatego, że wspomniany przez Ciebie Opeth i tym bardziej Novembre mi nigdy za bardzo nie leżały. MDB to dla mnie jeden z najbardziej emocjonujących zespołów w historii muzyki, jeśli nie najbardziej. Novembers Doom niestety wypada w porównaniu z mistrzami przeraźliwie blado.
Mało kto może się równać z MDB, bo mało kto miał takie aranże smyczkowo-klawiszowe. To one wzniosły ,i tak doskonałe już, kompozycje MDB na jeszcze wyższy poziom. Z tym się zgadzam.

Lubisz jeszcze jakieś death/doomy czy tylko MDB, Katatonia i Mourning Beloveth się ostały?
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17448
Rejestracja: 7 lata temu

#6

yog 5 lata temu

No paradajsów se lubię posłuchać, a tak to chyba Winter, Worship i nie wiem czy cokolwiek jeszcze zostaje ;P
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Nebiros
Tormentor
Posty: 655
Rejestracja: 7 lata temu

#7

Nebiros 5 lata temu

Niestety nie trawię większosci ich twórczosci, za wyjątkiem jedynki i dwójki, która jest jeszcze w miarę spoko i jak najbardziej do posłuchania. Natomiast osobiscie bardzo i to bardzo cenię sobie debiucik. Arcyciekawy, oldschoolowy death/doom, wzorowo ciężki, brudny i walcowaty, a zarazem nie brakuje w nim odpowiedniej, doomowej dramaturgii i gorzkiego żalu. Żalu, ale nie takiego cukierkowego, pseaudo-gotyckiego, lecz istnie bolesnego i siejącego spustoszenie.
Paradoksalnie, pomimo stylistyki, płytka mi się bardzo pozytywnie kojarzy, więc być może odbieram ją lepiej, niż inni, ale mimo to mogę smiało powiedzieć, że leci u mnie równie często co ulubione krążki własnie MDB :)
yog pisze:
5 lata temu
MDB to dla mnie jeden z najbardziej emocjonujących zespołów w historii muzyki, jeśli nie najbardziej. Novembers Doom niestety wypada w porównaniu z mistrzami przeraźliwie blado.
Ja bym jednak Novemebers Doom chyba do nich aż tak nie przyrównywał, a przynajmniej nie do najbardziej rozpoznawalnych płytek typu The Angel, Songs of... itd bo to jednak zupełnie inne granie jest. Natomiast do takiego "As the Flower Withers" już to jak najbardziej można porównywac i wcale w tym rozrachunku debiut ND nie wypada gorzej wg mnie. Oczywiscie piszę to na podstawie znajomosci debiutu ;p
Belzebóbr pisze: a ja jak najbardziej słucham muzyki z tidala i spotifaja, o wiele lepsze to i poręczniejsze niż słuchanie z jakichś śmiesznych CDków. Przynajmniej można się do głośnika na bluetooth podłączyć
deathwhore
Tormentor
Posty: 4411
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

#8

deathwhore 5 lata temu

Ej, jeżeli My Dyings Bride uważam za gówno dla egzaltowanych nastolatek, to tego nawet nie ruszać, nie?
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17448
Rejestracja: 7 lata temu

#9

yog 5 lata temu

No nie, to dużo gorsze :p
Destroy their modern metal and bang your fucking head
deathwhore
Tormentor
Posty: 4411
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

#10

deathwhore 5 lata temu

Ale doceniłeś, że starałem się przy okazji też obrazić fanów MDB, co? Powiedz, że tak.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17448
Rejestracja: 7 lata temu

#11

yog 5 lata temu

Fani MDB to wspaniali ludzie, którzy takie docinki puszczają mimo uszu.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
deathwhore
Tormentor
Posty: 4411
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

#12

deathwhore 5 lata temu

Po prostu przyzwyczajeni do poniżania. A może nawet to lubią.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17448
Rejestracja: 7 lata temu

#13

yog 5 lata temu

Może w tym być ziarno prawdy, kto wie.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Nebiros
Tormentor
Posty: 655
Rejestracja: 7 lata temu

#14

Nebiros 5 lata temu

deathwhore pisze:
5 lata temu
Po prostu przyzwyczajeni do poniżania. A może nawet to lubią.
Racja, też nimi w chuj gardzę.
Belzebóbr pisze: a ja jak najbardziej słucham muzyki z tidala i spotifaja, o wiele lepsze to i poręczniejsze niż słuchanie z jakichś śmiesznych CDków. Przynajmniej można się do głośnika na bluetooth podłączyć
Awatar użytkownika
mork
Tormentor
Posty: 860
Rejestracja: 6 lata temu

#15

mork 4 lata temu

Nowy singiel. Okładka przywodzi na myśl Old Star Darkthrone.

It is time after miracles
and I am its prophet
I have not come to cure
but to bear witness decease
Awatar użytkownika
Pogan696
Tormentor
Posty: 685
Rejestracja: 7 lata temu

#16

Pogan696 4 lata temu

Mieszają początki Katatonia z My Dying Bride. Ominąłem dwa ostatnie albumy, ale nie uważam to za stratę, bo zawsze uważałem Novembers Doom za drugą falę/kopię death/doom'a. Jest solidnie, ale bez rewelacji. A przytyki w stronę fanów My Dying Bride są nie na miejscu. Kiedyś pretensje do Brytoli mieli kapuściane łby, które machali najebaną głową na Metalmanii o 1.00 przy właśnie MDB.
Awatar użytkownika
mork
Tormentor
Posty: 860
Rejestracja: 6 lata temu

#17

mork 4 lata temu

No i wjechał cały album. Ile to już podejść robiłem do Novembers Doom i ciągle nie mogę się przekonać. Niby wszystko świetnie ale już wiem co kładzie wydawnictwa na łopatki: ten pojawiający się co każdy numer smętny czysty wokal który w 99% ni huja tam nie pasuje. No kurde, mam wrażenie, że za każdym razem jest dokładnie taki sam i wrzucają randomowo w motywy. A przeważnie robią to w najbardziej kulminacyjnych momentach.
It is time after miracles
and I am its prophet
I have not come to cure
but to bear witness decease
Awatar użytkownika
Nebiros
Tormentor
Posty: 655
Rejestracja: 7 lata temu

#18

Nebiros 4 lata temu

I dlatego też wszystko wydane przez nich po debiucie jest dla mnie kompletnie niestrawne. Ot taki milutki, słodziutki doomik. Bez czystego wokalu byłoby po stokroć lepiej.
Belzebóbr pisze: a ja jak najbardziej słucham muzyki z tidala i spotifaja, o wiele lepsze to i poręczniejsze niż słuchanie z jakichś śmiesznych CDków. Przynajmniej można się do głośnika na bluetooth podłączyć
Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny
Posty: 1487
Rejestracja: 6 lata temu

#19

pp3088 4 lata temu

Najlepszy album Amerykańców od lat. Od czasów The Pale Hunt Departure. Przesłuchałem go więcej niż 2-3 razy a to już sukces. Faworytem jest utwór "What We Become", który jest bardzo chamskim kopiowaniem Katatonii, a że brakuje mi takiego grania to zapętliłem go kilka raz. Mogliby wydać cały album w takim stylu i skończyc z tymi melodic deathowymi zagrywkami.
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"

Wróć do „Doom / Stoner / Sludge Metal”