Awatar użytkownika
yog
Tormentor

Un

yog 3 lata temu

Obrazek

Obrazek

Trafiłem wczoraj dość przypadkowo, po obrazku na taki band, który się nazywa po prostu Un. Jak zobaczyłem ten obrazek na fejsie to se myślę napierw, że trochę wow, po chwili, że to na stówę okładka jakiegoś deathmetalu z Dark Descent, a potem jeszcze trochę bardziej, że jednak wow. W komentarzach oczywiście prędko ktoś podlinkował, typ z kapeli poprawił, że autor dzieła błędnie podpisany. I tak sobie odpaliłem późną nocą, do spoczynku się szykując.

Grają panowie amerykanie te swoje smuty od 2002 i pochodzą z Seattle. Z Dark Descent jednak bardzo wiele wspólnego chyba nie mają, bo ich debiut wyszedł dla jakiegoś dziwacznego Black Bow Records, a tegoroczny album Sentiment ukazał się 28 września pod banderą równie znanego mi (wcale) Translation Loss Records.

Ale przejdźmy do sedna. Sprawdziłem ten debiut, co go ów hipnotyzujący nieco obrazek zdobi - The Tomb of All Things. Nie z Dark Descent, ale jednak death. Tylko że funeral doom/death. Trochę też jakichś deklamacji, szeptów czy spraw w tym guście, jakieś pianinko, ale rzadko. Wiadomo, żeby grać funeral doom z sensem trzeba ciutkę zróżnicowania wprowadzić. Całościowo nie mamy jednak do czynienia z przytłaczającym i otępiającym łomotem, to bardziej zwiewna i przestrzenna odmiana funeralowania, którą sprawnie popularyzuje ostatnio Bell Witch. Brzmi to wszystko ładnie, jednak osobiście nie odczułem jakichś ogromnych emocji przy słuchaniu, o co chyba w ostateczności najbardziej chodzi funeralowiczom. MA coś też pisze, że to niby sludge jest, jak i Bell Witch zresztą, ale się na tym gatunku nie znam zupełnie, więc wstrzymam się z opinią.

Gdyby ktoś jednak był większym zwolennikiem takiego ciutkę optymistycznego doomu w najwolniejszej odsłonie - o, proszę:

Dyskografia:
2013 - Demo [demo]
2013 - Un [demo]
2015 - The Tomb of All Things
2018 - Sentiment

Skład:
Clayton Wolff - Bass Idols
Alex - Drums
David Wright - Guitars
Monte Mccleery - Vocals, Guitars Samothrace
▼ Byli muzycy
Andrew Jamieson - Drums