Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

Aarni

#1

yog 5 lata temu

Obrazek
Buszując niegdyś po dawnych internetach - był to rok pewnie 2004-2005 - szukałem różnych doomów, bo tego słuchałem wtedy najwięcej, natomiast w drugiej kolejności awangard, dziwacznych tworów z pogranicza sensu i kuriozum. Tak po nitce do kłębka, może przez kompilacyjne tributy dla Skepticism czy Thergothon, trafiłem na to fińskie dziwadło, zwące się Aarni, sprawiające już na pierwszy rzut oka wrażenie solidnego grzybowego tripa.

Założona w 1998 roku w Oulu kapela to wytwór zwichrowanej psychiki niejakiego Mistrza Warjomaa oraz jego popleczników, wśród których znajdziemy: zainteresowanego w pierwszej kolejności okultyzmem Hrabiego Saint Germain, jego kolegę Doomintrolla oraz panią Palm.

Rola tej ostatniej sprowadza się do wszelkich efektów noisowych, a Comte de Saint Germain odpowiada za orkiestracje, pewno jakieś tajemnicze melodeklamacje i tak dalej. W sumie to koleś jest pewnie wampirem, bo urodził się w 1665 roku. I chyba też spadkobiercą dynastii Merowingów. Doomintroll niestety pochodzi z innego wymiaru, to postać rozdarta - z jednej strony wkurwiony na hrabiego za jego nieetyczne sztuczki, z drugiej strony był on pierwszym człowiekiem, jakiego poznał (nawet jeśli byłym). Dlatego ćpa. Tęsknota za domem pozwala mu jednak z tym większym przekonaniem łomotać w gary. Zważając na jego warunki fizyczne, specjalnie się nie wysila.

Obrazek
Już na demkach, Aarni zaczyna pokazywać, w jakim muzycznym kierunku podąży. Granie opiera się często na jednym, zmieniającym się mniej lub bardziej płynnie riffie ze sporą ilością nierzadko cudacznych ozdobników pokroju: flecik. Demo z 2001 roku, trochę mniej rok późniejsze Duumipeikon Paluu, są niestety dość kwadratowe, zawierają zalążki pomysłów, ciekawych riffów, intrygujących (amatorskich) aranżacji. W międzyczasie pojawił się też split z Umbra Nihil.

Tematyka oscyluje wokół wszelkich mądrości, rozważań na temat kwadratury koła, twórczości H.P. Lovecrafta oraz chuj wie czego. Podano ze szczyptą fińskiego - niekoniecznie zrozumiałego czy zabawnego dla każdego - humoru. To taki humor wariata, który nie chcąc, by zamknięto go w izolacji, próbuje przedstawiać swoje teorie w formie żartu.



Te wcześniejsze, nie całkiem udane jeszcze nagrania, przyczynią się jednak walnie do stworzenia wydanego w 2004 roku Bathos, użyczając choćby niektórych riffów. Albumu z pewnością nie idealnego, ale przeze mnie - uwielbianego. To płynący, niesamowicie melodyjny, psychodeliczny i kuriozalny doom wpadający niekiedy w funeral, innym razem w krautrock. Utopiony w morzu solówek.

Nie ma tu brzmienia za milion dolarów, bo nagrano to pewnie w sypialni. Panuje tu zwiewna i oniryczna atmosfera. Muzyka jest niespieszna, refleksyjna, melancholijna, sentymentalna i niejednokrotnie nostalgiczna. Wspominając coraz to nowe szczegóły motywów, z wolna budując senne reminiscencje, wyraża jednocześnie tęsknotę za pełniejszą, bardziej rozmaitą, otwartą i wolną, ale też bardziej tajemniczą rzeczywistością. Mamy tu takie tytuły, jak alchemiczny V.I.T.R.I.O.L., Kwadraturowanie koła czy inny, nawiązujący do pełnego paradoksalnych stanowisk gnostyckiego poematu Grzmot: Umysł doskonały.

Ten ostatni z wymienionych - Thunder, the Perfect Mindfuck - cenię sobie najwyżej. Kiedyś poszedłem z tym na słuchawkach na szczyt wodospadu w słowackich Tatrach. Cudowny widok znad oczka wodnego. Na dolinę otoczoną graniami. W środku lipca. 40 stopni. Tam - śnieg. Z jakiegoś powodu przeszło mi wtedy przez myśl, że nie zamieniłbym w tamtej chwili tej nuty na nic innego.

U źródła tego wodospadu, pasowała do kontemplacji monumentalizmu matki natury idealnie. Wzbierała podziw.

Thought is the sickness of the human mind and knowledge is the reward of action.
Niestety wkrótce po nagraniu Bathos, internauci z przerażeniem odkrywają, że wszystko zostało ukartowane przez tylko jednego hochsztaplera i szarlatana - Mastera Warjomęę, a reszta uczestników projektu jest jedynie wytworem jego kontaktu z zakazaną wiedzą. Znaczy się - przypuszczalnie, zwielokrotnienia jaźni na skutek powtarzanych przed lustrem inkantacji.

Obrazek
Gra w odkryte karty już się nie udaje. Cztery lata późniejszy Tohcoth to porażka na całej linii, zlepek przeciętnych pomysłów nie trzymający się kupy. Album od debiutu nieskończenie gorszy. Niesłuchalny. W tym samym - 2008 - roku, pojawia się także CD-R-owa EP-ka Omnimantia, zawierająca między innymi covery Skepticism i Thergothon. Jak mnie pamięć nie myli, są to chyba starsze kawałki, a całość jest ciut lepsza niż Tohcoth.

Od jakiegoś czasu, sam Doomintroll wznowił aktywność i zapowiadał, że składanie trzeciego albumu tytułowanego Leviathan zmierza ku końcowi. Kiedy to będzie i czy jeszcze w tym eonie - tego dowiemy się w przyszłości. Bądź nie.

Dyskografia:
2001 - Demo 2001 [demo]
2002 - Duumipeikon paluu [demo]
2002 - Aarni / Umbra Nihil [split]
2003 - Demo 2001 + Promo 2002 [kompilacja]
2004 - Bathos
2007 - Double Demo [kompilacja]
2008 - Tohcoth
2008 - Omnimantia [EP]
2010 - Yogsothery - Gate 1: Chaosmogonic Rituals of Fear [split]
2012 - Aarni / Persistence in Mourning [split]
2012 - Deliria - Odds and Ends and Beginnings 2000-2012 [kompilacja]

Skład:
Master Warjomaa - Everything Umbra Nihil
▼ Byli muzycy
Rhesus Christ - Drums, Keyboards Earthbound Machine, Umbra Nihil
Genius Albert Frankenstein - Vocals
MA: https://www.metal-archives.com/bands/Aarni/1557
BC: https://aarni.bandcamp.com/music
http://www.aarni.info/
Destroy their modern metal and bang your fucking head

Tagi:
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6278
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#2

Vexatus 5 lata temu

Obrazek
Opis projektu jest nawet dość zachęcający, ale jak tak patrzę na fotki jegomościa i okładki pełniaków to boję się to odpalić... ;)
Raw Black Metal w rowie!!!
deathwhore
Tormentor
Posty: 4452
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

#3

deathwhore 5 lata temu

Prawda taka, że @yog ma rewelacyjną wręcz zdolność do opisywania kupy w taki sposób, że aż się chce spróbować.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

#4

yog 5 lata temu

Vexatus pisze:
5 lata temu
Opis projektu jest nawet dość zachęcający, ale jak tak patrzę na fotki jegomościa i okładki pełniaków to boję się to odpalić... ;)
Ty nie byłeś aby fanem jakiegoś Bucketheada? :P

Drugim albumem nie ma co się kłopotać pod żadnym pozorem, ale jeśli o Bathos idzie to bym skłamał, gdybym powiedział, że nie jest to jeden z moich ulubionych albumów z doom metalem. Tylko to nie jest smutny doom, a taki relaksacyjny, melodyjki bardzo na pierwszym planie, ciut kołysankowy może. Nie ma to oczywiście najmniejszego związku z jakimś gotykowaniem. Jeśli natomiast okładka tego albumu Cię nie intryguje to nie sprawdzaj - brzmi to dokładnie tak, jak przedstawia obrazek.

Zdarza mi się zakładać tematy o kapelach, bo nie będzie mi się chciało do nich wracać - Aarni do nich nie należy. Pewnie nie dla każdego, bo to jakiś psychodeliczny doom/folk na automacie perkusyjnym, ale parę osób - prócz mnie i moich alter ego - którym się to podoba w swoim życiu spotkałem. Czy Was dwóch by do nich należało? No, nie jestem przekonany :P Ja zaś - od prawie 15 lat - wracam regularnie, bom zakochany.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
deathwhore
Tormentor
Posty: 4452
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

#5

deathwhore 5 lata temu

Włączyłem sobie z bandcamp taką wersję "remastered". Na razie bardzo mi się podoba, chociaż jestem dopiero na wysokości czwartego utworu. Ma gość jeszcze szansę wszystko spierdolić, żebym mógł się z Ciebie śmiać, że kupy słuchasz, ale na razie mi nie wychodzi.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4183
Rejestracja: 7 lata temu

#6

DiabelskiDom 5 lata temu

Mam obydwa pełniaki na półce, gdzie Tohcoth kupiłem z rozpędu na allegro kiedyś, totalnie w ciemno, bo raz, że widziałem, że jest za 4,99 zł a dwa, że byłem zauroczony debiutem. No i srogo się przejechałem, bo ta płyta brzmi totalnie jakby była nagrana na odpieprz się, tudzież na zwale po tanich browarach i kiepskiej maryśce, gdzie człowiek leży na wyrze i buczy do domowników. Za to Bathos to coś pośredniego między bardzo mocno słuchalną ciekawostką, luźnymi i lekkimi dźwiękami z pozytywnymi wibracjami oraz szczyptą czegoś tajemniczego i niezrozumiałego, co z jednej strony może być odjechanym rytuałem a z drugiej zaśmiewaniem się do rozpuku z nieświadomego słuchacza. Ale na pewno jest to studium bardzo dobrych pomysłów na muzykę. Doom metal dla tych, którzy nie lubią doom metalu, ale lubią folk i eksperymenty? Jak najbardziej.

Coniuratio Quinotauri
Conspiratio Quinotauri


PS. Przy okazji polecam też macierzysty kapel mózgu projektu Aaarni - Umbra Nihil. Może nie odjeżdża tak maksymalnie jak bohater wątku, ale właśnie jako ciekawostka wśród oczywistych kapel jest naprawdę warta uwagi.
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

#7

yog 4 lata temu

Po blisko 4 latach od stwierdzenia, że trzeci album - Lovecraftian - jest bliski dokończenia...

Obrazek
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Summerisle
Master Of Puppets
Posty: 188
Rejestracja: 2 lata temu

#8

Summerisle 7 mies. temu

yog pisze:
4 lata temu
Po blisko 4 latach od stwierdzenia, że trzeci album - Lovecraftian - jest bliski dokończenia...

Obrazek
Nieco ponad 2,5 roku temu Master Warjomaa opublikował remix jednego numeru ze starego splitu z Umbra Nihil opatrzony klipem w którym pokazał, jak trudna i wykańczająca jest praca nad "Lovecraftian" :)


Wróć do „Doom / Stoner / Sludge Metal”