Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Mag

Hajasz rok temu

Obrazek

Obrazek

Nie bardzo się orientuję w kondycji rodzimego doom metalu. Tak wiem, że ktoś coś tam rzeźbi, ale w dużej mierze są to jakieś psychodeliczne stonery, które w większości brzmią tak samo.

Mag to ekipa z miasta największego kapłana, czyli z Torunia i nie gra żadnych stonerów tylko prawie tradycyjny doom metal. No właśnie prawie, bo oprócz klasycznych wzorców pokroju Cathedral, Pentagram, Candlemass pojawiają się te bardziej chore odłamy, jak sludge, czy occult. Tutaj dochodzą odgłosy Neurosis, Diuna itp.

Niedawno wspominałem na SB o innym zespole krajowym Dola, ale przeszło czołgiem. Teraz Mag startuje z debiutanckim albumem bez tytułu i od paru dni ten krążek sobie pogrywa, i jest mi zajebiście.

Pięć songów 40 min muzy, czyli dokładnie tyle, aby swobodnie posłuchać, a gra to elegancko i pomysłowo. Teksty po polsku mocno abstrakcyjne i bardzo dobrze zaśpiewane. Klimat, a to posępny, a to ujarany, ale ciągle mający tę iskrę, aby posłuchać do końca.

Gdy to słuchałem pierwszy raz, odniosłem wrażenie, że kurwa goście z Gruzji mają nowy projekt, który gra poważną muzykę. Nie, nie jest to projekt gości z Gruzji, ale klimat abstrakcji wyszedł bardzo fachowy. Pewnie sobie sprawię ten album na srebrnym krążku, bo na prawdę warto.

Mag nagrał płytę, która zapewne i tak zostanie zlana w kraju, gdzie dzieciaki nadal malują sobie japy i w dobie kwarantanny urządzają w domu teatrzyk cienia, jak to kiedyś było w Norwegii. Mocny start i jedyne, do czego można się uwalić to ostatni kawałek, tytuł intrygujący, ale treść lub raczej jej brak, robi z niego zapychacza. Na szczęście pozostałe cztery opusy to mocna sprawa.

Dyskografia:
2020 - Mag

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Mag/3540466154
BC: https://magdoom.bandcamp.com/music
GRINDCORE FOR LIFE

Tagi:
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit rok temu

Trroszkę Acid Bath jest w tym obecne. Najbardziej w wokalach.
Gdy to słuchałem pierwszy raz, odniosłem wrażenie, że kurwa goście z Gruzji mają nowy projekt, który gra poważną muzykę.
Bez przesady. Ostatni song zwie się: "Dobieram następną z talii zaklęć".
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor

Vexatus rok temu

Bardzo ciekawy i MAGiczny klimat potrafią chłopaki wyczarować. Będzie regularnie słuchane. :)
Awatar użytkownika
synu
Moderator globalny

synu rok temu

A na żywo jak ładnie grają.

To jedna z tych kapel, które kupują człowieka od pierwszego wejrzenia. Poznałem ich na żywca w zeszłym roku, kompletnie nie wiedząc co grają i zostałem ich koncertem całkowicie zezłomowany. Live dochodzą jeszcze do głosu, takie fajne, dzikie, blaciorowe ciągoty, no słowem mus jabłkowy.

Ekstra, że debiut w końcu ukazał się na cedeku, dotychczas znałem tylko z kasety kupionej podczas rzeczonego.

Wygląda bardzo przyzwoicie.

Obrazek

P.s. gwoli ciekawostki - to side project ziomeczków z toruńskiej Diuny.
Awatar użytkownika
Pan Efilnikufesin
Tormentor

Pan Efilnikufesin rok temu

Zacząłem ostatnio słuchać, badać ale miałem jakieś telefony i alkohol wiec nie skończyłem. Podpinam się zaraz pod sprzęt i badam Maga.

Edit: Przy trzecim kawałku prawie zasnąłem.
Lubię plakaty o treści szatanistycznej.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog rok temu

Parę dni temu zaprezentowano teledysk do utworu Samotnik z Providence:

Pan Efilnikufesin pisze:
rok temu
Przy trzecim kawalku prawie zasnalem.
A czy taka muzyka, cały ten ćpuński sladżo-stoner to nie jest muzyka do zasypiania właśnie? Nawet śpiewają, że nadchodzi zapomnienie. Też bym zasypiał.

Ale teledysk to fajne retro.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit rok temu

yog pisze:
rok temu
A czy taka muzyka, cały ten ćpuński sladżo-stoner to nie jest muzyka do zasypiania właśnie?
Iron Monkey, mówi to Panu coś?
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog rok temu

Nie znam się na tych sladżach, tylko Brass Monkey znam, bo bisti bojs czy tam scoobie o tym śpiewali.
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny

DiabelskiDom rok temu

Ta płyta MAG nie ma nic wspólnego ze sludge.
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog rok temu

To co to jest?
Awatar użytkownika
CzłowiekMłot
Moderator globalny

CzłowiekMłot rok temu

Już pierwszy kawałek odpowiada na to pytanie - stoner doom z rodzaju tych cięższych. Ewentualnie można uznać to za odniesienie do protosladży w postaci Electric Wizard, ale sladże jakie znamy urodziły się w zaawansowanych latach 90-tych.

Nie powiem, żeby bohaterowie tematu byli jakąś nową jakością na naszej scenie, ale posłuchać można. Dobrze wiedzieć, że w Toruniu jest jakaś scena :D
Non Stop Kolor!
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit rok temu

A Electric Wizard to sludge?

A propos, imo dowolny album Czarodzieja wciąga Maga nosem. Chciałem przez to powiedzieć, że podobnie jak Efilnikufesin nie czaję zachwytów. ;)
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny

DiabelskiDom rok temu

pit pisze:
rok temu

A propos, imo dowolny album Czarodzieja wciąga Maga nosem. Chciałem przez to powiedzieć, że podobnie jak Efilnikufesin nie czaję zachwytów. ;)
Oczywista oczywistość. Słuchało się całkiem OK, ale gdzie to porównywać do mistrzów gatunku. Gatunku doom metalu, stonerowego, ale doomu, nie żadnego sludge. Ale ktoś może nie odróżniać, podobnie jak ambientu od dark ambientu :)
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog rok temu

No co Ty, przecież ten Mag brzmi jak Isis! A nie, czekaj...
pit pisze:
rok temu
Na Dopethrone - moim, jakże skromnym zdaniem, owszem. Jako, że się zaraz jakiś cwaniak znajdzie, który nie pojmie, to dodam - po części.

Jak na czysty stonerek to ten Mag trochę ciężkawy, przynajmniej w teledyskowym utworze, bo reszty to mi się nie chciało słuchać.
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny

DiabelskiDom rok temu

yog pisze:
rok temu
Jak na czysty stonerek to ten Mag trochę ciężkawy, przynajmniej w teledyskowym utworze, bo reszty to mi się nie chciało słuchać.
Dokładnie, dlatego to doom a nie żaden stonerek ;)
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog rok temu

Czyli Dopethrone to też doom, a nie żaden stonerek?
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny

DiabelskiDom rok temu

Dla mnie przede wszystkim doom. Po prostu doom. Pewnie, są jakieś elementy stonerowe, ale to elementy. Generalnie płyta to ultraciężki doom metal. MAG to mniej więcej podobna stylistyka, chociaż wiadomo, że nie ta liga.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog rok temu

No, dokładnie, podobna stylistyka, czyli doomo-stonerko-sludge :) Z tym ultraciężki to bym jednak nie przesadzał.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit rok temu

yog pisze:
rok temu
Czyli Dopethrone to też doom, a nie żaden stonerek?
To stoner doom, a sludge'u to tam nie ma prawie wcale.

Cała dyskusja zaczęła przypominać mi Jima Carey'a: "więc wciągnąłem się w ten cały thrash metal, a zwłaszcza w Napalm Death".
Awatar użytkownika
CzłowiekMłot
Moderator globalny

CzłowiekMłot rok temu

pit pisze:
rok temu
Napisałem przecież, że ewentualnie. EW było jedną z dalszych inspiracji dla podgatunku, przynajmniej z tego co mi wiadomo. I właśnie tyle sladżu w kapeli MAG. Śladowe ilości. Nie wiem o co bóldupcenie, naprawdę.
Non Stop Kolor!
Awatar użytkownika
Pogan696
Tormentor

Pogan696 rok temu

Właśnie rozkminiam kapele. Debiut zajebisty. Teksty jak ze starego KAT w gęstym sosie stoner/doom. Jak dla mnie profeska i bardzo "metalowy" album... "potęga magii wypełnia mnie". Super.

Wróć do „Doom / Stoner / Sludge Metal”