Awatar użytkownika
brzask
Tormentor
Posty: 1731
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: Kalisz

Suma

brzask 2 lata temu

Obrazek
Nie widzę dotychczas tematu zatem chciałbym przedstawić pokrótce dokonania tych Szwedzkich doom/sludge'owców.

Mowa o zespole SUMA z Malmoe, który nawet kilka lat temu gościł na naszym podwórku ale niestety przegapiłem ten koncert... Powstali w 2001 i grają do dziś... także to już 20 lat mija. Panowie nagrali dotychczas 4 pełne albumy oraz mają na koncie kilka mniejszych wydawnictw.

Utwory są długie i rozbudowane a oprócz wspomnianych wyżej muzycznych kierunków słychać tu też sporo dźwięków z rejonów noisowych jak i drone.


Przez wszystkie płyty, może pomijając 1kę która jest lżejsza i oscylująca wokół stonera i desert rocka, przewija się dość duszny i niespokojny klimat.
Prezentują naprawdę kawał solidnego grania.

Na pewno nie jest to muzyka prosta w odbiorze... więc jeśli ktoś liczy na to że ich płyty "wejdą" mu po pierwszym czy nawet drugim przesłuchaniu, niech odpuści sobie od razu. Utwory zwykle rozkręcają się jakoś w okolicy 3ciej minuty.

Gitary są brudne, wokal melodyjny - z reguły naładowany sporą dawką emocji, oczywiście tych negatywnych... do tego (począwszy od drugiej płyty) dochodzą fragmenty z samplami i te ocierające się o wspomniany drone.


Wpadłem na ich muzę dość przypadkowo... czyli jak to często bywa przy okazji czytania innej recenzji.

Zacząłem od Let the Churches Burn z roku 2006, czyli od drugiego albumu. Po przesłuchaniu 2 utworów od razu wiedziałem że muszę to mieć na półce - jak się okazało później po sprawdzeniu całej dyskografii, wg. mnie to najlepsze ich dzieło - i jeśli ktoś chce ich sprawdzić to powinien właśnie od tej płyty.



Riffy są ciężkie, wręcz miażdżące, ale nie brakuje tu też nutki psychodelii od czasu do czasu. Co jeszcze? Ciężko się tu do czegoś przyczepić bo sama produkcja też robi swoje...

Jeśli Wam podejdzie sprawdźcie koniecznie kolejne 2 albumy czyli Ashes z 2010 oraz The Order of Things z 2016. To kontynuacja ścieżki obranej na Let the Churches Burn.



Z kolei pierwszy album z 2003 zatytułowany po prostu Suma to bardziej hołd oddany Kyuss czy takim zespołom jak Nebula i Lowrider więc nie znajdziemy tu nic odkrywczego, ale jeśli chcecie posłuchać i lubicie piach i pustynne klimaty to na pewno też warto. Mocny średniak.



Jeśli potrzebujecie więcej rekomendacji to wspomnę tylko, że panowie dzielili scenę już między innymi z Entombed, Yob, Sunn O))), High on Fire, Electric Wizard, Bongzilla, Disfear, Big Business i np. Pallbearer.

2 pierwsze albumy dość szybko się wyprzedały i były długo niedostępne... W tym roku, w związku z 20-leciem zespołu, doczekały się one reedycji:

https://www.argonautarecords.com/

Obrazek
Skład:
Rick - Noises, Samples ex-Comb
Johan - Bass (2001-present), Vocals (2012-present)
Erik - Drums (2001-present)
Peter - Guitars (2001-present) ex-Texas Motherfuckers
▼ Byli muzycy
Martin - Guitars (2001-?)
Jovan - Vocals (2001-2012)
▼ Muzycy koncertowi
Tiki Pete - Saw, Electric Saw
Dyskografia:
2002 - Suma [demo]
2003 - Suma
2003 - Red Eyes [EP]
2005 - By Any Means Necessary #1 [split]
2006 - By Any Means Necessary #2 [split]
2006 - Let the Churches Burn
2007 - By Any Means Necessary #3 [split]
2008 - Psychological Operations [split]
2010 - Ashes
2010 - Suma / Pyramido [split]
2010 - Collaboration [EP]
2010 - MK Ultra [kolaboracja]
2012 - Suma / Ultraphallus [split]
2014 - You're Such a Disappointment [kompilacja]
2015 - Global Lobotomy Process: Live in Moscow [live]
2016 - The Order of Things
2016 - Live in Tampere, Finland [live]

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Suma/20498
BC: https://sumanoise.bandcamp.com/music
There's something growing in the trees__Through time war prevails_____Wśród jeszcze żyjących kłamstw,
I think it's a different me
________Thoughts fears cast aside_____Gnębiących ten Biały Ląd..
____Face the consequence alone
____With honour - valour - pride

Tagi:
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4207
Rejestracja: 7 lata temu

DiabelskiDom 9 mies. temu

Podnoszę temat, bo dzisiaj wyszło info o jesiennych koncertach w Polsce. Przy okazji posłuchałem sobie Let the Churches Burn, bo z 10 lat temu ostro to katowałem, a od tamtej pory jakoś mi się nie zdarzyło odświeżyć. I okazało się, że ciągle robi to bardzo dobre wrażenie, a nawet nie wiem, czy nie słucha mi się ich dziś jeszcze lepiej niż kiedyś. Ciężki, zadymiony doom/stoner/sludge z okazjonalnymi noisowymi i ambientowymi tłami i wykończeniami. Bardzo dobry. Dusząca, a jednak bardzo chwytliwa muzyka, po części też za sprawą wokalu. Myślę, że ta muza może spodobać się fanom Cough (zwłaszcza płyty Still They Pray) albo Ramesses (zwłaszcza płyty Possessed by the Rise of Magik). Albo jeśli komuś podoba się Suma na drugiej płycie, to niech chwyta za tamte dwa.
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
brzask
Tormentor
Posty: 1731
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: Kalisz

brzask 9 mies. temu

DiabelskiDom pisze:
9 mies. temu
wyszło info o jesiennych koncertach w Polsce.
Świetnie. Dokładniej wygląda to tak:
2/11/23 Wrocław
3/11/23 Kraków
Przy okazji można zobaczyć też Wolvennest.
There's something growing in the trees__Through time war prevails_____Wśród jeszcze żyjących kłamstw,
I think it's a different me
________Thoughts fears cast aside_____Gnębiących ten Biały Ląd..
____Face the consequence alone
____With honour - valour - pride
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4207
Rejestracja: 7 lata temu

DiabelskiDom 9 mies. temu

I jeszcze 04/11 w Warszawie, z MAGiem, bez Wolvennest. I chyba najbardziej w to bym celował.
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 3004
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

Szajtan 9 mies. temu

Dodatkowy koncert zapowiedziano w Gdańsku na 5 listopada.
Obrazek
I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
CzłowiekMłot
Moderator globalny
Posty: 2469
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Festung Posen

CzłowiekMłot 7 mies. temu

Trasa odwołana niestety.
Non Stop Kolor!

Browar, knajpa, dupy i metal!

Wróć do „Doom / Stoner / Sludge Metal”