Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter

Sirrah

Hajasz 3 lata temu

Obrazek

Obrazek

Sirrah pochodzi z mojego rodzinnego miasta, mogli być bardzo znani, duże wytwórnie pukały do nich i co ? I nic takiego się nie wydarzyło.

Powstali w 1992 roku i od pierwszego demo wydanego rok później tworzyli death doom metal pod mocnymi wpływami Paradise Lost, My Dying Bridge i Anathema. W początkach działalności w składzie było aż 7 osób. Pierwszy znaczący materiał demo Acme zostało wydane w 1995 roku przez muzyczny sklep we Wrocławiu Melissa. Demo pozamiatało trochę polską scenę a prasa okrzyknęła je polską odpowiedzią na Gothic. Wolne i średnie tempa, dwa wokale, pełno melodii i wpadających w ucho zagrywek. Do całości dodali jeszcze nienachalne elementy folkowe i żeński wokal. Już wtedy w zespole zaczęły pojawiać się pierwsze tarcia nad dalszym przebiegiem "kariery", które koniec końców wpisały Sirrah na stan Metal Mind Production. Tym samym pierwszy gwóźdź do trumny został wbity. Efektem kontraktu z MMP jest debiutancki album, który to okazał się jeszcze raz nagranym demo Acme.

Niestety demo Acme a płyta Acme to dwa różne światy. Na płycie zniknął cały klimat i mrok z demo w efekcie całość brzmi słabo i płasko by nie powiedzieć wprost, że tragicznie. W 1997 wciąż w barwach MMP ukazuje się EP'ka, która mimo zmiany klimatu muzyki jako całość wypada wręcz rewelacyjnie brzmieniowo. Choć już wiadome było, że na kolejnym albumie zespół obierze inny kierunek to produkcja tej EP'ki zapowiadała, że nowa płyta ponownie zatrzęsie sceną. Did Tomorrow Come faktycznie zatrząsł polską sceną kompletnie spieprzonym brzmieniem i masteringiem, które w porównaniu do EP'ki brzmi jak garażowa produkcja a przecież druga płyta była nagrywana wtedy w najdroższym polskim studio Buffo. Smętny gotycki progresywny metal, który znalazł się na drugiej płycie i jej produkcyjna klęska stały się kolejnym gwoździem do trumny. W zespole doszło do rozłamu, walki o prawa do nazwy itp.

Sirrah zdycha rok później a skład dzieli się na dwa obozy. Fachowcy i mądrale w zespole pokierowali nim tak, że zamiast kontraktu z Peaceville był deal z MMP. Od 2013 zespół ponownie wznowił działalność, zmieniony skład bez jednego z buntowników i wydał własnym sumptem singiel Thrill You. Nie słyszałem tego materiału ale z wieści krążących po mieście niczego ciekawego na nim nie ma.

Skład:
Roman Bereźnicki - Bass, Vocals Deposed Cross, LecteR, Rosemary's Kids, Zberny3000
Michał Bereźnicki - Drums Zberny3000, Złe Psy
Roger Trela - Guitars ex-Witch
Paweł Nafus - Guitars Rosemary's Kids, Złe Psy, ex-Asgaard, ex-TheMANcalledTEA
Krzysztof Passowicz - Keyboards ex-TheMANcalledTEA
Magdalena Brudzińska - Violin, Vocals Magdalena Brudzińska, Quartet Klezmer Trio
Tomo Żyżyk - Vocals Rosemary's Kids, ex-TheMANcalledTEA
▼ Byli muzycy
Christopher - Bass
Sławek - Bass
Bart - Drums
Matt - Guitars Qip, ex-TheMANcalledTEA
Bai'Sahr - Guitars
Maggie - Vocals
Maja Konarska - Vocals Moonlight
Dyskografia:
1993 - Once More Before We Soar [demo]
1995 - Acme [demo]
1995 - Melissa Productions Kompakt Promocyjny [split]
1996 - Acme
1997 - The Stories of Defeats [EP]
1997 - Did Tomorrow Come...
2013 - Thrill You [single]

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Sirrah/3128
GRINDCORE FOR LIFE

Tagi:
Awatar użytkownika
Ryszard
Moderator globalny

Ryszard 3 lata temu

1. Odpowiedzią na doom były Neolithic, Mordor, Cemetery of Scream, Corruption, Sacriversum.

Sirrah to przedstawiciel drugiej melodyjniejszej i modnej na całego już fali. Aion, Artrosis, Maja Konarska, za granica the Gathering z Anneke na woksie, Left Hand Solution, Theatre of Tragedy....

Żadna tam odpowiedź tylko rodzynek w morzu trendu...

2. Demo i LP to jeden z nielicznych przykładów na dwa odmienne a mimo to zajebiste matexy. Świadczy dosadnie o zawartości. Dzisiaj brzmiące troszkę naiwnie, harcerskie takie. No ale Did Tomorrow pokazuje ze talent tam siedział.

P.S "...odpowiedzią na gothic" okej nie wiem jak ale wyczytałem że doom. No ale cały ten gothic death doom to kant dupy rozbić a Sirrah to jednak rodzynek, wyrósł jakby nie było z rodzinnego, bardziej mroczniejszego doomu...
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 3 lata temu

Ryszard pisze:
3 lata temu
P.S "...odpowiedzią na gothic" okej nie wiem jak ale wyczytalem ze doom. No ale caly ten gothic death doom to kant dupy rozbić a Sirrah to jednak rodzynek, wyrósł jakby nie było z rodzinnego, bardziej mroczniejszego doomu...
Dokładniej to chodziło o odpowiedź na Gothic, jako na konkretny album Paradise Lost, nie o gatunek :P
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Ryszard
Moderator globalny

Ryszard 3 lata temu

A no to dobrze napisałem jeżeli daty się zgadzają. Zresztą drugie też dobrze...

A żeby nie było że kręcę to trzecia opcja:

Odpowiedzią na gothic pl, chociaż.... jak już wiecie pl mi nie pasuje a sirra pasował.
Awatar użytkownika
Keeganab

Keeganab 2 lata temu

Jeszcze warto dodać, że tytuł drugiej płytki został zapisany błędnie. Poprawnie powinno być Will Tomorrow Come.

In an interview Sirrah said that originally the whole album was to be named "Did Tomorrow Come...", but Music For Nations rejected the title calling it "incorrect English"
Kivitetty Saatana od Alamaailman Vasarat. Sztuka.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 2 lata temu

Wydaje mi się, że nie do końca, bo Did Tomorrow Come to takie poetyckie ujęcie "czy jutro już nadeszło?". Myślę, że Music For Nations potraktowała Polaków niesprawiedliwie, zakładając, że nie wiedzą, co chcą przekazać i wydając ich materiał ze zmienioną nazwą :P No, ale to tylko moje domysły :P

Zresztą ten zmieniony tytuł nie ma sensu, biorąc pod uwagę, że koncept materiału wygląda następująco:
wikipedia pisze:The album is a concept album about a time traveller who goes back and forth through time in order to prevent the dystopian future of mankind, only to return and find it worse.
Awatar użytkownika
Keeganab

Keeganab 2 lata temu

Gdyby stwierdzenie Did Tomorrow Come nie brzmiało po ang jak kali chcieć jeść to może i by było ok. Już poprawniej byłoby Did Tomorrow Comes.
Kivitetty Saatana od Alamaailman Vasarat. Sztuka.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 2 lata temu

No, ni chuja :) Nie mowi sie przecież Did he comes?, bo po did w czasie past simple nie dodajemy końcówki -s :p
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor

Vexatus 2 lata temu

Keeganab pisze:Jeszcze warto dodać, że tytuł drugiej płytki został zapisany błędnie. Poprawnie powinno być Will Tomorrow Come.
A skąd ten pomysł? W tekstach Sirrah jest trochę angielskiego z alternatywnej rzeczywistości, ale w taką pomyłkę nie wierzę.
Keeganab pisze:Już poprawniej byłoby Did Tomorrow Comes.
Eep Opp Ork Ah-Ah!

Tytuł jest błędnie skonstruowany... Jeśli już trzymać się tej zbitki to powinno być raczej "Has..." w znaczeniu "Czy nastało już jutro?" lub "Czy nadeszło już jutro?".
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 2 lata temu

Vexatus pisze:
2 lata temu
A skąd ten pomysł?

Tytuł jest błędnie skonstruowany... Jeśli już trzymać się tej zbitki to powinno być raczej "Has..." w znaczeniu "Czy nastało już jutro?" lub "Czy nadeszło już jutro?".
To jest pomysł Music For Nations, która zmieniła im tytuł, wydając reedycję parę miesięcy po wydaniu albumu w Metal Mind :)

Co do past simple vs past perfekt to ogólnie zgoda, choć moim zdaniem to Did tomorrow come zawiera w sobie też takie pytanie, "czy tak wygląda nasze jutro?", czego wersja z Has nie ma, ale ja lingwistą nie jestem, tak sobie uważam, co mi się zdaje ;)
Awatar użytkownika
Ryszard
Moderator globalny

Ryszard 2 lata temu

DID tumaroł kom -/- WILL tumaroł kom
simple past od DO - robić. -/- present coś tam wyraża "przyszłe " lub nieuchronne coś tam np akcję czy intencję itp
Czy (np. lider Mayhem o imieniu) "Jutro" przyszedł -/- czy nadejdzie jutro
no ale bez zapytajnika to mamy Will (William) jutro przyjść :)

Przynajmniej ja tak to widzę po Rysiowemu :D

Ogólnie did odnosi sie przeszłości i przeszłych akcji z perspektywy teraźniejszości więc nie może odnosić się do przyszłości. O.
Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny

pp3088 2 lata temu

yog pisze:
2 lata temu
Wydaje mi się, że nie do końca, bo Did Tomorrow Come to takie poetyckie ujęcie "czy jutro już nadeszło?". Myślę, że Music For Nations potraktowała Polaków niesprawiedliwie, zakładając, że nie wiedzą, co chcą przekazać i wydając ich materiał ze zmienioną nazwą :P No, ale to tylko moje domysły :P

Zresztą ten zmieniony tytuł nie ma sensu, biorąc pod uwagę, że koncept materiału wygląda następująco:
wikipedia pisze:The album is a concept album about a time traveller who goes back and forth through time in order to prevent the dystopian future of mankind, only to return and find it worse.
W takim kontekście ma to jak najbardziej sens. Jeżeli wziąć pod uwagę, że zadaje je gość gdy już wrócił z przyszłości(no i tutaj jeszcze dywagacja czy gość może wrócić jeszcze raz, bo wtedy Has też by było całkiem sensowne). Will Tomorrrow Come mogłoby i pasować ale tylko wtedy gdy zadawałby je sobie sam podróżnik będąc jeszcze w przeszłości.

Bez kontekstu oczywiście druga wersja brzmi lepiej. Ale to i tak nic w porównaniu z kolumbijskimi brutal death metalami :D
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
Awatar użytkownika
Ryszard
Moderator globalny

Ryszard 2 lata temu

pp3088 pisze:
2 lata temu
yog pisze:
2 lata temu

W takim kontekście ma to jak najbardziej sens. Jeżeli wziąć pod uwagę, że zadaje je gość gdy już wrócił z przyszłości(no i tutaj jeszcze dywagacja czy gość może wrócić jeszcze raz, bo wtedy Has też by było całkiem sensowne). Will Tomorrrow Come mogłoby i pasować ale tylko wtedy gdy zadawałby je sobie sam podróżnik będąc jeszcze w przeszłości.

Bez kontekstu oczywiście druga wersja brzmi lepiej. Ale to i tak nic w porównaniu z kolumbijskimi brutal death metalami :D
W sumie interesująca sprawa z tym tytułem i czuję że dla przeciętnego anglika did tomorrow come będzie brzmiało jak z błędem lub głupio. Popytam dookoła...

Pierwsza myśl:

Did tomorrow come = błędnie zapisane "(czy) przyszedłem jutro" (I) did (I) come tomorrrow. Albo jak jakiś migrant zarobkowy: " Czy jutro przyjść. Dla dewianta seksualnego zabrzmi to jak czy jutro doszedł/doszła (do orgazmu) a dla prenumeratora gazety "jutro" prostackie pytanie: czy jutro doszło?

W sensie "poetyckim" brzmi to adektwatnie do polskiego "Czy jutro nadzejdzie/Jutro nadeszło" czyli wogóle. Przykład - zapytaj na poczcie "Did parcel come?" W Polsce wypal króciutko w okienko: "Czy paczka doszła!" to prostactwo. Panie jaka paczka? :)

Tu chodzi o wyraz did który nie ma nic wspólnego z marzeniami, zmysłami itp a wskazuje na konkretne przyziemne i "proste" akcje i czynności przypisane konkretnym fizycznym podmiotom..

CZY JÓTRO PSZYSZŁEM? :)

Wróć do „Doom / Stoner / Sludge Metal”