Awatar użytkownika
Pogan696
Tormentor
Posty: 685
Rejestracja: 7 lata temu

PRO8L3M

#1

Pogan696 6 lata temu

Obrazek
PRO8L3M – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Zespół powstał w 2013 roku w Warszawie z inicjatywy producenta muzycznego i DJ-a, Piotra "Steeza" Szulca i rapera Oskara Tuszyńskiego.

Zespół zadebiutował w 2013 roku minialbumem C30-C39, którego tytuł oznacza posunięcie szachowe zwane gambitem królewskim. Wydawnictwo ukazało się w nakładzie limitowanym do tysiąca egzemplarzy. Album promowany był teledyskiem do utworu "Tori Black", którego autorem zdjęć jest Jan Holoubek.

Szerszej publiczności dali się poznać dzięki wydanemu w 2014 roku mixtape'owi Art Brut. Wydawnictwo ma charakter materiału koncepcyjnego, jego warstwa muzyczna oparta jest na samplach z polskiej muzyki rozrywkowej lat 70. i 80. Płyta doceniona została przez krytyków, również w środowiskach poza hip-hopowych. Tytułem nawiązuje do artystycznego ruchu art brut, w języku francuskim oznaczającym sztukę "surową, nieokrzesaną". Mixtape promował teledysk do utworu "Jakby świat kończył się" w którym wystąpili polska aktorka Aleksandra Hamkało i raper Sokół.

W 2014 roku otrzymali nagrodę "Nocne Marki" magazynu Aktivist w kategorii "Artysta Roku". Także w 2014 roku odbyła się premiera filmu fabularnego "Pocztówki z Republiki Absurdu" w reżyserii Jana Holoubka, na potrzeby którego zespół napisał utwór pt. "Krzyk", inspirowany samospaleniem żołnierza Armii Krajowej i filozofa, Ryszarda Siwca w 1968 roku.

Na początku 2016 roku zespół opublikował koncertowy teledysk do utworu "Stówa". 1 czerwca, tego samego roku nakładem RHW Records ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany PRO8L3M. Płytę poprzedził singel "2040", którego prapremiera odbyła się na antenie Programu III Polskiego Radia. Do piosenki powstał teledysk nawiązujący do cyberpunkowych produkcji anime. Wcześniej, w maju, trzecie wydawnictwo zespołu trafiło do przedsprzedaży w edycji limitowanej do 4 tys. egzemplarzy. Również w maju odbyła się premiera drugiego singla z płyty, "Molly". Piosenkę promował wideoklip w którym główną rolę zagrał amerykański aktor Philip Lenkowsky.

1 czerwca 2017 roku na platformie YouTube udostępniony został utwór "2#17" zapowiadający kolejne wydawnictwo grupy – minialbum Hack3d By GH05T 2.0
I teraz coś ode mnie. Projekt poznałem, ok. rok temu za sprawą kanału zDupy. Warga podniecił się kawałkiem 2040, który wpasował mi się w czas, ze względu na to, że ogrywałem wtedy Deus Ex: Human Revolution. Kawałek zupełnie inny, niż reszta serwowanych, hip-hopowych materiałów. Muzyczny cyberpunk najwyższego sortu. Postanowiłem przesłuchać cały album, który promował ten singiel. Okazało się, że 2040, był tylko wyskokiem, ale reszta albumu nie odbiega poziomem artystycznym, mimo innej tematyki. Jest dość luźny, życiowy flow, ale dość ironiczny i na poziomie. Uwagę zwracają bity DJ Steez'a, który twórczością nawiązuje samplami do lat 70-tych i 80-tych skojarzonymi z ruchem art brut.

Polecam wszystko. Ulubione kawałki...2040, Molly, VHS, 777moneymaker, K-PAX, Opowieść o Tobie (świetny wstęp do 2040), Stówa...

Dyskografia:
2013 - C30-C39 [EP]
2014 - Art Brut
2016 - PRO8L3M
2017 - Hack3d By GH05T 2.0 [EP]
2018 - Ground Zero Mixtape
2019 - Widmo
2020 - Art Brut 2

Discogs: https://www.discogs.com/artist/3529948-PRO8L3M
Wikipedia (pl): https://pl.wikipedia.org/wiki/PRO8L3M
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2893
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

#2

Szajtan 3 lata temu

Oskar i Steez próbują znaleźć na siebie świeży pomysł: tu feacik z członkami Hewry, tam Dawid Podsiadło i Brodka. Czy ta ekwilibrystyka ma sens i czy można nazwać ją faktycznymi poszukiwaniami czy jest to tylko pudrowanie trupa?

I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
hellpanzer
Master Of Reality
Posty: 206
Rejestracja: 3 lata temu

#3

hellpanzer 3 lata temu

Pierwsza epka i debiut zdecydowanie najlepsze. Następne wydawnictwa bez szału ale miały swoje momenty, natomiast ten najnowszy wysryw to gówno straszne. Jak dla mnie słuchalne są jedynie "V" bez żadnych featów i "Żar" z Brodką. A szkoda, bo właśnie te dwa single narobiły mi ogromnej nadziei względem "Fight Clubu"... W ogóle patrząc na listę gości trudno nie odnieść wrażenia, że jest to oczywisty skok na kasę, taka wykalkulowana płytka która ma zadowolić każdego.

Wróć do „Inne gatunki muzyczne”