Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5229
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Mysteries

#1

Hajasz 6 lata temu

Obrazek

Obrazek

W zamierzchłych czasach w Inowrocławiu działała jedna z najlepszych black metalowych hord jakie wydał na kraj.

Mysteries od samego początku było duetem, do którego co jakiś czas ktoś miał zaszczyt dołączyć. Powstali w 1992 roku z inicjatywy Leinada i Samotha i postanowili grać surowy black metal. Wydali trzy kasety demo, na których można usłyszeć jak fajnie rozwijał się Mysteries od prostego black metalu z opętanym wokalem na In the Dark and Sodomy do lodowatego black metalu na ostatnim demo z 1994 zaśpiewanym już po polsku i chyba jeszcze bardziej chorym wrzaskiem. Wiem, że produkcje tych taśm są fatalne ale wprawne ucho usłyszy i dostrzeże jakie możliwości miał Mysteries.

Szkoda, że zakończyli działalność uznając, że black metal umarł a cała otoczka to zwykła maszynka do robienia kasy. Nie ma żadnych szans na reaktywację Mysteries bo Leinad zginął w wypadku samochodowym w 2006 roku a Samoth zawsze powtarzał w wielu wywiadach, że Mysteries to najpierw Leinad a potem on.

Skład:
Samoth - Guitars (1992-1995)
Leinad - Vocals (1992-1995) (R.I.P. 2006) ex-Legion
▼ Byli muzycy
Mariusz Michałowski - Drums Mystification, Ave, Stara Szkoła
Mascarun - Drums (1993)
Dyskografia:
1993 - In the Dark and Sodomy [demo]
1994 - Horned Metal - Promo Tape ´94 [demo]
1994 - Demo 1994 [demo]

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Mysteries/22263
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6136
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#2

Vexatus 6 lata temu

Ktoś ich jeszcze pamięta? Wspomniałem o Mysteries przy okazji tematu zbiorczego o zespołach z mojego miasta viewtopic.php?f=3&t=726. Było, minęło, nie wróci...
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5229
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

#3

Hajasz 6 lata temu

A niby dlaczego jesteś zdziwiony, że ktoś o nich pamięta ? Fajne chłopaki były, trochę dziwni ale muzę grali fajną.

Szkoda, że tak to się skończyło.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#4

yog 5 lata temu

Swoją drogą polecam prześmieszny wywiad z Leinadem z Mysteries dla Hellraiser Mag. Od drugiej kolumny robi się zabawnie:

Obrazek

MYSTERIES zawsze Zły! Potępiony!
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6054
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#5

Wędrowycz 5 lata temu

Wystarczyło mi zdanie "Ja wcale nie żyję! Życie to gówno, którym radują się śmiertelni!" xD Dalej nie czytałem.

Samo Mysteries lubię, choć nie jest to żadne granie z wyższej półki, ot do posłuchania raz na jakiś czas.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#6

yog 5 lata temu

To przegapiłeś jeszcze piękne:
- MYSTERIES na co dzień?

- Na co dzień? Chyba na co noc?!
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6054
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#7

Wędrowycz 5 lata temu

Widzę, że srodzy zawodnicy :D może mieli też lodowe sztylety w lodówce
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5229
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

#8

Hajasz 5 lata temu

Nie mówili nic czego inne black metalowe zespoły z kraju i z zachodu nie powtarzali wtedy w każdym wywiadzie. Sam Leinad generalnie spoko gość był choć nie przeczę, że dość dziwny. Mieli szansę wydać płytę dla AWR ale posłuchali "mądrej" rady R i zerwali kontakt. Wielka szkoda bo mogło być ciekawie.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor
Posty: 1662
Rejestracja: 6 lata temu

#9

porwanie w satanistanie 5 lata temu

W kategoriach ideolo-kabaretowych - band absolutnie bezkonkurencyjny. :)

Z drugiej jednak strony w nagraniach słychać, że była w tym iskra czegos autentycznego. Cóż, ograniczenie - a w tym wypadku pewnie i upośledzenie - umysłowe sprzyja fanatyzmowi, który tu akurat znalazł interesujace przełożenie na dźwięki. Można się śmiac z wokali i koślawego rźnięcia riffów z Burzum, ale dzicz to jest jednak bezkompromisowa, a to w tym gatunku pozytyw znaczący.
Hajasz pisze:
5 lata temu
Nie mówili nic czego inne black metalowe zespoły z kraju i z zachodu nie powtarzali wtedy w każdym wywiadzie.
Nie gadaj. Takiego poziomu nie sięgnał nikt :)
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#10

yog 5 lata temu

Hajasz pisze:
5 lata temu
Mieli szansę wydać płytę dla AWR ale posłuchali "mądrej" rady R i zerwali kontakt. Wielka szkoda bo mogło być ciekawie.
Młody jestem widać, bo chwilę mi zeszło, nim odcyfrowałem AWR jako Astral Wings Records ;)
porwanie w satanistanie pisze:
Hajasz pisze:
5 lata temu
Nie mówili nic czego inne black metalowe zespoły z kraju i z zachodu nie powtarzali wtedy w każdym wywiadzie.
Nie gadaj. Takiego poziomu nie sięgnał nikt :)
Z kraju to nie wiem, bo na ziny tamtych lat za młody jestem, ale zagraniczne zespoły zdecydowanie w podobnym tonie się wypowiadały przed tym powiedzmy 1995. Teksty pokroju "ja wcale nie żyję, życie to gówno, którym radują się śmiertelni" na standardzie ;)
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4603
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

#11

TITELITURY 5 lata temu

Zwróćcie uwagę na kapele, które on poleca. Dziś poza Graveland w zasadxie powiedzielibyście, że to kupa. Nie widzę na tym forumnikogo poza mną, kto mógłby zachwycić się np. "United Aryan Evil" Fulmoon. Takie to były czasy. Beleth wyrywał z kapci, a dzisiaj kręcenie nosem "DsO to, DsO tamto, riff nie taki, sraki, pierdziaki".
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5229
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

#12

Hajasz 5 lata temu

Sam zespół określał swoją muzykę jako Horned Metal i byli jedyni bo nie kojarzę aby ktoś tak jeszcze się gatunkował. W wywiadzie tym pada jeszcze nazwa Pagan Temple z Kętrzyna kolejny ciekawy zespół, który miał propozycję wydania płyty dla AWR, a który nie skorzystał że względu na Arkonę.

W samym Pagan Temple działał jeszcze jeden zajebisty jednoosobowy projekt. Mowa o Blackthorn za którym stał Macabre. I jego oraz Abraxasa miałem okazję spotkać i trochę pobalować na Mazurach.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#13

yog 5 lata temu

Hajasz pisze:
5 lata temu
Sam zespół określał swoją muzykę jako Horned Metal i byli jedyni bo nie kojarzę aby ktoś tak jeszcze się gatunkował. W wywiadzie tym pada jeszcze nazwa Pagan Temple z Kętrzyna kolejny ciekawy zespół, który miał propozycję wydania płyty dla AWR, a który nie skorzystał że względu na Arkonę.

W samym Pagan Temple działał jeszcze jeden zajebisty jednoosobowy projekt. Mowa o Blackthorn za którym stał Macabre. I jego oraz Abraxasa miałem okazję spotkać i trochę pobalować na Mazurach.
Horned metal potem grają te wszystkie Throneum itp. oldschool true metalowe kapele, tak mnie się zdaje :P To jest teraz taka nazwa dość równoznaczna z devil metal, czyli oldschool death/black/thrash pokroju Nunslaughter. Tak to widzę :)

Bo nie oszukujmy się, muzycznie Mysteries to najzwyczajniejszy lo-fi black.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6136
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#14

Vexatus 5 lata temu

Pod względem pieprzenia głupot na prawo i lewo oraz w różnej maści "wywiadach" w swoim czasie osiągnęli poziom dość wybitny, ale z drugiej strony też nie odstawało to jakoś szczególnie mocno od standardów w BM w tamtym okresie...
Hajasz pisze:
5 lata temu
Nie mówili nic czego inne black metalowe zespoły z kraju i z zachodu nie powtarzali wtedy w każdym wywiadzie.
No właśnie... Kolejnym standardem było trąbienie na prawo i lewo, że wszystkie inne zespoły to pozerzy i tylko "my i ewentualnie wąski krąg osób z nami związanych wie o co naprawdę chodzi w BM".
yog pisze: Młody jestem widać, bo chwilę mi zeszło, nim odcyfrowałem AWR jako Astral Wings Records ;)
Nie, po prostu jesteś łoś. ;)
TITELITURY pisze: Zwróćcie uwagę na kapele, które on poleca. Dziś poza Graveland w zasadxie powiedzielibyście, że to kupa.
No bez jaj... Graveland, Mysteries, Infernum, Belthil (czyli zdaje sie późniejszy Veles) i Fullmoon to kupa?
TITELITURY pisze: Nie widzę na tym forumnikogo poza mną, kto mógłby zachwycić się np. "United Aryan Evil" Fulmoon.
To chyba pora udać się do dobrego okulisty. No teraz to czuje się urażony... ;)

A skoro już kopiemy w tym temacie...
Hajasz pisze:A niby dlaczego jesteś zdziwiony, że ktoś o nich pamięta ?
Bo nawet tutaj mało kto o nich wie i pamięta - jeśli akurat ten temat trafi się w rozmowie to najczęściej ludzie robią wielkie oczy, że "coś takiego" tutaj istniało. :)
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6054
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#15

Wędrowycz 5 lata temu

Ja wiem, pamiętam i co jakiś czas odświeżam sobie Mysteries, podobnie jak np. Infernum, Graveland czy wspomniany Fullmoon, którego też bardzo lubię i podobnie jak Vexatus czuję, że zostałem pominięty ;) W ogóle bardzo lubię starą rodzimą scenę black metalową.

PS: horned metal, z tego co pamiętam jeszcze jakiś rodzimy zespół używał takiego terminu na swoją muzykę, nie mogę na szybko skojarzyć który...Taranis? Hödur? Immorten? Galgenberg?
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor
Posty: 1662
Rejestracja: 6 lata temu

#16

porwanie w satanistanie 5 lata temu

Azelsgard i jego Podlachian Horned Metal :twisted:
Awatar użytkownika
nvsty
Posty: 97
Rejestracja: 6 lata temu

#17

nvsty 5 lata temu

Pomijając oczywistą bekę z wywiadów i ogólnej indolencji umysłowej twórców, tak same materiały są jednymi z najlepszych nagranych w tym kraju. Szacunek się należy.
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor
Posty: 1662
Rejestracja: 6 lata temu

#18

porwanie w satanistanie 5 lata temu

TITELITURY pisze:
5 lata temu
Beleth wyrywał z kapci
Skoro nie ma tematu, to napiszę tutaj: wyrywa do teraz, własnie słucham i naszła mnie myśl, że wracam do ich płyty (jedynki) niezwykle często, częściej niż do wielu, które teoretycznie cenię o wiele bardziej.

Acz przyznam, że z początku byłem święcie przekonany, że to jest zrobione dla jaj.
Nosferatu
Posty: 23
Rejestracja: 6 lata temu

#19

Nosferatu 4 lata temu

nvsty pisze:
5 lata temu
Pomijając oczywistą bekę z wywiadów i ogólnej indolencji umysłowej twórców, tak same materiały są jednymi z najlepszych nagranych w tym kraju. Szacunek się należy.
Serio? ten wokal mnie odrzuca... ciężko mi przebrnąć przez te odgłosy kastrowanych nastolatków ;) Czasem bierze mnie podziw jak bezkrytycznie coś jest "ukultowiane". od razu pisze ze to moje subiektywne zdanie.
sunflower
Posty: 44
Rejestracja: 5 lata temu

#20

sunflower 4 lata temu

Kult pewnie przesadzony, ale to bylo po prostu fajne granie. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze rzeczy w tym gatunku, to te w których słychać spierdolenie umysłowe twórców.
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6136
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#21

Vexatus 4 lata temu

Nosferatu pisze:
4 lata temu
od razu pisze ze to moje subiektywne zdanie.
Subiektywne zdanie na ten temat to mam ja. Ty możesz mieć co najwyżej nieobiektywne. ;)
Nosferatu
Posty: 23
Rejestracja: 6 lata temu

#22

Nosferatu 4 lata temu

Vexatus pisze:
4 lata temu
Nosferatu pisze:
4 lata temu
od razu pisze ze to moje subiektywne zdanie.
Subiektywne zdanie na ten temat to mam ja. Ty możesz mieć co najwyżej nieobiektywne. ;)
Wiadomo! bo życie to gówno! :D :D
blackmetalhead_666
Posty: 1
Rejestracja: 4 lata temu

#23

blackmetalhead_666 4 lata temu

Ooo Inowrocław, moje miasto 😁 Nie no, Mysteries jest świetny i przyjemnie się słucha 😈
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor
Posty: 1662
Rejestracja: 6 lata temu

#24

porwanie w satanistanie 4 lata temu

Znienawidziliby Cię za to.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#25

yog 2 lata temu

Pojebany kult podziemnego lasu (??) na winylu i cd! U wujka Festera w Hellfire Records. Czyli może mi przejdzie poczucie winy że nie kupiłem kasetki z promo jak miałem okazję.

Obrazek
Hellfire Records proudly present

TRUE HORNED METAL

Out Now!

HFR015 - Mysteries - In The Dark & Sodomy CD
HFR016 - Mysteries - Promo'94 CD

Mysteries - In The Dark and Sodomy CD TS ( JHK TSRA 190g )
Mysteries - In The Dark and Sodomy longsleeve (JHK TSRA 170g)

Vinyls are in the pressing plant. Details will be announced as soon as possible.

All order via ONLY hellfirerecords@gmail.com
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
GAROTHA
Posty: 3
Rejestracja: rok temu
Lokalizacja: underground, mean under ground
Kontakt:

#26

GAROTHA rok temu

Mistrzostwo, proste mroczne kompozycje ale... ten DUCH I PASJA, nie potrafię opisać tego romantyzmu i dekadencji unoszącej się nad tym projektem. Coś wspaniałego. Często do tego wracam, w domu, w samochodzie, wojenne outro pierwszej epki w swej prostocie jest genialne - twór idealny.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#27

yog 6 mies. temu

Winyle chyba są.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Casimir
Posty: 1
Rejestracja: 6 mies. temu

#28

Casimir 6 mies. temu

Hajasz pisze:
5 lata temu
kolejny ciekawy zespół, który miał propozycję wydania płyty dla AWR, a który nie skorzystał że względu na Arkonę.
A cóż to im przeszkadzało w Arkonie? Za bardzo mainstreamowa była?
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2894
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

#29

Szajtan 6 mies. temu

Obrazek
I am Satan's generation and I don't give a fukk.

Wróć do „Black Metal”