Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

€£¥₩##$#@%€£$#£

#1

Ryszard 6 lata temu

Ogólnie to chciałem zapytać o jakieś ładne serwisy w zakresie noise/drone/industrial gdzie mógłbym sobie pogrzebać w linkach, przeczytać artykuł czy recenzje... Słucham, lubię ale się nie znam i chciałbym się lepiej poznać.

Co jeszcze? Głupie pytanie którego nikt nie zrozumie. W której to szufladzie będzie siedział ambient który przemyca jakiekolwiek ślady albo przynajmniej sprawia wrażenie posiadania "zaplanowanej" struktury.

Po za tym jeżeli wątek zostanie to proszę weń wklejać jakieś informacje, linki czy namiary projektów niepotrzebujących wątków...
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#2

pit 6 lata temu

http://www.brainwashed.com/ - serwis
a i jeszcze: http://thequietus.com - zawsze robią znakomite wywiady

co do ambientu szukaj w rzeczach robionych z pretensją do muzyk użytkowej, illbiencie, albo w rejonach bliskich post-rockowi

https://www.discogs.com/Various-Ambient ... ease/72804
https://www.discogs.com/Various-Macro-D ... ase/115747
https://www.discogs.com/Various-Macro-D ... 3820?ev=rr
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

#3

Ryszard 6 lata temu

Quietus nie. Znam to. Pierwsze, zobaczymy.



O to przykład dokładnie w połowie drogi pomiędzy rysiowym słuchalnym i asłuchalnym. Ambient z lekko wyczuwalnym rytmem / mozolną melodią i okazjonalnym eterycznym industrialem. "Działa" niczym wizualizacja post-apokaliptycznego świata i jego soundtrack jednocześnie, do tego w odbiorze mroczniejsza niż metal bo sprawia wrażenie rzeczywistrzej(?)

Wojenny Pale Horse czy Remnants np to rozpierdalające tracki, spacerki po opustoszałym kompleksie czy wiosce, torfowisku na podlasiu w 49tym i inne tarapaty. Zajebioza. Produkcja zresztą też. Każdy "instrument" potrafisz umiejscowić w przestrzeni 3wymiarowej; z przodu, tyłu, rozkroku i boku. Dodatkowo ma wpływ na inne zmysły. Nie przez przypadek jakiś gość użył słowa klaustrofobiczna.  Mimo wszystko każdy z 10 utworów jest po prostu piosenką, przynajmniej tak twierdzi pod-czaszkowa stacja kontroli.

Jak wygląda tworzenie podobnego albumu? Od zera do kasety magnetofonowej...
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#4

pit 6 lata temu

Okrągły syntezatorowy drone, przeradzający się w dzwoniący pod czaszką hałas:

Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#5

pit 6 lata temu

Więcej drone'u:

Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#6

pit 5 lata temu

Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#7

pit 5 lata temu

- drone/ambient ma saksofonie, niby nic wielkiego bo robiono już coś takiego np. na akordeonie, albo żeby daleko nie szukać na debiucie Techno Animal
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#8

pit 5 lata temu

- tany tany
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#9

pit 5 lata temu

- coś z pogranicza hauntology z typowymi pogłosami zdartych taśm i winyli oraz wokalami sprawiającymi wrażenie zgrywanych z woskowych walców, a "nowocześniejszym" dronem/ambientem z syntezatorowymi wjazdami
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#10

pit 5 lata temu


- yog chyba lubi progresywną elektronikę? a tu mamy Tangerine Dream z podbitym rytmem i "rwanymi riffami"
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

#11

Pan Efilnikufesin 5 lata temu

pit pisze:
5 lata temu

- yog chyba lubi progresywną elektronikę? a tu mamy Tangerine Dream z podbitym rytmem i "rwanymi riffami"
Xenony znalazlem w internetach jakis czas temu.Calkiem mile granie.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#12

yog 5 lata temu

Xenony fajne, ale słyszałem z jeden kawałek ;p
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#13

pit 4 lata temu

https://pitchfork.com/features/lists-an ... -all-time/ - kiedy odkryłeś gatunek maks pół roku temu, podoba ci się jak mechanicznie grają na gitarach przy świetle neonów, ale musisz dopchać listę jakimś badziewiem z lat 80 żeby wyglądała specjalistycznie, więc na szybko wertujesz internetowe encyklopedie i zestawienia z rateyourmusic
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

#14

Ryszard 4 lata temu

O masz, posłuchaj se angoli. Nic o nich nie wiem ale leca od godzinki i pewnie poleca ze dwie więcej... (to chyba dubstep jest?)

!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#15

pit 4 lata temu

Ryszard pisze:
4 lata temu
O masz, posłuchaj se angoli. Nic o nich nie wiem ale leca od godzinki i pewnie poleca ze dwie więcej... (to chyba dubstep jest?)
Wygląda na mieszankę z techno i jungle.
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

#16

Ryszard 4 lata temu

pit pisze:
4 lata temu
Ryszard pisze:
4 lata temu
O masz, posłuchaj se angoli. Nic o nich nie wiem ale leca od godzinki i pewnie poleca ze dwie więcej... (to chyba dubstep jest?)
Wygląda na mieszankę z techno i jungle.
Jungle. Nigdy nie sluchałem (Chyba...) kojarzy się z mambo i bioderkami tudzież sukienkami z liści, kotłami i potem.
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#17

pit 4 lata temu

To inna nazwa na drum and bass.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#18

yog 4 lata temu

A to nie taki trochę bardziej tribalowo/world-musicowy drum n bass? Zawsze jakoś tak sobie to kminiłem, ale się nie interesowałem zbytnio, bo nie jestem jakimś miłośnikiem, więc tak se nabijam posta.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#19

pit 4 lata temu

Nie wiem. Imo jeśli już różnicować to stawiałbym na bardziej klubowy.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#20

yog 4 lata temu

wikipedia uważa, że:
Jungle is a genre of electronic music derived from breakbeat hardcore that developed in England in the early 1990s as part of UK rave scenes. The style is characterized by fast tempos (150 to 200 bpm), breakbeats, dub reggae basslines, heavily syncopated percussive loops, samples, and synthesized effects. Long pitch-shifted snare rolls are common in old-school jungle. Jungle was a predecessor to drum and bass, a well-known genre of electronic music.

Producers create the drum patterns by cutting apart breakbeats, the most common of which is the Amen break. Jungle producers incorporate classic Jamaican/Caribbean sound-system culture production methods. The slow, deep basslines and simple melodies are reminiscent of those found in dub, reggae and dancehall. These features give jungle its "rolling" quality
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#21

pit 4 lata temu

Czyli główną różnicę czyni podkład. Niby rzecz ważna, ale i tak wszystko opiera się na amen breaku.
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3967
Rejestracja: 7 lata temu

#22

Pioniere 4 lata temu

Jungle przez swe korzenie w muzyce Jamajczyków jest znacznie bardziej grooviaste, niż na swój sposób suchy D'n'B. Jeśli już to ja tam wole poskakać przy Jungle, niż przy D'n'B-ach :D
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#23

pit 4 lata temu

Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#24

pit 4 lata temu

- nowy Consumer Electronics

- nowy (zdecydowanie ciekawszy od powyższego) Ramleh, nie wrzucałem do tematu power electronics bo oba nie pasują, zwłaszcza ramleh z rockowymi kawałkami na płycie
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#25

pit 4 lata temu

The Legendary Pink Dots w klasycznej dla siebie formule mieszania rocka psychodelicznego z ambientami, post-industrialem itd.

Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#26

pit 4 lata temu



- pierwszy album od 19 lat, zwrot w stronę ambientu, a nawet rocka w stylu Grails, okładkę zaprojektował pan od Dead Congregation, Teitanblood i wielu innych
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#27

pit 4 lata temu



Czy da się połączyć Tangerine Dream, Lustmord i stereotypowe synthy z lat 80? Da się.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17451
Rejestracja: 7 lata temu

#28

yog 4 lata temu

Bardzo zacne granie ta Caterina Barbieri proponuje, jeszcze minimal techno do powyższych bym dodał.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#29

pit 4 lata temu

yog pisze:
4 lata temu
jeszcze minimal techno do powyższych bym dodał.
To też, chociaż ja czuję większe powiązanie z Kraftwerk, Cluster, Ashra Temple i Tangerine Dream. A podobnego kwas-użytkowego konceptu nie było chyba od czasów "Time Machines":

The album revolves around the creative use of complex sequencing techniques and pattern-based operations to explore the artefacts of human perception and memory processes by ultimately inducing a sense of ecstasy and contemplation. Computation is turned from being a formal, automatic writing technique into a creative, psychedelic practice to generate temporal hallucinations. A state of trance and wonder where the perception of time is distorted and challenged.
Equally nervous and ecstatic, the fast permutation of patterns can create a state where time stands still whilst simultaneously being in motion. Is this propulsive music moving forward or backward? As long as the perception of the present is constantly enhanced and refreshed in an endless sense of loss, re-discovery and the search for self-orientation this question lies mute aside the thrilling and perplexing moment of the matter at hand.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#30

pit 4 lata temu

- Aural Rage, kompilacja, rzeczy stare, nowe i remiksy, idm, psychedelia i stuff
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#31

pit 4 lata temu

Kumpel Aphex Twina, Squarepusher po pięciu latach powraca z nowym albumem:




A to będzie zawierał box Zero Kama:

Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

#32

Pan Efilnikufesin 4 lata temu

Squarepusher ładnie poukładał nutki. Nie znałem ale już mi się podoba.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#33

pit 4 lata temu

- drone / ambient /industrial zapuszczający się czasem w rejony doom jazzu i muzyki konkretnej, świeży album
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#34

pit 4 lata temu




Miesiąc temu umarł Andrew Weatherall, założyciel The Sabres of Paradise, producent Screamadeliki, niegdysiejszy członek TOPY.
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3967
Rejestracja: 7 lata temu

#35

Pioniere 4 lata temu

Z braku @pita, sam coś tu wrzucę: o np. taki fajnusi ambiencik, ale nie jakiś mroczny, no może nieco smutny, ale raczej z natury chillujący. Urozmaicony minimalistycznym glitchem, plumkającym syntetyzowanym pianinkiem, gitarką ekekt. i akustykiem, downtempo beatami oraz wklęjkami deklamacji, etno śpiewów i sampli wokalnych.

Niestety tylko jako playlista z yt całość:

Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#36

pit 4 lata temu

- nowy, analogowy Thomas Koner, piąty kawałek brzmi jak moje monumentalne dzieła napędzane darmowymi wtyczkami VST ;) - czuję się podbudowany
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#37

pit 3 lata temu

Dwa świetne ambientowe strzały:


- ten jest bardziej w stylu Thomasa Konera od tegorocznego albumu Thomasa Konera
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#38

pit 3 lata temu

- kołysanki od Six Organs Of Admittance
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#39

pit 3 lata temu

- 2020, debiut, Australia, bass, downtempo, much COIL
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#40

pit 3 lata temu

17 lipca wychodzi nowy album Laraaji'a, kumpla Briana Eno.



- preparowane gitary, field recordings i cover Townesa Van Zandta
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#41

pit 3 lata temu




- od idm po drone i dark ambient
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

#42

Ryszard 3 lata temu



Jest taki skladak pt An Anthology Of Noise & Electronic Music. Na składającej się z siedmiu części kompilacji znalazły się trzy nazwiska polaków. Oczywiście mnie nikt na lekcjach muzyki o tych panach nie uczył, będę musiał do-edukować się w tym zakresie. Sprawdzanie sprawdzaniem, w końcu znajdzie się czas-miejcie. Pomyślałem ze może któryś z kolegów mógłby coś ciekawego napisać o ile stan poznania pozwala.

Zbigniew Karkowski
Eugeniusz Rudnik
Robert Piotrowicz

Obrazek
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#43

pit 3 lata temu

Interesujące kompilacje.

Karkowski był całkiem popularny, na tyle na ile można być popularnym w tym biznesie nie będąc Akitą.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#44

pit 3 lata temu

- nowy Ian William Craig, jest smutno, jest pianino, są wokale oraz kilka sztuczek charakterystycznych dla Boards of Canada
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#45

pit 3 lata temu

- temu to trzeba będzie założyć temat, trzeci album od Nica w tym roku, mnóstwo akustycznych instrumentów i preparowanego stuffu
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

#46

Ryszard 3 lata temu

Jogowe dywagacje żarówkowe przypomniały mi coś z dzieciństwa i doszedłem do wniosku że mój pierwszy kontakt z antymuzykĄ miał miejsce jeszcze za przedszkolaka.

Mój ojciec przytargał taki ruski dzwonek których od cholery sprzedawali na rynku. Emitował prosty dźwięk o pewnym natężeniu pulsów i określonej ich wysokości. Dwa pokrętła i pewnie jakieś przetworniki w środku. Pierwsze pokrętło do modulacji szerokości fali a drugie do jej długości. Proste a spędziliśmy sporą część dnia kręcąc nimi jak napaleni. Minute plumkania potem dwie trzy szybkie zmiany, pokrętła znowu wędrują na minutę w nowe pozycje i mieliśmy drugą zwrotkę hehe.

Potem stary rozebrał pudełko i oglądał wnętrzności a dla mnie był to niestety koniec bo wkrótce potem modulator zawisł jak krzyż jakiś na ścianie nad drzwiami.

Podsumowując palnę że ogólnie elektryka ma w sobie coś muzycznego i praktycznie każdy elektryk lubi słuchać transformatorów, białych szumów, ładunków statycznych.... Jaki romantyczny post?
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
kurz
Tormentor
Posty: 3118
Rejestracja: 5 lata temu

#47

kurz 3 lata temu

Ryszard pisze:
3 lata temu
Jogowe dywagacje żarówkowe przypomniały mi coś z dzieciństwa i doszedłem do wniosku że mój pierwszy kontakt z antymuzykĄ miał miejsce jeszcze za przedszkolaka.

Mój ojciec przytargał taki ruski dzwonek których od cholery sprzedawali na rynku. Emitował prosty dźwięk o pewnym natężeniu pulsów i określonej ich wysokości. Dwa pokrętła i pewnie jakieś przetworniki w środku. Pierwsze pokrętło do modulacji szerokości fali a drugie do jej długości. Proste a spędziliśmy sporą część dnia kręcąc nimi jak napaleni. Minute plumkania potem dwie trzy szybkie zmiany, pokrętła znowu wędrują na minutę w nowe pozycje i mieliśmy drugą zwrotkę hehe.

Potem stary rozebrał pudełko i oglądał wnętrzności a dla mnie był to niestety koniec bo wkrótce potem modulator zawisł jak krzyż jakiś na ścianie nad drzwiami.

Podsumowując palnę że ogólnie elektryka ma w sobie coś muzycznego i praktycznie każdy elektryk lubi słuchać transformatorów, białych szumów, ładunków statycznych.... Jaki romantyczny post?
Moje skojarzenie z twoim romantycznym postem to Dzisiejsze Czasy Chaplina. Mimo, ze film niemy, to jednak oglądając, w głowie ta maszynowa muzyka rozbrzmiewała, rytmiczna, pulsująca, gniewna; tak właśnie teraz mi się wydaje, że taką ją słyszałem.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5426
Rejestracja: 6 lata temu

#48

pit 3 lata temu




- Peter Kember, aka Sonic Boom, aka Spectrum, aka EAR, były członek Spaceman 3 oraz częsty współpracownik Kevina Martina opowiada o sposobach rozwalaniu dźwięków

- Tim Lewis o swoim ulubionym sprzęcie
- i Robin Rimbaud
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

#49

Pan Efilnikufesin 3 lata temu

Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

#50

Ryszard 3 lata temu

Wciaz udaje ze ciemno robi sie po dziesiatej a temperatura wynosi 30 stopni celsji Jusza


!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!

Wróć do „Industrial / Ambient / Electronic”