Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 3315
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: Stolica Kujaw Zachodnich

Biosphere

Vexatus 3 lata temu

Obrazek
Biosphere projekt z gatunku szeroko pojętej muzyki elektronicznej, za który odpowiedzialny jest Geir Jenssen. Geir pochodzi z Tromsø - norweskiego miasta położonego na północ od koła polarnego. Nazwa projektu pochodzi od nazwy stacji Biosphere 2 Space Station Project, zamkniętego szklanego budynku, zbudowanego na pustyni w Arizonie, w którym badano możliwość stworzenia samowystarczalnej stacji kosmicznej. Geir ma na koncie całkiem sporo wydawnictw na których eksperymentuje z różnymi stylistykami w ramach muzyki elektronicznej, zachowując jednak najczęściej swój dość charakterystyczny własny styl.

Discogs: https://www.discogs.com/artist/3956-Biosphere
PanLisek
Moderator globalny
Posty: 980
Rejestracja: 4 lata temu

PanLisek 3 lata temu

Legenda i obok Lustmorda i Briana Eno jeden z najważniejszych przedstawicieli ambient. Koło podbiegunowe, lodowe pustynie, kosmos, puste niekończące się przestrzenie to słowa kluczowe. Ponoć koncerty Biosphere to niesamowite przeżycie, marzy mi się taki w jakimś równie niesamowitym miejscu, występował już np pod zamarzniętym wodospadem w Lillehammer, czy na górze wznoszącej się nad Tromso. Wart dodać że Geir to też zapalony alpinista, i nierzadko wykorzystuje w swojej muzyce nagrania terenowe. Z ciekawostek dodam jeszcze że mieszka w Krakowie, a przynajmniej mieszkał jeszcze jakiś czas temu.

Warto wszystko sprawdzić, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Sam mogę polecić genialne:

Substrata - mówi się że to opus magnum Geira, a i widziałem w środowiskach industrialnych takie opinie jak np "ambientowy album wszechczasów".
Patashnik - inspirowany stacjami kosmicznymi, jak i obszarami o największej aktywności zórz polarnych.
Dropsonde - tym razem sięgający po jezzowe patenty, z samplami z płyt Milesa Davisa na czele.
Kolaboracje z Higher Intelligence Agency pod tytułem Birmingham Frequencies - świetny urbanistyczny ambient.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 3247
Rejestracja: 3 lata temu

pit 3 lata temu

A ja polecę Wokół Księżyca, Juliusz Verne i drone:

Smurfs don't lay eggs! I won't tell you this again! Papa Smurf has a fucking beard! They're mammals.
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 3315
Rejestracja: 3 lata temu
Lokalizacja: Stolica Kujaw Zachodnich

Vexatus 3 lata temu

Bardzo lubię posłuchać od czasu do czasu - około połowy dyskografii jeszcze nie słyszałem, ale kiedyś nadrobię zaległości. :)
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 2765
Rejestracja: 4 lata temu

Pioniere 2 lata temu

Ja bardzo sobie cenie muzę Jenssen'a, choć do dziś, podobnie jak @Vexatus, nie słyszałem większej części dyskografii. Mam jedynie kolaborację z HIA oraz najczęściej przy tej nazwie wymienianą Substrata. W przyszłości spróbuję sprawdzić polecane przez was płyty, choć i tak wiem, że się nie zawiodę - to w wypadku tego pana chyba niemożliwe.
Awatar użytkownika
Szajtan
Master Of Puppets
Posty: 179
Rejestracja: 10 mies. temu

Szajtan 2 dni temu

Nowy album klasyka ambientu zawierający dwanaście kompozycji pierwotnie stanowiących tło dźwiękowe dla choreografii “Uncoordinated Dog” powstałej na zlecenie Ingun Bjørnsgaard Prosjekt.

Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 4859
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 2 dni temu

Ostatnimi czasy często słucham Biosphere, tym samym poznając kolejne pozycje z bogatej dyskografii projektu. Swoją drogą nie wiem czy kiedyś uda się przebrnąć przez całość. Dla mnie jest to doskonała muzyka relaksacyjna. Bazą jest tu ambient, ale jest tu cała masa innych gatunków muzyki tła i elektronicznej wymieszanych w różnych proporcjach na poszczególnych materiałach.

Nagrania terenowe faktycznie co rusz się tu przewijają i dla mnie są one chyba najważniejszym czynnikiem gdyż budują atmosferę i wywołują wrażenie samotnych podróży po zaśnieżonych szczytach, czy wręcz po kole podbiegunowym, gdzie ziejące lodowe pustki są widoczne po horyzont.
Odium Humani Generis

Wróć do „Industrial / Ambient / Electronic”