HUMAN
Tormentor
Posty: 1569
Rejestracja: 7 lata temu

Portal

HUMAN 7 lata temu

Obrazek
Obrazek

Co za klimat, ciężar, moc.


Skład:
Horror Illogium - Drum programming (1994-2002), Guitars (1994-present) Vomitor, ex-Invocation, ex-Carbon (live)
The Curator - Vocals (1994-present) ex-Invocation (live)
Aphotic Mote - Guitars (rhythm) (2003-present)
Ignis Fatuus - Drums (2007-present) Grave Upheaval, Impetuous Ritual, ex-Internecine Excoriation, Ignis Fatuus
Omenous Fugue - Bass (2009-present) Impetuous Ritual, ex-Internecine Excoriation, ex-Limb from Limb, ex-Grave Upheaval (live)
▼ Byli muzycy
Werm - Bass (2002-2005) ex-Carbon (live)
Mephitic - Drums (2002-2005) ex-Invocation
Phathom Conspicuous - Bass (2007-2008)
Dyskografia:
1998 - Portal [demo]
2002 - The End Mills [EP]
2003 - Seepia
2004 - The Sweyy / Our Dreadful Sphere [split]
2004 - The Sweyy [EP]
2006 - Lurker at the Threshold [demo]
2007 - Outre'
2009 - Swarth
2013 - Vexovoid
2014 - Portal / Blood of Kingu [split]
2018 - Ion
2020 - Tempus Fugit [boxed set]
2021 - Avow
2021 - Hagbulbia





MA: https://www.metal-archives.com/bands/Portal/5471
BC: https://profoundlorerecords.bandcamp.com/music

Tagi:
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

Ryszard 7 lata temu

Ja bym dodał że dowód na to że w death metalu, jak się chce, jest miejsce na rozwój...

Obok Dead Congregation chyba współcześnie dwie najważniejsze kapele.
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
HUMAN
Tormentor
Posty: 1569
Rejestracja: 7 lata temu

HUMAN 7 lata temu

Mnie rozwalili na drobne, pokazali inną jakby powiedzieć bardziej dosadną i chorą wizje ekstremy. Niestety nie miałem okazji widzieć na żywo, niemniej z płyty już nie ma przebacz, a na żywo to dopiero musi być strzał. Widać, że zespół nie dla ogółu z własna koncepcja sztuki /wizerunek, otoczka/ i przede wszystkim muzyki
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

Ryszard 7 lata temu

A mnie że w dzisiejszej extremie najważniejsze są różnorakie wpływy (umiejętne zorganizowane i podane) w porównaniu z latami 90tymi ich zakres jest olbrzymi. Zupełnie odmienne podejście obserwowane 20 lat temu gdzie ortodoksyjne ograniczenie się do koniecznie metalu prawie zabiło śmierć metal. Obecnie studnia bez dna.
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
HUMAN
Tormentor
Posty: 1569
Rejestracja: 7 lata temu

HUMAN 7 lata temu

w sumie prawda ! np. Howls of Ebb
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6096
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 7 lata temu

We współczesnym death metalu jedna z moich ulubionych załóg. Portal robi coś, co jest niedostępne dla innych, gra brudny, smolisty death metalowy wygar, przy czym gra tak bardzo technicznie, że jestem pod stałym wrażeniem pomysłowości i aranżacji gitarzysty Horror Illogium. No i dodatkowo wisienka na torcie - nie znam kapeli, która tak idealnie uchwyciła w swojej muzyce klimat Lovecraftowskiej prozy. Słuchając ich czuję się, jakbym znajdował w zatopionym R'lyeh. Wszystkie płyty na półce w kolekcji i czekam cały czas na jakąś możliwość zobaczenia ich na żywo.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4663
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

TITELITURY 7 lata temu

To ten zespół, którego wokalista występuje w zegarze z kukułką na głowie?

Obrazek
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
Gruby Wiór
Tormentor
Posty: 415
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Ziemia Żelaza

Gruby Wiór 7 lata temu

Ryszard pisze:A mnie że w dzisiejszej extremie najważniejsze są różnorakie wpływy (umiejętne zorganizowane i podane) w porównaniu z latami 90tymi ich zakres jest olbrzymi. Zupełnie odmienne podejście obserwowane 20 lat temu gdzie ortodoksyjne ograniczenie się do koniecznie metalu prawie zabiło śmierć metal. Obecnie studnia bez dna.
Piwko dla tego pana.

Jeśli chodzi o kukłę na głowie to wcześniej chyba nawet zakładał telewizor.

W Vexovoid zakochałem się od pierwszego odsłuchu i dalej poszła reszta dyskografii, ale niestety Portal to dowód na to, że DM musi czerpać z BM jeśli chce jakkolwiek rozwinąć skrzydła.

Cały natłok tej groteski, i obskurnej elegancji połączonej z autoironicznym patosem powoduje, że tej kapeli nie da się w ogóle traktować jako Death Metalu, w porównaniu do reszty sceny (i tutaj miałem coś napisać, ale nie ma żadnego porównania, Portal jest po prostu przed tym, a może raczej poza tym)

One only zespół, obok Obliteration jedyne warte uwagi rzeczy do badania obecnie w śmierć metalu.
Jeśli metal to jest tort, a Slayer to jego wisienka, to ja kurwa nie chcę być na tych urodzinach.
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4207
Rejestracja: 7 lata temu

DiabelskiDom 7 lata temu

W końcu black metal jest najbardziej otwarty na mutacje i najbardziej ewoluujący ze wszystkich sierściuchów. Ale czasem trafi się też perła powstała z mutacji DM i drone/doomu ---> Chaos Echoes albo DM i ambientu ---> Mithras. Niby nic a świeżość jak po czarnych Hallsach.

Też z tego tytułu nie ograniczyłbym wartościowego współczesnego DM do tych dwóch kapel, które wymieniłeś.
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

Ryszard 7 lata temu

E, no nie. Dalej mamy brutalizatorke od Ulcerate. Powyginany Imperial Triumphant. Słuchał który nowego Bolzera? Necros Christos. Florydzki Orbweaver. Nawet tegoroczny Blood Incantation zawiera trochę świeżych rozwiązań. Akercocke z tych prawie 20 latków, pojebany Biolich, Ehnahre, !T.O.O.H.!... I pewnie więcej mając dostęp do kompa. Howls of Ebb.
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
Vortex
Tormentor
Posty: 2993
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Strzałkowo

Vortex 7 lata temu

A żeby tak się przed sylwestrową nocą nastroić odpowiednio, poszło "Vexovoid". Rozpierducha, rozjucha, dehumanizacja, o tak teraz można iść na imprezę 8-)
"Between Shit and Piss we are Born"
Lis
Moderator globalny
Posty: 1923
Rejestracja: 7 lata temu

Lis 7 lata temu

Ryszard pisze:Słuchał który nowego Bolzera?

Intrygujący materiał. Na początku krzywiłem się trochę, ale teraz patrzę przychylniej. Będzie jeszcze słuchane. Generalnie nie tego się spodziewałem (jak chyba każdy?), ale mniejsza z tym.

Vexevoid słuchałem nawet ostatnio. Trochę uprzebojowali formułe, ale ciągle to ten sam Portal. Choć osobiście wolę Impetuous Ritual.
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

KorgullExterminator 7 lata temu

Zespol-fenomen. Wpasc na pomysl zeby zalozyc zegar z kukulka na czerep mogli tylko Australijczycy. Czego sie spodziewac po kraju zwierzat skaczacych z torba na brzuchu.
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

Ryszard 7 lata temu

Mayhem death metalu ;)
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
Nucleator
Moderator globalny
Posty: 1726
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: LIPSK

Nucleator 6 lata temu

Oho, chyba nadchodzi nowa porcja smoły i gruzu:



Czas najwyższy - od chyba najlepszego w moim mniemaniu Vexovoid minęło trochę czasu. Zresztą wszystkie ich longi są zajebiste, bo to coś więcej niż pierwsza lepsza kapela death metalowa, ale twór mający swoją wizję gatunku i konsekwentnie ją realizującą.
Ryszard pisze:
5 lata temu
Trochę za dużo wina, przystojny kolega w koszulce Dissection, At the Gates z dyktafonu... I zaraz pedałują się tekie satany w parku na ławce, za ręce się trzymają... Teczowy Black Metal hahahaha
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6096
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 6 lata temu

No i ekstra, wczoraj właśnie tak sobie myślałem, że nowy Portal by się przydał, a tu takie info zasadziłeś :) Patrząc na trailer tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że ta kapela to dalej czyste, pieprzone zło. Czekam z niecierpliwością.
Odium Humani Generis
HUMAN
Tormentor
Posty: 1569
Rejestracja: 7 lata temu

HUMAN 6 lata temu

zmiany w składzie trzon został , może być zajebiście , lecz trochę inaczej , ważne by dowalili z całych czeluści ludzkich psychoz , bez patrzenia na trendy , tak jak tylko Portal potrafi
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6096
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 6 lata temu

HUMAN pisze:
6 lata temu
zmiany w składzie trzon został , może być zajebiście , lecz trochę inaczej , ważne by dowalili z całych czeluści ludzkich psychoz , bez patrzenia na trendy , tak jak tylko Portal potrafi
Co tam za zmiany w składzie? Mam nadzieję, że Horror Illogium i The Curator pozostaną, bo za ich sprawą Portal jest taki wyjątkowy moim zdaniem ;)
Odium Humani Generis
HUMAN
Tormentor
Posty: 1569
Rejestracja: 7 lata temu

HUMAN 6 lata temu

up. tak właśnie jest
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17551
Rejestracja: 7 lata temu

yog 6 lata temu

Okładkę do nowego Portala zrobi Zbigniew M. Bielak.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6096
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 6 lata temu

Z jednej strony ok, z drugiej nieco się obawiam...efekt i tak zobaczymy już dziś, zgodnie z zapowiedzią na pejsbuku Bielaka.
Odium Humani Generis
HUMAN
Tormentor
Posty: 1569
Rejestracja: 7 lata temu

HUMAN 6 lata temu

nowy utwór bardzo death metalowy , próbka poniżej , mega utwór Phreqs

Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny
Posty: 1516
Rejestracja: 7 lata temu

pp3088 6 lata temu

Bardzo szanuję zespół pod nazwą Portal, ale na dłuższą metę nie potrafię tego słuchać. Wszystko jest niesamowicie duszne i połamane, strasznie klaustrofobiczne. Uszy bolą. Taki był cel, zdaje sobie sprawę, ale przyjemności z odsłuchu zero.

O wiele bardziej leży mi muzyka panów z Ulcerate, tam jest trochę tej przestrzeni i urozmaicenia.

Portal zapoczątkowali modę na te wszystkie duszne, dysonansowe death metale. Inspiracje Gorguts i DSO dość oczywiste. Dziś moim zdaniem rynek jest przesycony ale to żaden zarzut względem Portalowców. Oni byli pionierami w takim graniu.
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
Awatar użytkownika
Czit
Tormentor
Posty: 1163
Rejestracja: 7 lata temu

Czit 6 lata temu

A ja właśnie też lubię Portal... ale mam do nich "zarzut" o ich wpływ na scenę. Wkurzają mnie te ich wszystkie pochodne z naciskiem na Ulcerate, który był najlepszy na debiucie, a który chętnie bym słuchał jakby się ograniczył do rozwiązań z "Everything Is Fire".

Taki jeden Portal byłby czymś właśnie zajebistym, co ukazuje nowy utwór.
yog pisze:
4 lata temu
Uważanie Seasons in the Abyss za lepszą od South of Heaven istotnie nie da się wytłumaczyć inaczej, niż kindermetalstwem ;)
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

Ryszard 6 lata temu

Cieszę się niezmiernie że w nawiasach.

Jak się nowy styl grania nie podoba to go nie słuchać po prostu. Ja na ten przykład nie rzucam kamieniami w Suffocation i Limp Blizkit za stworzenie death brutal coś tam core czy w jakąś Panterę za nu metal...

Dzięki tym wszystkim gwiazdeczkom metal ewoluuje i wszystko, od bathory, n.death, burzum po neurosis i sacrofack jest dzieckiem jakiejś transmutacji która nie musi wszystkim odpowiadać.
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
deathwhore
Tormentor
Posty: 4466
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

deathwhore 6 lata temu

Na żywo taki miły chłopiec, uroczy młodzieniec, a w internecie jaki złośliwiec. Kto by pomyślał.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

Ryszard 6 lata temu

Przepraszam drogiego Mruczka Milczyka ale w gruncie rzeczy był to bardzo uprzejmy post. Wstrzymaj konie, hola panie Milczyk!
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Veamir
Posty: 9
Rejestracja: 6 lata temu

Veamir 6 lata temu

Przekombinowane granie, jak dla mnie. Jak mam ochotę posłuchać czegoś ambitnego to odpalam rachitycznych fusion jazzowców, co zapomniali że mają coś takiego jak ciała i wrośli w instrumenty, to jest prawidziwy ''portal' i inny wymiar muzycznych odhumanizowanych doznań,' a nie kolesie przebrani za zegary, nie tego szukam w metalu.
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 6 lata temu

@Veamir. Zegarem był tylko The Curator. Później przeobraził się w Księżniczkę Ośmiorniczkę.

Obrazek
HUMAN
Tormentor
Posty: 1569
Rejestracja: 7 lata temu

HUMAN 6 lata temu



kolejny utwór , lepszy od poprzedniego , robi się ciekawie , powinni dowalić całym albumem
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6096
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 6 lata temu

Kawałka nie sprawdzam, bo tradycyjnie poczekam na całość :) mnie już sama okładka Bielaka rozpierdala.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17551
Rejestracja: 7 lata temu

yog 6 lata temu

Wędrowycz pisze:
6 lata temu
Kawałka nie sprawdzam, bo tradycyjnie poczekam na całość :) mnie już sama okładka Bielaka rozpierdala.
winyl ma się świecić w ciemności ;p
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6096
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 6 lata temu

Znaczy się fluorescencyjny? :D jak tak to siara straszna
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17551
Rejestracja: 7 lata temu

yog 6 lata temu

Nie wiem czy fluorescencyjnie to jest, ale są takie farbki co się świecą z różną mocą zależnie od tego, jak mocno wysmarujesz nimi powierzchnię i wyglądają one w chuj zajebiście :P
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6096
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 6 lata temu

Jakoś ciężko mi to sobie wyobrazić :D tym bardziej, żeby to wyglądało zajebiście, bo takimi bajerkami to się jarałem ostatni raz jako dzieciak :P
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17551
Rejestracja: 7 lata temu

yog 6 lata temu

Jest taki ziomuś na fejsie, co miliony szekli na tym robi (teraz to chyba na malowanie świecących gitar się przerzucił, pewnie hajs większy):

Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6096
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 6 lata temu

No nie powiem, całkiem fajnie to wygląda. Tyle tylko, że jakoś do ekstremalnego metalu mi to nie pasuje i tak :P
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17551
Rejestracja: 7 lata temu

yog 6 lata temu

myślę, że jak się te błyskawice będą świecić tak lekko to cały budyneczek elektrowni, czy co to tam jest, zyska jeszcze dodatkowo metropolisowego klimatu ;)
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3981
Rejestracja: 7 lata temu

Pioniere 6 lata temu

Z tego, co czytałem, to co obecnie widać jest jedynie fragmentem obrazu okładki, wiec trudno to jakoś se uzmysłowić, jak to w całości i z tymi świecącymi farbami będzie wyglądało, ale myślę, że fajnie, bo mnie i ten widoczny fragment malowidła, nawet bez świecenia, zajebiście się podoba.

Utworów z widomej już chyba wszystkim przyczyny, nie jestem w stanie sprawdzić, także, by móc posłuchać, czekam, aż się całość ukaże.
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4207
Rejestracja: 7 lata temu

DiabelskiDom 6 lata temu

No przecież już jest cała

Obrazek
Panzer Division Nightwish
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 6 lata temu

Swiezy kawalek calkiem romantyczny.

Co do swiecacego placka to mysle ze bedzie to porazka.Dodatki jakis gowien ktore pewnie beda powodowac znaczny szum.Dzieki osram.Kupie se czarnucha.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17551
Rejestracja: 7 lata temu

yog 6 lata temu

Pan Efilnikufesin pisze:
6 lata temu
Swiezy kawalek calkiem romantyczny.

Co do swiecacego placka to mysle ze bedzie to porazka.Dodatki jakis gowien ktore pewnie beda powodowac znaczny szum.Dzieki osram.Kupie se czarnucha.
Spokojnie, to okładka ma świecić chyba, a nie placek :P
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 6 lata temu

Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17551
Rejestracja: 7 lata temu

yog 6 lata temu

okej :D
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6096
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 6 lata temu

Okładeczka dojebana :) miałem wątpliwości, czy Bielak podoła, ale efekt końcowy zarządza.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3981
Rejestracja: 7 lata temu

Pioniere 6 lata temu

O widzicie, czyli jednak zupełnie inaczej i to winyl ma w ciemności, kręcąc się połyskiwać i świecić, co nie zmienia faktu, że okładeczka w elektrycznie poindustrializowanym klimacie wygląda zajebiście — prezentuje się wręcz wielowymiarowo. Wolałbym, aby elementy świecące były jednak na okładce. Te błyskawice i łuki elektryczne bardziej się nadają na glowing, niż placek, który jednak może przez to nieco utracić na swej estetyce, o samym dźwięku nie wspominając, choć tu tylko gdybam, gdyż nie wiadomo, jaki to będzie miało wpływ na jego odbiór.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17551
Rejestracja: 7 lata temu

yog 6 lata temu

Ja to tak zrozumiałem, bo sam Bielak się chwalił na fejsie. Dostał już wersję CD i napisał, że winyl się będzie świecił, to pomyślałem, że ten jego obrazek będzie miał dodatkową warstwę jakąś.

I chyba dla Possessed będzie robił okładkę na ten ich tegoroczny album.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 6 lata temu

Placki sa pieczone z polichlorku winylu.Im czystsze tym lepiej smakuja.Wszelkie Picture Disk np. sa ogolnie slabej jakosci i kurewsko szumia.Mysle ze dodatki typu jakies gowno ktore swieci w ciemnosci spowoduje ze bedzie zle.

Jesli ktos kupuje plyty zeby na nie paczec a nie sluchac to bedzie to cudowny zakup.
Endymion
Master Of Reality
Posty: 296
Rejestracja: 6 lata temu

Endymion 6 lata temu

Świetny jest ten nowy Portal, choć obawiam sie, ze wolta stylistyczna jakiej dokonali na ION, niektórych moze zrazić. Nie jest to juz ściana dźwięku, brzmienie jest bardziej klarowne, w komozycjach jest więcej przestrzeni i trupiej atmosfery. Okładka znakomita, Bielak się popisał.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5526
Rejestracja: 6 lata temu

pit 6 lata temu

Mnie na razie nie przekonuje. Mamy już Morbid Angel, Gorguts i Immolation.

Wróć do „Death Metal”