Awatar użytkownika
Nucleator
Moderator globalny
Posty: 1726
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: LIPSK

Toxik

Nucleator 6 lata temu

Obrazek

Obrazek

Toxik to nowojorska formacja thrash metalowa założona w 1985 roku przez Josha Christiana oraz Lee Ervina, początkowo pod nazwą Tokyo.

Na debiut pod tytułem World Circus świat musiał jednak poczekać do 1987 roku. Wtedy to pod egidą Roadrunner wyszedł jeden z najlepszych i niestety zapomnianych krążków, jakie powiła scena thrashmetalowa. Zespół pokazał na niej, że ma wyższe aspiracje niż bicie rekordów prędkości czy agresji. Nie bez powodu muzyka Toxik jest określana jako techniczny speed/thrash metal. Nie brakuje na niej agresji, ale jest ona dozowana dość umiarkowanie, a cała płyta jest przemyślana. Co ciekawe, utworom nie brakuje chwytliwości, nie jest to techniczne łamanie w takim stopniu jak choćby w Watchtower, ale zaaranżowane są po mistrzowsku. Każdy utwór jest inny, ale łączy je jedno: rozwalają słuchacza na łopatki. Solówki to poezja, no ale Josh Christian sroce spod ogona nie wypadł. Wokale są też mistrzowskie - gość potrafi się zapędzić w wysokie rejestry, ale nie brzmi przy tym jak północna panienka z Crimson Glory.

Dwa lata później wychodzi drugi i póki co ostatni długograj Think This. Ten jest już nieco bardziej skomplikowany i niedzieli fan Mety się odbije z hukiem. Sporo tu mistrzowskich zagrywek duetu Christian/Donelly, wokale to też klasa światowa. Jednak jak już wspomniałem, kompozycje na tym albumie są bardziej połamane i techniczne, przez co nie są tak chwytliwe jak na poprzedniczce. Niemniej to kawał wysokooktanowego technicznego thrash metalu.

Niestety, świat nie docenił tej zacnej grupy i w efekcie w 1992 roku zespół przestaje istnieć. Reaktywuje się 23 lata później, jednak nadal nie wydał 3-go albumu. Ten ponoć ma nadejść pod koniec tego roku, a przed tym niedługo wychodzi nowa EP-ka. Po przesłuchaniu nowego utworu mówię wam: warto czekać.

Skład:
Josh Christian - Guitars (1985-1992, 2007, 2013-present) ex-Lucertola
Jim DeMaria - Drums (2016-present) Heathen, Whiplash (live), ex-Riphouse, Dukes, Gunfire-N-Sodomy, Planet Piss, Poois, Screwface, ex-Generation Kill, ex-Merauder, ex-Demolition Hammer (live), ex-FreeBass
Shane Boulos - Bass (2017-present) Slam One Down, ex-Delian League, ex-Sicks Deep, ex-Swear on Your Life
Ron Iglesias - Vocals, Guitars (2018-present) Paralysis, ex-Xenophile, ex-Abstraction
Eric van Druten - Guitars (rhythm) (2019-present)
▼ Byli muzycy
Brian Bonini - Bass (1985-1992, 2007)
Lee Erwin - Bass (1985)
Tad Leger - Drums (1985-1992) Blood Farmers, Lucertola, ex-Blackened Sky, ex-Sons of Celluloid, ex-Prime Evil, ex-The Great Kat, ex-Buzzmeg, ex-Jaws of Life, ex-Pine
Sal Dadabo - Drums (1985)
Mike Sanders - Vocals (1985-1989, 2007, 2013-2016) ex-Sybil
John Donnelly - Guitars (1989-1992)
Charles Sabin - Vocals (1989-1992, 2017-2018) ex-Barfly
Lou Caldarola - Drums (2007-2010) Soundscape, ex-Dominion, ex-Winter, ex-Wintersong, ex-Terminus Est
Bill Bodily - Bass (2013-2016) Flotsam and Jetsam, ex-War of Attrition, ex-Contrarian, ex-Freya, ex-Inhumatus
Jason Bittner - Drums (2013-2014) Burning Human, Overkill, Shadows Fall, Prong (live), ex-China White, ex-Ever Dark, ex-Fear Itself, ex-Hellspeak, ex-Suspended Animation, D.D. Verni & the Cadillac Band (live), ex-Flotsam and Jetsam, ex-Anthrax (live), ex-Stigmata, ex-Crisis, ex-Lynch's Mr. Scary (live)
Ralph Santolla - Guitars (2013-2014) (R.I.P. 2018) ex-Hollow, ex-Millenium, ex-Deicide, ex-Memorain, ex-Obituary, ex-Sebastian Bach, ex-Iced Earth (live), ex-Melechesh (live), ex-Vital Remains (live), ex-Death (live), ex-Devil's Highway, ex-Eyewitness, ex-Monarch, ex-Ralph Santolla, ex-Redscream, ex-Serpent Seduced Eve, ex-Stare
▼ Muzycy koncertowi
Jim DeMaria - Drums (2015-2016) Heathen, Whiplash (live), ex-Riphouse, Dukes, Gunfire-N-Sodomy, Planet Piss, Poois, Screwface, ex-Generation Kill, ex-Merauder, ex-Demolition Hammer (live), ex-FreeBass
Shane Boulos - Bass (2017) Slam One Down, ex-Delian League, ex-Sicks Deep, ex-Swear on Your Life
Jackson Black - Bass (2018)
Mike Sanders - Vocals (2018) ex-Sybil
Eric van Druten - Guitars (rhythm) (2019-?)
Dyskografia:
1986 - Wasteland [demo]
1987 - World Circus
1989 - Think This
2007 - Dynamo Open Air 1988 [video]
2010 - Think Again [video]
2014 - In Humanity Pre-release [demo]
2017 - Breaking Clas$ [EP]
2018 - III Works [kompilacja]
2019 - Kinetic Closure [single]
2020 - Kinetic Closure
2020 - In Humanity [EP]
2022 - Power [single]
2022 - World Circus / Think This [kompilacja]
2022 - Creating the Abyss [single]
2022 - Dis Morta



MA: https://www.metal-archives.com/bands/Toxik/1293
BC: https://toxik.bandcamp.com/music
Ryszard pisze:
5 lata temu
Trochę za dużo wina, przystojny kolega w koszulce Dissection, At the Gates z dyktafonu... I zaraz pedałują się tekie satany w parku na ławce, za ręce się trzymają... Teczowy Black Metal hahahaha

Tagi:
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17552
Rejestracja: 7 lata temu

yog 6 lata temu

Jedynka jest przesadnie heheszkowa jak na mój gust i mnie na dłuższą metę ta jej cyrkowość męczy. Dwójka to już trochę poważniejsze, rozkminiaszcze podejście do granej muzy i wyjebany album z technicznym thrashem, który choć bardzo melodyjny zachowuje niezbędną agresję.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
EdusPospolitus
Tormentor
Posty: 838
Rejestracja: 7 lata temu

EdusPospolitus 6 lata temu

Świetna wiadomość, że jednak będzie ten trzeci album!
I don't know
I just took that knife
And I cut her from her neck
Down to anus
And I cut out the vagina
And I ate it
Awatar użytkownika
Nucleator
Moderator globalny
Posty: 1726
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: LIPSK

Nucleator 6 lata temu

Nawet dobra ta epka Breaking Class, zwłaszcza ostatni kawałek obfitujący w fajne riffy. Mam tylko nadzieję, że na nadchodzącej płycie będzie mniej tych melodii, bo na Epce jest ich dość sporo. A wypatrywać jej z pewnością zamierzam.
Ryszard pisze:
5 lata temu
Trochę za dużo wina, przystojny kolega w koszulce Dissection, At the Gates z dyktafonu... I zaraz pedałują się tekie satany w parku na ławce, za ręce się trzymają... Teczowy Black Metal hahahaha
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3982
Rejestracja: 7 lata temu

Pioniere 6 lata temu

@UP Wedle tego, co wyczytałem w jednym z ostatnich wywiadów, to raczej stawiają na te melodie.
Awatar użytkownika
umagon
Posty: 73
Rejestracja: 6 lata temu

umagon 6 lata temu

Jestem dumnym posiadaczem obu płyt, jak World Circus mógłbym opylić bez sentymentu(muzycznie pierwsza liga, ale wokal wkurwia po jakimś czasie) to Think This jest niebagatelne i ma dożywotnie miejsce na mojej półce. Josh Christian to w ogóle talent na miarę Beckera, to co on tam powyczyniał na wiośle to wirtuozeria ale bez zbędnego Vaiowego spuszczania się. Jeśli grać technicznie, finezyjnie ale i mocno to ten zespół to idealny przykład. Takie Realm czy Watchtower to próbowałem kiedyś przesłuchać od deski do deski ale nie byłem wstanie, tak na TT wszystko pięknie się zazębia. Gusta się zmieniają, sporo zespołów zapomniałem albo spuściłbym w kiblu i nie wrócił nigdy, tak do tego krążka będę wracać i wracać. Jedyne co bym tutaj przemodelował to niektóre partię wokalne, jestem pewien że Sabin byłby wstanie wydrzeć się tak samo jak dobrze jak zawyć. Lubię wszystko na tym albumie; delikatne intro niczym na Fight firei with fire, mocarne Spontaneous, piękna ballada o refleksyjnym tytule, epickie War NJN 8/In God z genialnym openingiem na miarę barokowych kompozytorów, świetnie zagrany cover Zepsów i zabójcze Shotgun Logic z wkręcającym się w głowę riffem.
Super płytka.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17552
Rejestracja: 7 lata temu

yog 6 lata temu

umagon pisze: World Circus mógłbym opylić bez sentymentu(muzycznie pierwsza liga, ale wokal wkurwia po jakimś czasie)
Niestety taka prawda. Mi się niezbyt chce wracać, bo w pewnym momencie miałem już dość typa :P

Realm dużo gorszy od Toxikowego Think This, tamta kapela jakoś strasznie kwadratowo dziś brzmi i nie bardzo gdziekolwiek zmierza, mam wrażenie. Ot takie granie dobrych riffów bez większego celu ;)
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3982
Rejestracja: 7 lata temu

Pioniere 3 lata temu

Właśnie się nagrywa nowy album.
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 3004
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

Szajtan 2 lata temu

Toxik powrócą z nowym albumem.Dis Morta to trzeci długograj grupy, a zarazem pierwszy od 33 lat. Premiera 5 sierpnia w barwach Massacre Records.

I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
EdusPospolitus
Tormentor
Posty: 838
Rejestracja: 7 lata temu

EdusPospolitus rok temu

Taka okładka i tracklista będzie do tego "Dis Morta":

Obrazek

1. Dis Morta
2. Feeding Frenzy
3. The Radical
4. Power
5. Hyper Reality
6. Creating the Abyss
7. Straight Razor
8. Chasing Mercury
9. Devil in the Mirror
10. Judas
I don't know
I just took that knife
And I cut her from her neck
Down to anus
And I cut out the vagina
And I ate it
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3982
Rejestracja: 7 lata temu

Pioniere rok temu

4. Power

Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17552
Rejestracja: 7 lata temu

yog rok temu

I 6. Creating the Abyss.

Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 3004
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

Szajtan rok temu

27 stycznia nakładem Massacre Records ukażą się reedycje trzech tytułów z dyskografii Toxik. Materiały "In Humanity", "Breaking Clas$" i "Kinetic Closure" po raz pierwszy ukażą się na winylu. Jednocześnie pojawi się reedycja boxu "III Works" (3-CD) zawierająca nagrania z sesji "In Humanity" z pierwszym wokalistą Mike'm Sandersem, rozszerzoną wersję EP'ki "Breaking Clas$" oraz sesję "Kinetic Closure".

ObrazekObrazekObrazekObrazek
I am Satan's generation and I don't give a fukk.

Wróć do „Thrash Metal”