Awatar użytkownika
Nucleator
Moderator globalny

Watchtower

Nucleator 2 lata temu

Obrazek

Obrazek

Watchtower zrzesza czterech pojebów, którzy za nic mają prostotę i prymitywną thrashową chłostę. Zamiast tego, w przeciwieństwie do wielu thrashowych grup, gdzie muzycy uczyli się dopiero aranżowania kompozycji, przyjebali na debiucie taką wyrafinowaną mieszanką dźwięków, że tacy goście z Metallici po odsłuchu chodziliby przez tydzień jak najebani. Ulrich to może nie byłby już w stanie wrócić do stanu trzeźwości.

Wspomniany album Energetic Disassembly, to niecałe 40 thrashu upstrzonego pociętymi strukturami, wielokrotnymi zmianami tempa i nastroju, obleczonego w organiczne brzmienie. Partie pięknie wyeksponowanego basu czy gitary mogą przyprawić o ból głowy wielki jak u gimbusa przed sprawdzianem z pszyrki. Zresztą perkusista też nie odstaje, ciągle serwując niesztampowe przejścia i nieschematyczne zagrywki. Do tego wysoki wokal Jasona McMastera, który wwierca się w głowę. Grupa po wydaniu płyty koncertowała z takimi zespołami jak Helstar, Slayer czy Celtic Frost, powodując pewnie przy tym mniej "ogranych" słuchaczy o migrenę.

Rok później jednak sytuacja Watchtower wisi na włosku przez odejście wokalisty i gitarzysty. Na ich miejsce jednak wskoczyli znany z Hades Alan Tecchio i Ron Jarzombek. W takim składzie nagrali kolejną mózgojebną petardę Control and Resistance. Choć wydaje się to niemożliwe, jest to pozycja jeszcze trudniejsza do ogarnięcia niż wspaniały debiut. Nowy gitarzysta Jarząbek serwuje takie pokręcone riffy i solówki, że gacie spadają. Sekcja rytmiczna nie jest tylko tłem, wręcz przeciwnie: ich partie pięknie współgrają z tą techniczną maszyną. Każda kompozycja jest wielowarstwowa, złożona, często wzbogacona o ciekawe smaczki. Nie boję się stwierdzić, że to pieprzony absolut.

Jednak poza geniuszem, grupy nie opuszczał pech. Odchodzi Tecchio, a Ron nabawia się poważnej kontuzji ręki. W rezultacie, wraz z nadejściem roku 1990, Watchtower osuwa się w niebyt. Pierwsze reunion z oryginalnym wokalistą McMasterem zachodzi 9 lat później, grupa jednak ogranicza się do koncertowania. Przełomem okazał się rok 2010 - wtedy do grupy wraca Tecchio.

Następne lata Watchtower zapowiada wydanie nowego albumu, ochrzczonego mianem Mathematics. I kurwa niestety do dzisiaj czekamy na niego, pocieszając się zajebistą EPką Concepts of Math: Book One. Potwierdza ona znakomitą formę muzyków i to, że w głowach nadal im się nie poukładało. Jak myślicie, że jakieś gówniane Dream Theater to szczyt wirtuozerii, albo że najbardziej odkrywczym zespołem w materii thrashu był Voivod, to źle o was świadczy. Bo nie mieliście styczności ze Strażnicą. Brać więc pudełko Apapu czy innego Ibupromu i nadrabiać!

Skład:
Doug Keyser - Bass (1982-1990, 1999-present) Retarded Elf
Rick Colaluca - Drums (1982-1990, 1999-present) Retarded Elf
Ron Jarzombek - Guitars (1987-1990, 1999-present) Blotted Science, Ron Jarzombek, Spastic Ink, ex-Happy Kitties, ex-S.A. Slayer, ex-Marty Friedman (live), ex-Jarz
Alan Tecchio - Vocals (1989-1990, 2010, 2015-present) Autumn Hour, Hades, Heathen's Rage, Mike LePond's Silent Assassins, ex-All Time Low, ex-Non-Fiction, Level Fields, ex-Seven Witches, ex-Power
▼ Byli muzycy
Billy White - Guitars (1982-1986) ex-Billy White Trio, ex-Don Dokken
Jason McMaster - Vocals (1982-1988, 1999-2009) Evil United, Howling Sycamore, Ignitor, Broken Teeth, Dangerous Toys, Killa Maul (Metallica tribute), Sad Wings (Judas Priest tribute), ex-Assalant, ex-Big Balls (AC/DC tribute), ex-Capricorn USA (Motörhead tribute), ex-Cygnus and the Sea Monsters (Rush tribute), ex-Fallen Angel, ex-Gähdzilla Motor Company, ex-Godzilla Motor Company, ex-Rampage, ex-SSIK (KISS tribute), ex-Terminal 46, ex-The Union Underground
Travis Allen - Vocals (1982)
Mike Soliz - Vocals (1988-1989) Militia, ex-Assalant, ex-Oblivion Knight
Scott Jeffreys - Vocals (1990) Confessor
Dyskografia:
1984 - Meltdown [demo]
1985 - Energetic Disassembly
1987 - Demo 1987 [demo]
1987 - Instruments of Random Murder [demo]
1989 - Control and Resistance
2000 - Live!! [video]
2002 - Demonstrations in Chaos [kompilacja]
2010 - The Size of Matter [single]
2015 - Arguments Against Design [single]
2015 - M-Theory Overture [single]
2015 - Technology Inaction [single]
2016 - Concepts of Math: Book One [EP]

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Watchtower/694
Ryszard pisze:
rok temu
Trochę za dużo wina, przystojny kolega w koszulce Dissection, At the Gates z dyktafonu... I zaraz pedałują się tekie satany w parku na ławce, za ręce się trzymają... Teczowy Black Metal hahahaha

Tagi:
Rattlehead
Moderator globalny

Rattlehead 2 lata temu

Mocarze jeśli chodzi o gatunek technicznego thrash metalu. Z pewnością jedna z najważniejszych załóg w tej stylistyce. Długo dochodziłem do tego by w pełni sobie przyswoić muzykę Watchtower. Na początku flirtu z kapelą wydawało mi się to wszystko zbyt techniczne, niepotrzebnie pokomplikowane, ta kakofonia dźwięków, struktur i pomysłów mnie przygniatała.

Czym dłużej jednak trwał flirt tym głębsze uczucie się rodziło i pojąłem że to naprawdę coś wyjątkowego. Mistrzowskie połączenie traszu i ogólnie metalu z techniką i wirtuozerią.

Ciekaw jestem czy zespół wyda jeszcze pełniaka. Jeśli tak to będę zachwycony, jeśli nie to wystarczą mi dwie nagrane płyty by delektować się muzyką Watchtower. Jest to obok Voivod, Toxik, Mekong Delty, Despair czy Vektor absolutna czołówka tech thrashu.

Wróć do „Thrash Metal”