Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor

Triptykon

Vexatus 3 lata temu

Obrazek
Triptykon to utworzony w 2008 roku szwajcarski projekt, za który odpowiedzialny jest Thomas Gabriel Fischer (Tom G. Warrior) znany głównie z Hellhammer i Celtic Frost. Obecnie realizuje się głównie w Triptykon oraz np. poprzez przyklejanie krzyży do odlewów penisów, dzięki czemu Nergal może potem jeszcze skuteczniej kompromitować się w internetach.

Styl zespołu trudno jest sklasyfikować, ponieważ mamy tu do czynienia z połączeniem w różnych proporcjach elementów charakterystycznych dla Doom, Death i Black Metalu oraz bardzo wyraźnych wpływów Gothic Metalu. Mniejsza o nazewnictwo i przypinanie łatek - grunt, że muzyka jest bardzo ciekawa i na bardzo wysokim poziomie. Zespół ma na koncie EPkę i dwa bardzo dobre pełniaki, z których każdy trwa grubo ponad godzinę. Jeśli ktoś nie zna, to moim zdaniem warto przesłuchać choć raz oba pełniaki - płyty mają świetny klimat, który podkreślają dodatkowo okładki autorstwa H. R. Gigera.

Obrazek
Skład:
Vanja Šlajh - Bass, Vocals (2008-present) ex-Freitod, ex-Niryth
V. Santura - Guitars, Vocals (2008-present) Dark Fortress, Noneuclid, Secrets of the Moon (live), Rootbrain, ex-Hannes Grossmann, ex-Crom (live), ex-Celtic Frost (live)
Thomas Gabriel Fischer - Vocals, Guitars, Programming (2008-present) ex-Apollyon Sun, ex-Hellhammer, Triumph of Death, ex-Celtic Frost, ex-Grave Hill, ex-Niryth, ex-Tarot
Hannes Grossmann - Drums, Percussion (2018-present) Alkaloid, Blotted Science, Eternity's End, Hannes Grossmann, Hate Eternal, Howling Sycamore, Shapeshift, The Fractured Dimension, Dark Fortress (live), Nader Sadek (live), ex-Devil's Cry, ex-Obscura, ex-Comaniac (live), ex-Thulcandra (live), ex-Necrophagist, ex-Endtyme Inc. (live), ex-Asurim
▼ Byli muzycy
Norman Lonhard - Drums, Percussion (2008-2017) Zatokrev (live), ex-Fear My Thoughts, ex-The Lie, ex-Umount, Pigeon Toe, ex-Gorthaur's Wrath, ex-Pulver, ex-Skjorta
Reed St. Mark - Drums, Percussion (2008) ex-Celtic Frost, ex-MindFunk, ex-Crown
▼ Muzycy koncertowi
Stefan Häberli - Drums (2018) Comaniac, ex-Suborned
Dyskografia:
2010 - Eparistera Daimones
2010 - Eparistera Daimones - The Complete Sessions [boxed set]
2010 - Shatter [EP]
2014 - Breathing [single]
2014 - Melana Chasmata
2020 - Requiem (Live at Roadburn 2019) [live]

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Tr ... 3540303132

Tagi:
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit 3 lata temu

Przed wypuszczeniem debiutu miałem nadzieję na Monotheist 2. Srogo się zawiodłem. Drugiego albumu nie słyszałem do dziś.
Awatar użytkownika
mork
Tormentor

mork 3 lata temu

Bardziej spójny i przystępny niż Celtic Frost. Obydwa albumy bardzo udane.
It is time after miracles
and I am its prophet
I have not come to cure
but to bear witness decease
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator

Wędrowycz 3 lata temu

Faktycznie jest bardziej przystępnie, aczkolwiek słychać echa starego dobrego Celtic Frost. Nie mniej jednak jest to trochę inne granie więc ciężko porównywać moim zdaniem. Widziałem na żywo i też mnie bardzo przekonywało. Oba pełniaki bardzo dobre.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
CzłowiekMłot
Moderator globalny

CzłowiekMłot 3 lata temu

Może wypadałoby przerzucić te posty do istniejącego już tematu zbiorczego?

viewtopic.php?t=460
Non Stop Kolor!
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 3 lata temu

Może właśnie nie? Triptykon zasługuje na swój własny temat, podobnie jak Hellhammer i CF :P Lenistwo @Ryszarda nas nie powstrzyma.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny

pp3088 3 lata temu

pit pisze:
3 lata temu
Przed wypuszczeniem debiutu miałem nadzieję na Monotheist 2. Srogo się zawiodłem. Drugiego albumu nie słyszałem do dziś.
Też miałem takie nadzieje. I też się srogo zawiodłem. Płyta jest dobra, ale... tylko dobra. Monotheist łamał kości, a wraz z dwoma bonusowymi utworami tworzył skończone dzieło. To był niesamowity strzał w ryja, sponiewierał mnie swego czasu doszczętnie.

Triptykon numer 1 był spoko, przeleciał i nic nie pamiętałem. Wiele razy wracałem, ale...

Dwójka trochę ciekawsza, ale cieżko mi ją wymęczyć.

Zawsze jak mam ochotę na takie granie próbuje 1 albo 2, posłucham z 3 utwory i ciągnie mnie do Monotheist. I już tam zostaje.
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 3 lata temu

Pierdolicie, Hipolicie - srogie ciosy. The Prolonging okrutnie gruby song. Tekst mroczny w chuj.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit 3 lata temu

Nie wiem. Niby składniki te same. Różnica polega na tym, że Monotheist wyzwala te same emocje co pierwsza EPka Godflesh i robi to swoimi środkami, Triptykon to konkurencja dla Zoon i Prophecies.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 3 lata temu

Nie wiem, co to Zoon i Prophecies, ale Triptykon w tych 20 minutach The Prolonging we mnie wyzwala emocje nieporównywalne z czymkolwiek innym i są to emocje na tyle mroczne, że sobie niegdyś odpuściłem ich koncert wiedząc, że będzie to grane :)
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit 3 lata temu

Takie dwa albumy na których popularni goci grają metal, udane zresztą. Dla mnie Synagoga klimatem zdecydowanie przewyższa Prolonging, ale o gustach się nie dyskutuje.
Awatar użytkownika
Ryszard
Moderator globalny

Ryszard 3 lata temu

Melania Kosmata klimatem i kawałkami jak dla mnie bliżej do monogamisty niż jedynki trip-konia. Lol juz 4 lata ma ten album....
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!
Awatar użytkownika
Nucleator
Moderator globalny

Nucleator 3 lata temu

Kurwa, Melana to jest wyjebany w kosmos niczym Monotheist. Uwielbiam te nastrojowe kawałki pokroju Aurorae czy In the Sleep of Death. A tego nastroju Pierwsza też bardzo dobra, tylko nieco nierówna - zajebiste kawałki mieszają się ze słabszymi. Uważam też, że oba Triptykony są łatwiejsze nieco do przyswojenia niż ostatni czołg od Celtic Frost.

Kiedy nowa płyta?
Ryszard pisze:
2 lata temu
Trochę za dużo wina, przystojny kolega w koszulce Dissection, At the Gates z dyktafonu... I zaraz pedałują się tekie satany w parku na ławce, za ręce się trzymają... Teczowy Black Metal hahahaha
Awatar użytkownika
Vortex
Tormentor

Vortex 3 lata temu

Pamiętam jak kumpel próbował podciągać te dwa albumy pod rangę "Monotheist", ja jednak należę do tego grona, które jednak stawia niżej jakość krążków od Tryptikon, choć słucha się tego wybornie.
"Between Shit and Piss we are Born"
Awatar użytkownika
CzłowiekMłot
Moderator globalny

CzłowiekMłot 3 lata temu

yog pisze:
3 lata temu
Może właśnie nie? Triptykon zasługuje na swój własny temat, podobnie jak Hellhammer i CF :P Lenistwo @Ryszarda nas nie powstrzyma.
Jak zwykle masz rację.
Nucleator pisze: Kurwa, Melana to jest wyjebany w kosmos niczym Monotheist.

Kiedy nowa płyta?
Popieram, obie płyty to monolity, a do debiutu Triptykon wracam coraz rzadziej. Coś tam pisano na fejsie o jakichś nagrywkach, ale ja widać - nadal cisza.
Non Stop Kolor!
Awatar użytkownika
Pan Efilnikufesin
Tormentor

Pan Efilnikufesin 3 lata temu

Mi pioro,kostka do gitary i struny glosowe Tomka pasuja wiec jestem na tak.
Lubię plakaty o treści szatanistycznej.
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny

DiabelskiDom 3 lata temu

No więc skoro wątki osobne, to i wypowiedzi będą takie.

Eparistera Daimones. Coś, co jeszcze trochę było Monotheistem ale już skręcało w stronę Melana Chasmata. Czyli w totalnej czerni pojawiają się nieśmiałe rozbłyski. Oczywiście nie radości, raczej piorunów wkurwienia, czyli czegoś co na ostatnich Celtykach byłoby jednak trochę zgrzytliwe. Doskonałe walce w totalnie zajebiście napisanych numerach, gniotący ciężar produkcyjny i niesamowite wyważenie międzygatunkowe. Ja podziwiam tak napisaną muzykę, która niby jest doomem, ale jednocześnie blackiem i thrashem a tak naprawdę żadnym z nich. Jakież to mądre głowy nad czymś takim siedzą.

Melana Chasmata. Najbardziej pozytywny album Thomasa w jego najmroczniejszej z mrocznych erze życia. Rzecz jasna, te pozytywne aspekty, to radość na zasadzie, że każda z najbliższych ci osób zmarła bardzo szybko zamiast cierpieć kilka tygodni w najstraszniejszych męczarniach, ale to szczegół. Z drugiej strony można powiedzieć, że Fischer wszedł tutaj na sam szczyt umiejętności kompozycyjnych, w których tę feerię negatywnych emocji nie przekuwa tylko w pełne nienawistnego smutku numery, ale też w coś, co pędzi i zapierdala ku pogodzeniu się z tym, że egzystuje się tylko w odcieniach czerni? Żyjesz tam tyle czasu, że traktujesz to wszystko co złe jak swój dom, jedyne miejsce na świecie, gdzie czujesz się u siebie. Albo po prostu to jest już ten etap, gdzie tylko śmierć jest wybawieniem, co mówi nam tekst do zamykającego całość Waiting. Lepiej, żeby nie było nic, niż tylko mrok i koszmary.
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog 3 lata temu

A no się zdziwiłem strasznie, że jeszcze o The Prolonging nie pisałem, a to nie ten wątek.

Co w ogóle Triptykon robi w Metalowni? To DOOM METAL!

Przeklejam tutaj, com wcześniej w temacie o TGF // HH, CF, T napisał:
yog pisze: Jak dla mnie, to najmroczniejszym z mrocznych wśród Triptykonów jest The Prolonging. Taka wręcz niewyrażalna nienawiść tam jest wypluwana, a jednocześnie jakoś w tekście się Tomkowi udało ją znakomicie zawrzeć. Jak ostatnio Triptykon grał w Warszawie, to nie poszedłem na ten koncert, bo uznałem, że jak to zagrają, to nie będzie ze mną dobrze. Następny raz jednak pójdę.
Awatar użytkownika
Nebiros
Tormentor

Nebiros 3 lata temu

Ryszard pisze:
3 lata temu
Melania Kosmata klimatem i kawałkami jak dla mnie bliżej do monogamisty niż jedynki trip-konia. Lol juz 4 lata ma ten album....
A nie odwrotnie? Jedynka ma sporo klimatu rodem z Monotheist, Melana juz ma tego mniej.

Dla mnie Triptykon to jest najlepsze co mógł nam Thomas zaserwować po zakończeniu żywota CF. Więcej doomu, mnie mrozu, równie dużo wkurwu i nienawisci. Cudo.
Belzebóbr pisze: a ja jak najbardziej słucham muzyki z tidala i spotifaja, o wiele lepsze to i poręczniejsze niż słuchanie z jakichś śmiesznych CDków. Przynajmniej można się do głośnika na bluetooth podłączyć
Awatar użytkownika
CzłowiekMłot
Moderator globalny

CzłowiekMłot rok temu

Chyba nigdzie nie było, a jak było to będzie po raz kolejny:

Obrazek

1. Rex Irae 06:34
2. Grave Eternal 32:28
3. Winter 06:54

Dziś premiera.
Non Stop Kolor!
Awatar użytkownika
Ryszard
Moderator globalny

Ryszard rok temu

ŚCIĄGAŁ TO KTÓRY?
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit rok temu

Cześć Ryszard. Wszyscy się za tobą stęsknili.
Awatar użytkownika
Ryszard
Moderator globalny

Ryszard rok temu

Szatan tak chcial.
deathwhore
Tormentor

deathwhore rok temu

Ja nie tęskniłem.
Nebiros pisze:
2 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
Ryszard
Moderator globalny

Ryszard rok temu

Szmato. Z tego powodu jest mi bardzo wszystko jedno. ;)
Awatar użytkownika
CzłowiekMłot
Moderator globalny

CzłowiekMłot rok temu

No witaj Tomaszu! Ja nie ściągał, a chętnie bym sprawdził ten drugi kawałek.
Non Stop Kolor!
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog rok temu

W związku z tym, że to Century Media to się pewnie nie ma co bandcampów czy oficjalnych jutubów spodziewać. Ale jak kto ma konto na Spotifaju, to może posłuchać:

HUMAN
Tormentor

HUMAN rok temu

Trójkę by nagrali wreszcie, 6 lat czekania na razie.

Wreszcie weekend to można głośniej przywalić dwójeczka!
Awatar użytkownika
CzłowiekMłot
Moderator globalny

CzłowiekMłot rok temu

Właśnie obawiam się, ze to jest trójeczka, jak nazwa kapeli wskazuje. Obym się mylił.
Non Stop Kolor!
Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog rok temu

Uważam, że się mylisz, to był projekt sfinansowany przez Roadburn i dla nich specjalnie, a nie trzeci album. Gdyby nie Roadburn, drugi akt tego Requiem zapewne nigdy by nie powstał.
Awatar użytkownika
CzłowiekMłot
Moderator globalny

CzłowiekMłot rok temu

To mnie uspokoiłeś yogu. Dzięki po stokroć.
Non Stop Kolor!
Awatar użytkownika
Pan Efilnikufesin
Tormentor

Pan Efilnikufesin rok temu

Całość ogólnie jest do obadania:

https://www.youtube.com/user/triptykonofficial/about
Lubię plakaty o treści szatanistycznej.
HUMAN
Tormentor

HUMAN rok temu

Ja pewnie wezmę na fizycznym nośniku może nawet jakiś limit, urodziny się zbliżają to sobie prezent zrobię. Dobra Whisky zakupiona to i dobra muza będzie.
Awatar użytkownika
Vortex
Tormentor

Vortex rok temu

HUMAN pisze:
rok temu
Ja pewnie wezmę na fizycznym nośniku może nawet jakiś limit, urodziny się zbliżają to sobie prezent zrobię. Dobra Whisky zakupiona to i dobra muza będzie.
Dobry klimat, muzyczka z tego livea bankowo się w to wkomponuje.
"Between Shit and Piss we are Born"
Awatar użytkownika
Pogan696
Tormentor

Pogan696 rok temu

Triptykon to dla mnie znakomite rozwinięcie konceptu Celtic Frost. Jednak, mogę się jarać Eparistera Daimones czy Melana Chasmata, ale przy Monotheist mam chęć zjebać jakiegoś Beholdera. Album poprzedniej dekady. Synagoga Satanae to monument.

Wróć do „Doom / Stoner / Sludge Metal”